Univerzita Karlova po odhalení názvu přednášky hromadně blokuje komentáře

26. 06. 202416:10
Univerzita Karlova po odhalení názvu přednášky hromadně blokuje komentáře
foto: Vít Hasssan, PrahaIN.cz/Karolinum

Ačkoliv je Prague Pride festival až v srpnu, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy na celý červen naplánovala takzvaný Pride Month 2024. Na jednotlivé přednášky jsou zváni všichni, které zajímá LGBTQ+ tématika. Ve středu 26. června se koná poslední a její téma zvedlo mnohé ze židle.

 Je jím totiž Queer menstruace. Přednášku povede Petra Poncarová, podle webu fakulty doktorandka druhého ročníku na Katedře sociologie FF UK. Ve výzkumu i ve výuce se zabývá sociologií genderu a těla.

Téma menstruace je podle fakulty většinovou společností spojováno se ženstvím a ženskými těly. „Realita je však taková, že ne všechny ženy menstruují, a ne všichni, kdo menstruují, jsou ženy. Řada cisgender žen z různých důvodů nemenstruuje, a zároveň jsou intersex lidé či trans muži, kteří menstruují,“ píše přímo fakulta v oficiální pozvánce.

„Jelikož je menstruace stále chápána jako faktor ženství, trans a queer osoby, které menstruují, musí čelit diskurzu, který přispívá k rozporu v nich samých, a musí mu čelit i při interakcích s lékařskými odborníky, kdy jsou na ně kladeny heteronormativní nároky,“ píše se dál.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se na Facebooku již zahalila do duhových barev a sdílela pozvánku na přednášku. Po několika komentářích raději omezila, kdo může příspěvek okomentovat.

Zapněte diskusi!

„To už není ani směšné, to už je prostě jenom absurdní,“ zmínil jeden diskutující, který to ještě před uzavřením debaty stihl. Jeho komentář získat téměř čtyři stovky zvednutých palců.

Příspěvek je ale hojně sdílen a lidé tak mají možnost vyjádřit svůj názor jinde.

„Ne všichni, kdo menstruují, jsou ženy? To jako vážně? Ano, menstruují a můžou rodit pouze a jenom ženy,“ zmínil další názor.

Někteří diskutující se nenechali odradit a postoje přidávali k jiným příspěvkům fakulty, které nebyly blokované.

„Prosím, zapněte komentáře u posledního příspěvku, ten o chlapské menstruaci, děkuji pěkně,“ žádali někteří studenti.

Jiní by se rádi podívali na záznam. Ten ale fakulta neposkytne, přednáška bude jen pro osobně příchozí.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných