foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Tři králové, ilustrační foto
Tisíce dobrovolníků se každoročně vydávají do ulic obcí a měst po celé republice, aby předávali radost a požehnání a zároveň vybírali peníze v rámci nejrozsáhlejší české sbírkové akce pro potřebné. Také po Praze se budou skupinky koledníků pohybovat až do 14. ledna 2025.
V první polovině ledna se do koledování tradičně zapojují tisíce dobrovolníků, kteří se pravidelně pohybují i po Praze. Navazují tak na lidový obyčej tříkrálové koledy, zpívají či recitují koledy, rozdávají lidem drobné dárky, křídou píšou nad dveře požehnání či vylepují samolepku se třemi písmeny K+M+B.
Tato tři písmena znamenají Christus Mansionem Benedicat, tedy Kristus žehnej tomuto domu. Někdy jsou však vykládána jako jména tří králů Kašpar, Melichar a Baltazar. Koledování probíhá v ulicích měst a obcí každoročně od 1. do 14. ledna. Skupiny koledníků jsou dle tiskové zprávy Arcidiecézní charity Praha vybaveny průkazem od pořádající Charity a zapečetěnou pokladničkou s charitním logem.
Krále je možné potkat jak v ulicích metropole, tak i například ve vozech MHD. Tradičním místem jsou pak stanice metra, přestupní uzly či náměstí.
Koledníci rozdávají radost už 25. rok
„Celostátní Tříkrálová sbírka v lednu vstupuje do svého jubilejního 25. ročníku. Od svého počátku v lednu 2001 si vydobyla pevné místo v našem kalendáři i v našich srdcích. Koledníci jsou poslové dobré zvěsti, rozdávají lidem radost a současně jim nabízejí příležitosti, jak začít nový rok dobrým skutkem. Stát se solidárními s těmi, kteří se bez cizí pomoci neobejdou,“ uvedl ve zprávě Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která Tříkrálovou sbírku tradičně pořádá.
Finančně přispět do sbírky je možné hned několika způsoby. Prvním je již zmiňovaná pokladnička, kterou s sebou nosí všechny tříkrálové výpravy. Pokladničky jsou umístěny také v kostelích, na úřadech nebo v obchodech.
K dispozici jsou i bezhotovostní způsoby. Prostřednictvím online koledy přímo na webu sbírky je možné přispívat celý rok, a to jak jednorázově, tak i pravidelně. Darovat peníze umožňují i dárcovské DMS ve formátech DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60, DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90, DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190. Ve všech případech na číslo 87 777.
Cílem je zachovat tradici koledování
„Slavíme 25 let Tříkrálové sbírky. Mám z ní radost, protože jejím cílem není jen získávat peněžní dary pro Charitu, ale zachovat tradici koledování, roznášet radost z narození Krista a dárcům nabízet možnost mít radost z toho, že se podílejí na pomoci potřebným, kterých stále přibývá,“ dodal ve zprávě Jan Graubner, pražský arcibiskup, který ve funkci olomouckého arcibiskupa před čtvrtstoletím sbírku v Česku inicioval.
„Vzpomínám, že na začátku jsem narážel na strach lidí, kteří uměli ‚žebrat‘ pro naše potřebné na úřadech, ale jít dům od domu jako prosebníci? To nebylo snadné. Přesto našli odvahu. Začali. Po letech je vidět, že to bylo dobře,“ pokračoval ve zprávě arcibiskup Graubner s tím, že i po čtvrtstoletí je sbírka stále na začátku dlouhé cesty.
Psali jsme
V brzkých ranních hodinách dne 1. ledna 2025 přivítala Zoo Praha na světě první letošní mládě. Je jím antilopa sitatunga západoafrická, konkrétně…
Novinkou je hymna i výpravný klip
Letošní novinkou je například kolednická hymna Tři králové, kterou pro Tříkrálovou sbírku složil písničkář Michal Horák. Ten se dle rozhovoru z webu tříkrálové sbírky v minulosti koledování sám aktivně účastnil.
„Mám s Charitou co do činění už dlouho i skrze oba rodiče, kteří s ní několik dekád úzce spolupracují a dodnes sbírku u nás na vesnici pořádají. Písnička se pochopitelně psala úplně sama, protože zážitků z bezmála deseti let koledování byla spousta. Málokdy píšu pro někoho na zakázku, ale u Tříkrálové sbírky jsem neváhal ani minutu, je ve mně hluboko zakořeněná,“ řekl v rozhovoru Michal Horák. K písni vznikl také výpravný videoklip v režii Markuse Kruga, který stojí například za reality show Zrádci.
Hlavním záměrem je rekonstrukce Domova sv. Václava ve Staré Boleslavi
V pražské diecézi letos sbírka pomůže dětem ze sociálně potřebných rodin, nemocným, seniorům i lidem bez domova. Hlavním záměrem je dle tiskové zprávy rekonstrukce Domova svatého Václava ve Staré Boleslavi. Ten nyní prochází rozsáhlou opravou tak, aby splňoval dnešní standardy a zároveň mohl být jeho provoz úspornější.
Sbírka podpoří ale i další zařízení pomáhající seniorům, například Domov pro seniory kardinála Berana v Mukařově, Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech, Denní stacionář v Hlubočepích nebo Denní stacionář ve Vlašimi, který nutně potřebuje pro svoz klientů zakoupit automobil.
Pomoc poputuje také do zahraničí
Prostředky poputují také samoživitelům a vícečetným rodinám. Speciální podpora bude určena na vzdělávání, například na pomoc žákům ze sociálně slabých rodin, včetně zajištění školních obědů, pomůcek či léků.
V rámci pomoci lidem bez domova poputuje část výtěžku do pražského Azylového domu svaté Terezie a do nymburského nízkoprahového denního centra Židle svatého Mikuláše. Desetina vybraných financí pomůže také v zahraničí. Konkrétně v uzbeckém Taškentu dětem z ulice a jejich rodinám a v kyrgyzském Biškeku obětem domácího násilí a chudým rodinám s dětmi.
Vloni se dle tiskové zprávy podařilo na dobročinné účely na území České republiky vybrat rekordních 172,57 milionů korun. Největší podíl na tom měli koledníci, kterým se do téměř 28 tisíc pokladniček povedlo vykoledovat celkem 165,23 milionů.