foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Nové kulturněspolečenské centrum vyrostlo místo bývalého nádraží Praha-Bubeneč.
REPORTÁŽ: Jde o druhou stanici v Česku a první v Praze, která se mění z původní železniční stanice v budovu kulturněspolečenského veřejného prostoru. Mluvíme o stanici Praha-Bubeneč, která se znovu otevírá 28. srpna. Na den přesně deset let poté, co tu zastavil poslední půlnoční vlak ve směru na Hlavní nádraží.
Budova změní i název. Nově se bude jmenovat Stanice 6 a příznivci nezávislé kultury zde najdou malý sálek, který bude sloužit pro koncerty, divadelní představení, performance a také malou intimní výstavní síň. Prostory pak doplní i restaurace s příjemným vnitřním i venkovním posezením a také půjčovna a opravna jízdních kol. Bude tak lákat návštěvníky na cyklistické trasy ve Stromovce, ale i podél Vltavy.
Zcela repasovaná dřevěná veranda s novou dlažbou. Nádraží vypadá lépe než v době svého otevření. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Architekt, který měl na starost přestavbu nádražní budovy z roku 1850, se jmenuje Ondřej Tuček, ten také provedl novináře po celé budově: „Jelikož jde o jednu z nejstarších nádražních budov na našem území, tak byly velké problémy s její rekonstrukcí. Památkáři nám hodně diktovali a musím říct, že se tím stavba dost prodražila.
Nejvíce to bylo patrné na dlažbě, která byla z velké části rozbitá a dochované zbytky obkladů musely posloužit pro vytvoření nových a speciálních kachliček. Jenže dnes se už vyrábějí kachličky jiných rozměrů, a tak se musely nové kachle speciálně ořezávat.“
V restauraci se do poslední chvíle před otevřením pracovalo. Tady najdete unikátní dřevěné malované stropy. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Největší práce byla i s vlastním venkovním peronem. Zdejší dřevěná bohatě vyřezávaná veranda byla kompletně repasovaná a byla doplněna o chybějící kusy, na kterých si pochutnal už zub času. Podle architekta Ondřeje Tučka došlo k vybourání několika příček, které nebyly nosné, a tak došlo ke zvětšení vnitřních prostor.
K posezení budou sloužit umělé trámy, které budou na peroně sestaveny do zvláštní podesty.
Když bylo před více než deseti lety rozhodnuto o tom, že bude nádraží v Praze-Bubenči zrušeno, dlouho nebylo zřejmé, co s touto budovou bude. Starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) přiznal, že jen dlouhé dva roky trvalo, než došlo k převodu budovy z železničního majetku do majetku hlavního města Prahy, potažmo šesté městské části.
Zato ve zdejší galerií už jsou všechny obrazy instalovány a čeká se na první návštěvníky. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
„A pak následovala složitá diskuze o tom, co v prostoru vznikne. První veřejný průzkum mezi obyvateli této části Prahy 6 ukázal, že lidé zde chtějí sport, kulturu a volný čas. Hledali jsme proto způsob, jak všechny tři poptávané složky spojit do jednoho,“ přiznává Stárek.
O nic lehčí to nebylo s hledáním budoucího provozovatele. Slovo má radní pro kulturu Prahy 6 Jan Lacina (STAN): „Vypsali jsme výběrové řízení a získali jsme několik návrhů na programovou náplň a skladbu. Jenže pak do všeho vstoupil covid a časy se začaly prodlužovat. Přihlásilo se na padesát uchazečů. Vyhlásili jsme jejich pořadí, protože jsme netušili, zda po dvouletém zmražení projektu budou chtít vítězové pokračovat, tak abychom pak mohli sahat na ty, kteří skončili další v pořadí,“ uvedl Lacina.
Vítězové nakonec ale vydrželi a jsou připraveni na provozování nového multifunkčního centra. Jsou tři a jmenují se Richard Preisler, Martin Krb a Martin Kontra.
Až zavítáte na první návštěvu Stanice 6, všimněte si v místní restauraci naprosto unikátní ozdoby, která se dostala na světlo světa až při náročné rekonstrukci. Když dělníci odstraňovali zašlou špínu na stropě dnešní restaurace, který je částečně dřevěný, tak při očišťování jeho částí se přišlo na to, že strop je částečně malovaný. Nejde o výrazné malby, spíše jen o červenomodré linky. Přesto jde ale o důležitou drobnost, která upomíná na původní podobu nádraží v polovině 19. století.
Stěny vestibulu nádraží byly natřeny veselými kresbami. V pravých dveřích bude půjčovna kol, která má přilákat další turisty do Prahy 6. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Dřevěné části stropu byly naimpregnovány, renovovány a stropní malované ozdoby teď může obdivovat každý.