foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Teprve až při prohlídce Karlštejna doslova ze všech stran si uvědomíme, jak je jeho stavba obrovská a masivní.
REPORTÁŽ: Karlštejn patří mezi největší taháky českého cestovního ruchu, jenže místní ceny nejsou zrovna naladěny na české peněženky. Obavy nejprve převažují spíš z obchůdků, které vedou z centra obce Karlštejn směrem k hradu. Tady se člověk bojí vyšších cen v restauracích a kavárnách, ale je docela mile překvapen.
Za jídlo se tu platí zhruba 250 korun, kafe vám uvaří za padesát až šedesát, něco sladkého na přikousnutí stojí kolem 80 korun. Tedy mluvíme o cenové relaci, která je běžná v Praze a v okolí. Téměř žádná provozovna tu cenově nevybočuje, dá se předpokládat, že se konkurence mezi sebou vzájemně a ostražitě hlídá.
Jak je obsazeno ve zdejších provozovnách, nedokážeme zcela dobře posoudit, protože přijíždíme ke Karlštejnu už v 9 hodin ráno, kdy se obec v podhradí teprve začíná probouzet. Živo tu nastává až kolem 11. hodiny, kdy dorážejí první, většinou zahraniční turisté.
Paní je už na focení turistů zvyklá
Zatím se kavárny, pizzerie a restaurace teprve mátoří z nočního odpočinku. Nicméně mužská část obsluhy z Doma café ochotně vybíhá, zapíná s úsměvem venkovní pressovač a plní veškerá přání. Obsluha na jedničku a káva je silná, jak má být. Přiměřená cena za 55 korun. Jen manželka obsluhujícího muže nám sděluje, že ještě nemá napečeno. „Jdete moc brzy, ještě to mám v troubě,“ omlouvá se a je vidět, že na devátou hodinu tu nejsou moc zvyklí.
Prázdnou obec chceme využít k fotografiím na pozadí s impozantním Karlštejnem. Je na to ideální čas, pár turistů se sice trousí, ale nejezdí moc aut a nikdo se neplete do záběru.
„Já vás vyfotím dohromady,“ říká asi pětašedesátiletá žena a pokládá tašky na asfalt, ani nečeká na odpověď a bere můj mobil do ruky. Zařazuji se mezi ostatní. „Udělám to párkrát na výšku, na šířku je ale ten hrad lepší,“ zkušeně říká a stále mačká prstem spoušť na displeji.
„Koukám, že vás tady asi pořád prosí o vyfocení,“ ptám se. Paní bere tašky do ruky, s úsměvem říká: „Každý den a pořád,“ a pomalu mizí s taškami v kopečku před námi.
Překvapuje mě, že tu není taková antipatie k zástupům turistů jako v Českém Krumlově. Nebo jsme měli možná jen štěstí.
Cesta nahoru zadýchá, ceny dech vyrazí
Karlštejn je hrad všech českých hradů. Když člověk stoupá vzhůru po přístupové cestě, tak spodní pohled na impozantní věže dokazuje, jak je mohutný. „Asi do věží, asi do věží,“ notuje si pod vousy nejeden z návštěvníků, který alespoň jednou viděl slavný muzikál Noc na Karlštejně.
Říká se, že každý by ho měl alespoň jednou za svůj život navštívit. Nejcennější prostory hradu se nachází ve druhém patře Velké věže, kde každého ohromí soubor 129 deskových obrazů zachycující život světců. Tato výzdoba byla určena pro kapli, která se za císaře Karla IV. stala i místem uložení českých korunovačních klenotů a místem, kde císař skrýval své oblíbené relikvie světců.
Tomuto téměř posvátnému místu českých dějin je věnován samotný návštěvnický okruh.
Jenže na nádvoří hradu u prodeje vstupenek radost většinou končí a brada padá. Na I. okruh, podle webu hradu základní, stojí lístek pro dospělého 300 korun, jak uvádí informační cedule, trvá 55 minut a jmenuje se Císařská rezidence Karla IV. Snížené vstupné je za 240 korun, děti od 6 do 18 let zaplatí 90 korun, do 6 let mají vstup zdarma. Rodina s dvěma dětmi nad 6 let pak zaplatí celkem 780 korun.
Ikonickým místem je kaple svatého Kříže, tu můžete navštívit v rámci okruhu Karlštejnské hradní kaple (výběrový okruh), na fotografii níže uvedený jako II. okruh, vstupenka vyjde na 640 korun za osobu a je maximálně pro 16 účastníků, okruh není určen pro děti mladší 7 let, výklad jim prý není přizpůsoben a je pro ně dlouhý, jak přímo uvádí webové stránky hradu. Tento okruh trvá 100 minut, za děti od 6 do 18 let zaplatí rodiče 190 korun, a to za i ty pod 6 let, snížené vstupné činí 510. Celkem rodina s dvěma dětmi vynaloží částku 1 660 korun.
Překvapilo nás, že Karlštejn nevede klasické rodinné vstupné, jak to bývá na ostatních hradech. Jak ale redakci sdělil kastelán Lukáš Kunst, tak: „Národní památkový ústav již v roce 2021 zrušil rodinné vstupné jako takové na jím spravovaných 103 státních hradech a zámcích a nahradil jej jinými formami slev, například dnes děti do 18 let platí pouze 30 procent základního vstupného.”
Zarazila nás i poměrně vysoká částka pro seniory a držitelé průkazu ZTP a ZTP-P, tedy snížené vstupné. Byli jsme zde s desítkou důchodců z pražského domova seniorů, nikdo z nich nakonec dovnitř kvůli ceně nešel. Několikrát jsme navíc komentář o vysokém vstupném zaslechli od dalších lidí, které jsme cestou potkali, ani oni dovnitř nešli.
Ceník vstupného na nádvoří hradu. To nejdražší na této ceduli ale nenajdete. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Komu by byly klasické okruhy málo, může si vybrat i speciální okruh, například ten s názvem Kaple večerního Karlštejna přijde čtyřčlennou rodinu na 6 800 korun. Máte ale zaručeno, že se vás na cestu vydá jen šest, vstupenku musíte objednávat dopředu a o nabídce se dozvíte jen na webové stránce hradu. Ještě o 400 korun víc, tedy 7 200 korun, zaplatí čtyřčlenná rodina v okamžiku, kdy se vydáte na prohlídku včetně vyhlídky z Velké věže. Znovu je tu výhoda, jde vás maximálně jen šest a musíte objednávat předem.
Ale když vám je i toto málo, máte možnost si vyžádat k průvodcovství samotného kastelána. Během tříhodinové prohlídky na vás čeká i káva a zákusek, welcome drink a z účtu vám za čtyřčlennou rodinu ubyde celkem 14 tisíc.
Chápeme, že poslední tři nabídky jsou spíš pro fajnšmekry. Nicméně je pravda, že i ceny běžného vstupného mohou při dnešních napjatých rodinných rozpočtech proměnit na nádvoří Karlštejna text slavného hitu z ještě slavnějšího muzikálu: „Asi do…, domů. Asi pojedeme domů, mámo.“