Útok na Marka Ebena: Nemáte se chovat jako ko*ot

09. 07. 202209:29
Útok na Marka Ebena: Nemáte se chovat jako ko*ot
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Marek Eben

Marek Eben to již skoro týden schytává za svou poznámku na karlovarském filmovém festivalu o politické korektnosti, kterou si podle něj osedlali „noví svazáci“. Vrcholem byl elaborát filmového kritika Kamila Fily, který Ebenovi vysvětlil, že politická korektnost především znamená, že se nemá chovat jako kokot.

Moderátor Marek Eben patří k nejvytíženějším televizním tvářím a v posledních letech též k nejčastějším terčům kritiky, že mu „ujel vlak“. Tím je myšleno, že jeho vtipy jsou prý zastaralé a pro dnešní moderní časy naprosto nevhodné.

Takto mu třeba vloni na podzim vyčítali, že ve Stardance s účastnicemi vtipkuje příliš lascivně, a dokonce že kolegyni moderátorce po patnácti letech spolupráce říká „Terezko“.

Na filmovém festivalu v Karlových Varech Eben o minulém víkendu uváděl film Žert podle románu Milana Kundery, popisující zdevastovaný život kvůli jednomu hloupému vtipu na marxismus. Eben se vyznal, že tento film patří k jeho nejoblíbenějším, protože ukazuje, jak totality nemají smysl pro humor.

 

Film je podle něj o svazácích, kteří hlídali vedoucí úlohu strany. A pak doplnil poznámku, že film vnímá jako aktuální, protože dnes se zase hlídá politická korektnost.

Když se informace o Ebenově úvodu objevila v médiích, spustila se vlna kritiky. Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk Ebena spojil s bývalým prezidentem Klausem a jeho Institutem, který podle něj provádí „mentální okupaci společnosti“.

Vedle výkřiků na sociálních sítích na Ebena reagoval dlouhou polemikou Kamil Fila na webu Kinobox.cz.

Fila, držitel ocenění Genderman, již v roce 2019 ohromil výkladem, jak si hlášky Marka Ebena sepisuje do excelové tabulky a vyhodnocuje je.

 

Nyní předvedl rozbor Ebenova výroku slovo po slově. Začal argumentem, že Eben zůstává na svobodě a nikdo jej neposílá do uranových dolů. A to přesto, že prý svým výrokem o svazácích zúžil pole svobodné diskuse.

„Ten, kdo první označí „ty druhé“ za svazáky, se sám staví na tu „správnou stranu“ a druhé jenom nechá, aby se ze sebe pokusili setřást obvinění, což se ale nikdy nemůže povést. Je to velmi podpásová technika,“ psal Fila.

 Kde je ten politicky koretní svaz?

Rozbor Ebenových slov začíná dorazem, zda nám moderátor naznačuje, že žijeme v totalitním režimu. Pak rozebírá slova, že popotahování za vtip by mělo vést k zamyšlení nad stavem společnosti. Fila vzkazuje, že by se měl především zamyslet Eben, jestli jeho vtip byl vtipný a společensky vhodný.

„V rámci politické korektnosti neexistuje žádný třídní boj, žádná vize vnějšího nepřítele, kterého je potřeba zničit. Je to pouze boj s vlastním vnitřním čuráctvím, je to boj s tím nechovat se vůči ostatním jako kokot,“ poučuje.

Pak se poptával, kde je ten Ebenův svaz politicky korektních svazáků, že by prý rád vstoupil.

Ve skutečnosti zde podle Fily nemáme nikoho, kdo by přišel o práci nebo dokonce šel do vězení jen na základě toho, že řekl něco nevhodného. Tedy kromě „pár odsouzených popíračů holocaustu“ nebo lidí kteří schvalovali střílení do uprchlíků.

„Co by Eben chtěl,“ následuje v titulku řečnický dotaz. A pak dává moderátorovi pocítit „vlastní medicíny“, když tleská vtipům, které po jeho výroku zazněly na téma jeho invalidní manželky. Sám Marek Eben přitom sám s oblibou (i v televizi) vypráví veselé zážitky s manželkou na vozíku.

A víte, co Eben podporuje?

„Přestaňme veřejně lhát, strašit a manipulovat, že se dnes nesmí o ničem vtipkovat. Ne, jenom to vyžaduje víc vynalézavosti a víc vzdělání,“ vyzývá Marka Ebena.

Do kauzy zamíchal i nejnovější kauzu rozsudku amerického Nejvyššího soudu, který odmítl ústavní ochranu potratů, což podle Fily ukazuje, že skutečná totalita je ve skutečnosti na druhé straně, u těch, kteří se dovolávají svobody.

„A propos, víte, že Marek Eben je podporovatelem organizace Hnutí pro život, které má úplně stejnou rétoriku, ideologii a plány jako bigotní konzervativci v USA?“ ptá se.

Načež na Marka Ebena vytáhl povzdech z jeho staršího fejetonu, který komentoval rozhodnutí jakési školky ve Španělsku nečíst dětem pohádku O šípkové Růžence.

„Šípková Růženka je skutečně o tom, že kluci můžou líbat dívky bez dovolení a dívky musejí čekat na záchranu od kluků,“ konstatuje kritik Fila s tím, že malým dětem tato pohádka nedává nic pozitivního.

Nakonec ale uzná, že Marek Eben je fajn člověk a zasloužilý moderátor. „Jen bychom opravdu neměli tleskat jeho extremistickému názoru, že kritika vtipů je znakem totality, bez ohledu na to, jak sametovým hlasem to podá,“ varuje.

A navíc totality podle něj ve skutečnosti vtipy milují, nikoliv nenávidí, jak tvrdí Eben. Dokládá to nacistickými vtipy na „marginalizované skupiny,“ patrně zejména Židy. A komunisté se prý také vyživali v satiře o hamižných živlech.

Tuhle jeho teorii zpochybnil na Twitteru filmový režisér Jiří Strach, který vzpomněl slov kardinála Tomáše Špidlíka, který před komunisty utekl: „Totalita nesnáší žerty. Nacisté ani komunisté je nesnesli. Totalitu poznáte podle toho, že nesnese jakýkoli žert“.

A bývalý premiér Mirek Topolánek Ebenova slova také shledává v pořádku. „Vyjádřil to, co si většina stejně myslí. Nesmiřitelnost a přiblblost nových, politicky korektních, progresivistických svazáků je od těch Kunderových k nerozeznání“.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných