foto: redakce PrahaIN.cz/Muškát ve Vršovickém květinářství
Známe jich zhruba 300 druhů. Patří do čeledi kakostovitých a jejich původní domovina je jižní Afrika. Nicméně zabydlely se víc než zdařile i v našich podmínkách. Už naše prababičky na ně nedaly dopustit a zdobily s nimi každé okno.
Důvod byl celkem prostý – jejich specifická vůně odpuzovala hmyz, a tak muškáty na okně bránily tomu, aby v létě nalétly do bytu otevřeným oknem mouchy, komáři nebo jiná havěť.
Typická vůně, pro někoho ale zápach, bránily v rozšíření rostlin. To se však vyřešilo v minulých desetiletích, kdy vzniklo ohromné množství kultivarů, řada z nich je bez typického odéru, některé dokonce voní třeba po mátě nebo po ovoci. Není člověk, který by neobdivoval husté závěsy převislých pelargonií (tak bychom správně měli muškátům říkat), které jsou tak typické pro alpská roubená stavení.
Víte, po čem voníte?
Málokdo ale ví, že pelargonie má i jiná využití. Lze ji úspěšně využívat v parfumérii, kde je součástí řady i slavných světových parfémů. Objevuje se hlavně v pánských vůních. Typickým příkladem, kdy se rozvoní pelargonie v srdci parfému, je například Pour Homme od Prady. Dámy mohou vůni pelargonie obdivovat například ve francouzském parfému Coco Noir od firmy Chanel.
Některé národy využívají různobarevných květů muškátů i k barvení látek nebo dokonce i jako součást gastronomie.
Psali jsme
„Emdéžet“, Mezinárodní den žen, dost zprofanoval minulý režim, ale v posledních letech nabývá ztracený lesk. Koneckonců právem, jde o mezinárodně…
Nejoblíbenější rostlinou zůstávají v Anglii a v Alpách
Dnes moderní zahradnictví rozděluje muškáty do několika kategorií: velkokvěté, andělské, pestrolisté, vonné nebo dokonce i sukulentní. Všechny tyto rostliny se však setkávají s velkou oblibou u milovníků květin. Jedním z důvodů je jejich velká odolnost proti škůdcům a nemocem a hlavně nenáročnost pěstování.
A to je také jeden z důvodů, proč zahrádkáři s nadšením vyhlížejí už tradiční Muškátovou burzu v pražské Botanické zahradě v Troji.
Letos se koná už podesáté. Pořádají ji členové zahrádkářského svazu Pelargonie, u kterých není složité odhadnout, na co se specializují.
Řízky rostlin speciálních odrůd nabídnou ale také zahradníci z botanické zahrady. K mání ale budou i jiné raritní přebytky z botanických skleníků.
Muškátová burza se koná od pátku 26. května do neděle 28. května. Otevřeno je každý den od 9 do 19 hodin. Oblíbená burza se koná v pražské botanické zahradě v Troji v blízkosti kosatcové louky u tamního infostánku.
Dobrá zpráva pro ty, kteří se dostanou na burzu až v neděli. V tento den se budou sazenice rostlin prodávat s výraznou, často až padesátiprocentní slevou.