foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní)/Demonstrace 28. října 2022
FOTO, VIDEO Další demonstrace, pod níž je podepsaný Ladislav Vrabel, začala v pátek ve 14:00 v Praze na Václavském náměstí. Pořadatelé usilují o odvolání vlády, stejně jako na minulých akcích. Mezi podporovateli se nově objevil astrolog Antonín Baudyš nebo Denis Novák z Aliance kulatého stolu. Vypadl Jan Skalický, Ivan Noveský nebo Vladimír Štěpán, o čemž redakce psala několikrát.
Z podkladů k demonstraci vyplývá, že organizátoři chtějí ukončení plánovaného ředění národa, nezávislý obchod a průmysl či svobodu projevu. Energetické zásoby jsou prý potřeba dohodnout s Ruskem.
Ministr vnitra Vít Rakušan označil pořadatele za pátou kolonu, Ladislav Vrabel oponuje, že Rakušan a další členové kabinetu Petra Fialy ničí Češkou republiku.
Psali jsme
Dost nenápadně zní věta, která se před několika dny objevila na webových stránkách Holešovské výzvy. Jejím autorem je Jaroslav Popelka, známý jako…
PrahaIN.cz je na místě a materiál budeme průběžně aktualizovat.
Jako první vystoupil hudebník Pepa Nos.
„Tímto oficiálně zahajuji dnešní demonstraci,“ řekl následně Ladislav Vrabel. Lidé hromadně křičeli „demisi, demisi“ a taky „už jsme tady“. Na podiu se mezitím shromáždili řečníci, mezi nimi například Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM, Slávek Popelka (Holešovská výzva) nebo exposlanec Lubomír Volný.
Na pódiu na úvod vystoupila zdravotnice: „Blanickým rytířům právě skončila karanténa. Jste to vy, kteří jste se rozhodli uzdravit republiku,“ pronesla.
Dalším, který vystoupil, byl astrolog Antonín Baudyš. Ten vyzval dav ke zdravici brněnským demonstrantům. „Moravo a Slezsko, miluje tě Česko,“ zaznělo. Pozdrav se nesl také do Košic.
Poté již zabrousil do historie. Vysvětlil, kdy a jak vzniklo Československo. Svůj projev zakončil slovy: „Samostatná Česká republika nám stojí za to.“ Jeho slova podpořil Ladislav Vrabel: „Pryč z NATO, pryč z EU, pryč od globalistů.“

Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Třetím, kdo na demonstraci vystoupil, byl bývalý premiér Jiří Paroubek. Na úvod projevu zmínil, že policie poskytla údaje o účasti ve výši nižších jednotek tisíc. Podle Paroubka je na místě 50-70 tisíc lidí.
Víta Rakušana a Markétu Pekarovou Adamovou mimo jiné označil za výtečníky. Dav rozvášnil ve chvíli, kdy začal hovořit o vyjádření, které pro pořadatele použil Vít Rakušan. Podle Paroubka demonstranty ministr vnitra označil za šmejdy. „Jsem tedy ztroskotancem s vámi, než abych byl s těmi, co pijí víno a lidem ordinují redukční dietu,“ sdělil.
Kritizoval celkový přístup vlády, nevynechal ani jejich zvýšení příjmů. Veřejnosti sdělil i svůj ekonomický pohled na inflaci. Varoval před dopady současné situace. Obul se ale i do ministryně obrany Jany Černochové za její návštěvu USA a nákupu amerických stíhaček a dalšího armádního materiálu. Klíčem k odstranění drahoty je podle něho ukončení války na Ukrajině. Česká republiky přitom prý přilévá pouze olej do ohně. Vláda prý nehájí zájem naší zájem. „My si to nenecháme líbit. Nejsme ovce. Jděte pryč,“ vzkázal na závěr projevu vládě.

Dezoláti
Dalším blokem demonstrace bylo vystoupení čtyř kandidátů na prezidenta. Jako první vystoupil Hynek Blaško.
„Drazí proruští švábové a dezoláti,“ začal v úvodu, čímž si získal publikum. Reagoval tak na ministra vnitra Rakušana. Pak už se pustil do odpovědí na otázky, které mu byly jako kandidátovi položeny. Nicméně tato část projevu v davu emoce nevyvolávala. Mimo pár hesel, které byly protivládní.
Podle něj mimo jiné se vláda chová tak, aby nám Rusko přestalo dodávat palivové články do jaderných elektráren. Pokud se tak stane, budeme se prý podle Blaška moci vrátit na stromy. Mezi lidmi také šířil zprávy o tom, že Ukrajina nakupuje ruský plyn. Vyzývá k odchodu z Lipské burzy, čímž se prý ochráníme před energetickou chudobou. Strategické podniky se musí podle Blaška vrátit státu.
Poté promluvila předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. A i ona kritizovala ministra vnitra Rakušana. Rakušanovi poslala vzkaz: „Mlčte alespoň v tento slavnostní den, nebo odstupte, což jste měl udělat u dávno.“ Poté vyzvala dav ke skandování hesla Demisi, demisi, demisi. Oslím můstkem se přenesla k představení prezidentského kandidáta Josefa Skály.
„My směřujeme k nenásilné revoluci,“ začal hned v úvodu Skála.
V rámci svého projevu skandoval hesla demisi, ale také My chceme mír, případně Fialovej hnus.
Podle něj nás vláda zatahuje do války s jadernou mocností, proti čemuž je zapotřebí zakročit. „My máme moc bezmocných,“ řekl Skála a připomněl, že to jsou slova Gándhího.

Po Skálovi měl vystoupit Jaroslav Turánek, díky nemoci ale nemohl přijít osobně. Odpovědi na dotazy tak nahrál na video, které se přehrálo.
Prezident?
Slova se opět ujal Vrabel. Podle něj potřebujeme prezidenta, který nás nenechá dojít do války, který udělá smlouvu přímo s ruskou federací o dodávkách plynu. Potřebujeme prezidenta, který nebude poslouchat příkazy z Washingtonu či Kyjeva. „Potřebujeme prezidenta, který bude poslouchat lidi z Václaváku,“ uvedl.
Po Vrabelovi vystoupila básnířka z Českého Krumlova, která přednesla protivládní „báseň“, možná spíše rýmovačku.
Posléze se vyslaly holubice míru. Vrabel vyzval účastníky, aby se chytili za ruce. Podle něj se totiž všichni lidé na náměstí koukají do budoucnosti bez války stejně.
Pak už dav na popud Rosické děkoval Ladislavu Vrabelovi. Publikum vyzvala ještě ke skandování: „My, Češi, přejeme lásku a mír celému světu.“
Pynelopi Cimprichová se vyjádřila k situaci ohledně plynu. Podle ní ČR potřebuje zajistit přímé smlouvy plynu, tedy s Ruskou federací, potřebujeme vlastnit zásobníky plynu s českými rezervami plynu, protože se nemůžeme se spolehnout na pronájem.
Další řečníci se vyjádřili k elektřině, ale také potravinám. ČR se prý musí stát nezávislá na dovozu potravin. Bez geneticky modifikovaných potravin. Současná soběstačnost se musí zlepšit dostatkem potravin, které se vyrobí v ČR. Jak to má Česká republika udělat, však řečeno nebylo.
NATO, EU a ti další
Dále se na pódiu střídali lidé, kteří pronášeli další hesla. Jednalo se zejména o protiglobalizační hesla. Jako například: ČR se musí stát nezávislá na mezinárodních institucích jako OSN, WHO, EU, NATO. Zaznělo také, že EU je s NATO legislativně provázaná. Ve všech dokumentech je prý uplatněna nadřazenost nadnárodních korporací nad národními státy. Z EU prý přichází nařízení, které musí ČR bohužel respektovat. A to nejen v oblasti politických a bezpečnostního rozhodování, ale také plateb a daní. ČR musí znovu získat vládu nad svou vlastní zemí, toto heslo vzbudilo asi největší ovace. Spolu s tím, že by ČR měla získat nezávislost a samostatnost.
Pak opět vystoupil Vrabel s tím, že na jeho bedrech jsou ta nejtěžší hesla, která zní:
Ukončení plánovaného ředění národa
Ukončení války na Ukrajině s tím, že váleční uprchlíci by měli odjet zpět domů, kde mají budovat poválečnou Ukrajinu
ČR musí změnit status uprchlíků na status válečného uprchlíka ze statutu dočasné ochrany.
Mentalita a zvyky Čechů se od uprchlíků značně liší, je to pro ČR nebezpečné…
Po každém zvolání takového hesla se Václavským náměstím nesly obrovské ovace. V jednu chvíli lidé řvali: Jeďte domů.
Petr Bohuš, bývalý novinář, upozornil, že prý v této republice přituhuje. Lidé údajně chodí na ulici v poutech, vyjádření jsou dnes vůči demonstrantům ostřejší. Celá situace se stupňuje. Rakušan je prý toho důkazem. Podle Bohuše se začínají objevovat odborníci, kteří chystají jakási plán obrody. Bohuš také přemýšlí, že je třeba vyvolat diskuzi o změně zákona o České televizi. Chybí mu totiž různé názory v České televizi.

Demonstranti pod Národním muzeem, ti nesou heslo: Putin je v prdeli. Zdroj: Vít Hassan pro PrahaIN.cz
Na pódiu vystoupil Jakub Netík. Jeho projev se zpočátku trošku vymykal. Pronášel slova o lásce, strachu, demokracii, pokoření atd. Chvílemi to dokonce vypadalo tak, že ho přemůže pláč. Nicméně se neubránil ani tomu, aby upozornil na jméno jako je starosta Pavel Novotný. Netík totiž nechápe, jak je možné, že chodí po svobodě. Zmínil ale i Petra Fialu. Netík na konci vyzýval k boji: „Budeme bojovat? Budeme bojovat,“ ptal se davu. Ve finále hovořil o Bohu.
Psali jsme
FOTO, VIDEO Další demonstrace, pod níž je podepsaný Ladislav Vrabel, začala v pátek ve 14:00 v Praze na Václavském náměstí. Pořadatelé usilují…
Srdce na dlani
„Člověk má právo se bránit podle Ústavy, ale ten čas tady ještě není, prozradil Pavel Matějka. My nejsem placený komparz jako tady bude v neděli, tady jsou lidi, který maj´ srdce. Proč jsme zde? Abychom podpořili Rusko, Ukrajinu? Abychom podpořili náš stát. Česká republika na prvním místě,“ pronesl další řečník Pavel Matějka. Podle něj už ryjeme hubou v zemi, stát dává tam, kde není potřeba. Podle něj se 200členný kolektiv už vymkl a jde proti svým občanům. „Nejsem ve válce a ani to nechceme,“ dodal Matějka. A opět vyzval ke skandování hesla Demisi, demisi, demisi. Matějka se prý cítí jako v Protektorátu. EU označil jako kameny, které nás táhnou ke dnu. Vyzývá k vystoupení z EU.
Po projevu Matějky vystoupila Pynelopi Cimprichová, která skandovala heslo Svoboda. Ve svém krátkém projevu vyzvala mimo jiné předsedkyni Evropské komise Leyenovou, aby si objednané vakcíny proti Covidu napíchala sama. Představila zdravotní sestru, která byla nucena odejít z České republiky, ta poté hovořila o Covidu a účincích očkování. Podle ní i na půdě EU zaznělo, že Pfizer je hajzl. Nakonec i ona vyzvala vládu k demisi, přičemž premiéra Fialu nazvala Fialovým hnusem.
Pro „mentální" odpočinek se četla hesla, která byla na místě k vidění a zazněla píseň Česká republika na prvním místě.
Dalším účinkujícím byl David Tesař. Připomněl slova Netíka, abychom neztratili naději. „Ruce pryč od České republiky,“ vzkázal těm, co se demonstrantům vysmívají. Uvedl, že ze silného novorozence Československa se stalo nemocné Česko. Jako mnoho dalších vzpomínal na první republiku. Z jeho slov vyplývalo, že tehdejší Československo na tom bylo mnohem lépe. S takovými slovy však nesouhlasí někteří ekonomové, ale také ti, kteří si první republiku pamatují z vyprávění babiček a dědečků.
Tesař hovořil zejména o zahraničních společnostech v České republice, o odvádění zisků. Na změnu údajně čekáme třicet let, ale podle Tesaře přijde až tehdy, kdy dojde k výměně politiků. Lid České republiky má být na prvním místě. Stát se prý ale bojí vzpoury otroků z rozvojové země. Tesař tak vyzval ke skandování hesla My se nebojíme. Měli bychom podle něj usilovat o rozvoj republiky a rodiny. „Pojďme si vzít republiku zpátky,“ vyzval.
Vystoupil mimo jiné i zástupce Svobodných. Jeho projev byl oproti jiným umírněný. Dovolil si dokonce citovat z Americké deklarace nezávislosti. Dav však jeho slova příliš neocenil.
Konec...
Ivan Vyskočil ze všeho nejdříve požádal, aby lidé nechali ovací, že se bude stydět. Podivil se, jak si ti nahoře mohu dovolit označit demonstranty za šmejdy. Pronesl, že i on se tedy hrdě hlásí k tomu, že je šmejd. Zalitoval, že před třiceti lety na Václaváku cinkal klíči. Fialový hnus je podle něj nejhorší, co tady kdy bylo. Mluvil o katastrofě. Taková katastrofa tady prý nebyla ani v roce 1968, kdy do Československa vstoupila vojska Varšavské smlouvy.
Národní majetek totiž prý tehdy zůstal v našich rukou. Současnou situaci označil za ekonomickou devastaci. Kritizoval rozprodávání majetku českého státu, zadlužení republiky a nefungování institucí, což prý dokazuje to, že premiér Fiala dosud nesedí. Protože on svým prohlášením, že jsme ve válce je hlavní dezinformátor. Ani Rakušan prý nedělá svou práci, protože sem pouští každého bez kontroly. Vadí mu i půjčka ve výši 10 miliard korun pro Ukrajinu.
Největší ovace přišly ve chvíli, kdy Vyskočil řekl, že si myslel, že s maminkou chodí do Národního muzea, ale ona je tam ukrajinská válka. „Co byste chtěli, v Senátu sedí Tchaj-wanec a ve Strakovce ta nejlepší vláda, co kdy Ukrajina měla,“ ptal se davu. Za tento dotaz sklidil velký potlesk. „Kdo chce mír, neposílá zbraně,“ pronesl Vyskočil na závěr spolu s přáním, že chce vládu, která na bude myslet na lidi.
Psali jsme
Bratislava, Varšava, Madrid, Řím, Vídeň, Lisabon, Porto a samozřejmě Praha. Tam všude se v průběhu října uskuteční demonstrace proti chudobě,…
Následně vystoupil Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě. I on kritizoval současnou situaci. Kritizoval ministerstvo spravedlnosti. Hovořil o byznysu v oblasti vodárenství. Podle něj si vodu umíme prodávat sami, bez nutnosti účasti zahraničních koncernů.
Posledním účinkujícím měla být novinářka Jana Lorencová. Vzhledem k tomu, že byla ve čtvrtek propuštěna z nemocnice, nepřišla osobně. Poslala však vzkaz. Kde uvedla, že se vzdá státního vyznamenání, protože by nemohla mít vyznamenání ze stejných rukou, a ze stejného místa, jako dnes obdrží ukrajinský prezident. V tu chvíli se Václavským náměstí obrovský a velmi silný křik a pískot.