foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz/Výstava Praga Magica v domě U Červené lišky
REPORTÁŽ: Praha, jakou jste neviděli, to slibují autoři projektu Praga Magica, který měl ve středu 2. října slavnostní premiéru v domě U Červené lišky. A PrahaIN.cz byla u toho. „Dům U Červené lišky by měl být symbolem kvalitní Prahy, centrem, na kterém budou začínat cesty Prahou, kterou máme rádi,“ říká Michal Pacina, autor projektu Praga Magica.
Celý dům prošel kompletní rekonstrukcí, kterou měl na starosti architekt Václav Červenka. Trio hlavních postav doplňují Michal Pacina a filantrop Libor Winkler. Už sám příchod do prvního patra, kde expozice začíná, je hodně hypnotický: po schodech se valí proudy vody (samozřejmě pouze jako projekce), ale šumění vody všemu dodává hodně realistický ráz. Když projdete salónky, které se v budoucnu mají stát místem nejrůznějších setkávání a společenských akcí, přejdete do další části přes úzkou část, která ve vás evokuje právě staroměstské uličky, a to i díky pohybujícím se grafikám na stěnách. To je také první ze třinácti audiovizuálních zastávek, díky kterým mohou návštěvníci vidět Prahu tak, jak se do této chvíle podařilo jen málokomu.
Speciální výstava
Sošná Praha ukazuje surrealistickou montáž fotografií tří částí různých pražských soch, které dohromady dávají zcela nové objekty, navíc si můžete jako hlavu dosadit tu svoji.
U speciálního automatu si můžete vygenerovat své vlastní pražské domovní znamení v nejrůznějších stylech, podle klíčových slov vám jej vygeneruje speciálně upravená umělá inteligence. Podíváte se, jak to vypadá uvnitř pražského orloje a opět se můžete díky speciální kameře zvěčnit jako jeden z apoštolů.
Michal Pacina představuje panoráma prahy. Foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz
A jak by vypadala Praha bez věží, se můžete podívat ve speciální 360° projekci, kdy se ve stylu klasické sci-fi některé věže) vystřelí do vesmíru a pak se zase vrátí na svá místa: „Celou dobu jsme přemýšleli, jak to udělat, lákala nás myšlenka, že prostě odstartují jako raketa, jenže jsme si říkali, co s tím?“ usmívá se Michal Pacina. „Jenže pak přisel Elon Musk se svou raketou SpaceX, která dosedla na zem stejně, jako z ní vzlítla. A bylo to.“
Celá expozice se bude pravidelně obměňovat: „Minimálně třetina až polovina exponátů by se měla měnit každý rok či rok a půl. Budeme se ptát lidí na zpětnou vazbu, je to živý projekt a práce na něm bude i nadále pokračovat.“
Na úplném závěru nás pobavila vtipná nadsázka: v oknech jsou zabudovány kulaté průhledy, kterými návštěvníci výstavy mohou pozorovat davy před reálným orlojem: „Tohle je ta nejlepší 3D projekce, kterou tady máme,” říká vesele Michal Pacina.
Poslední exponát - výhled na orloj. Foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz
Hravá rekonstrukce
„Už když jsme zvažovali koupi domu U Červené lišky do portfolia naší investiční skupiny RSJ, přáli jsme si ho po rekonstrukci co nejvíce zpřístupnit jak návštěvníkům Prahy, tak na kvalitní služby v centru nalákat samotné Pražany,“ říká filantrop a hlavní investor projektu Libor Winkler. „Prvním krokem bylo otevření restaurace 420 Radka Kašpárka s vynikající českou kuchyní a nyní, kromě nádherných sálů k pořádání nejrůznějších akcí, spouštíme projekt, který ukazuje Prahu z trochu jiné perspektivy. Praga Magica je pro nás s kolegy takovým dítětem, které se bude postupně vyvíjet a s nímž máme ještě mnoho plánů.”
Při rekonstrukci domu se myslelo úplně na všechno, podle Michala Paciny tady jsou relativně malé místnosti, takže se muselo pracovat hodně kreativně.
„Výsledek je hravý a vlastně až překvapivý, každý si tam může něco najít,” říká.
Dům U Červené lišky měl reprezentovat Prahu, má jít o kvalitní místo, kde je kvalitní restaurace, krásný a čistý prostor, který má génia loci. „Jsme na jednom z nejposvátnějších míst Česka, přitom kolem sebe máme odpornou matějskou pouť, záplavu thajských masáží, ruských čepic a špatného guláše. Naštěstí se začalo s tím, že se začaly odstraňovat aspoň ilegální zahrádky, které Staroměstské náměstí hyzdily nejvíc. My chceme, aby Praga Magica a dům U Červené lišky byly symboly kvalitní Prahy, aby to byla kvalitní česká věc, která má vztah k místu, a ke které budou mít dobrý vztah lidé,” představuje nám své vize Pacina.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Projekt tvůrčího propojení britského umělce Antonyho Gormleye a české architekty a autorky poetických textů Pavly Melkové přináší až…
Surreailismus
Během naší prohlídky padlo asi třikrát slovo surrealismus, například v části, kdy z panoramatu Prahy vystřelují pražské věže jako rakety, a tak se ptáme, jestli Michala Pacinu tento směr inspiroval. „Já jsem vyrostl na filmech Karla Zemana, mým nejoblíbenějším výtvarníkem je Jiří Kolář. Například dělené grafiky (část Sošná Praha, pozn. aut.) jsou přímo poctou jemu samotnému. My se snažíme mimo jiné ukázat, že v Česku je spousta skvělých lidí a krásných věcí, na které můžeme být pyšní. Proto i ta výstava má v sobě prvky laterny magiky, a dalších designových unikátů, od Expo 58 po Expo 76. Kdysi byla naše audiovizuální scéna velmi obdivovaná, a naše výstava je vlastně pocta všem, kteří byli její součástí,” vysvětluje nám autor projektu.
Na výstavu Praga Magica můžete zavítat od pondělí do neděle od 11 do 21 hodin. Dospělý na místě zaplatí 290 korun, při zakoupení lístku on-line ušetří 50 korun. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti stojí 640 korun.