V Hlubočepích místní fotbalové hřiště nechtějí

17. 06. 202414:10
V Hlubočepích místní fotbalové hřiště nechtějí
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Hlubočepy

Radnice Prahy 5 léta usilovala o výstavbu plnohodnotného soutěžního fotbalového hřiště u železniční stanice Hlubočepy. Místní ale tento nápad nenadchl, radnici dokonce vyzvali k další diskuzi. Z veřejné ankety je teď jasné, že mnohem radši by na místě viděli víceúčelový areál.

Fotbalový klub SK Hlubočepy oslavil v roce 2006 výročí 100 let od svého založení. Jen dva roky poté však přišel o své hřiště. Pozemky klubu se staly majetkem soukromého developera, který na nich chtěl postavit byty. Kvůli chybějící příjezdové cestě k tomu však nikdy nedošlo.

Pozemky pak v roce 2017 putovaly do rukou hlavního města, nakonec také do správy městské části Praha 5. Ta ale dosud nevěděla, jak bude s nabytým majetkem dále nakládat. Usilovala původně o návrat fotbalového hřiště, o to se již od začátku zasazoval například tehdejší místostarosta pro sport Lukáš Herold (ODS), dnešní člen zastupitelstva.

Nemá cenu vymýšlet nic jiného, mínil místostarosta

„Rád bych vrátil do Hlubočep fotbal. Ten tam patřil od nepaměti a nemá cenu vymýšlet něco jiného. Nechceme však, aby se hřiště zcela uzavřelo. Hřiště a jeho okolí může být pro hlubočepské centrem komunitního setkávání, komunitního života. V rámci diskuzí, které plánujeme uspořádat, by právě místní občané měli říci své představy, jak dále místo využít,“ uvedl v březnu 2018 na webu ODS Lukáš Herold.

Na nákladnou rekonstrukci, která měla obsahovat nejen obnovení fotbalového hřiště, ale i vybudování nového zázemí se šatnami, klubovnou a malým víceúčelovým hřištěm, už vznikl dokonce i projekt. Místní však myšlenka fotbalového hřiště příliš nezaujala.

Místním se nápad příliš nelíbil

Radnice dostala několik podnětů týkajících se jiného možného využití pozemků při hlubočepské železniční stanici. Vyplývá to z odpovědi na interpelaci z listopadu loňského roku. Podle Radka Janouška (BPP), místostarosty Prahy 5 pro územní rozvoj a strategické investice, zaslali členům vedení městské části otevřený dopis zástupci Spolku rodičů a přátel ZŠ Žvahov a Spolku Pro Hlubočepy. Zpochybnili v něm účelnost záměru, zmínili obavy ohledně parkování automobilů v průběhu tréninků a vyzvali k širší diskuzi nad možným využitím prostoru.

„Podobu záměru je tedy nutné pečlivě zvážit, tak aby skutečně naplnil potřeby co největšího počtu obyvatel Hlubočep. V tomto kontextu si dovolím zmínit, že jeden fotbalový klub (FK Zlíchov) již působí na nedalekém hřišti, vzdáleném 500 metrů vzdušnou čarou od předmětného hřiště. Myslím, že je proto relevantní položit si otázku, zda jsou dvě standardní fotbalová hřiště v Hlubočepech potřebná, nebo mají dostat prostor i jiné sporty a aktivity,“ dodal ve své odpovědi Janoušek.

Ani participace nebyla některým po chuti

Radnice se proto v březnu letošního roku pustila do participace. Zjišťovala názory místních obyvatel, kterým dala na výběr ze dvou možností. Buď na místě vyroste plnohodnotné soutěžní fotbalové hřiště dle původního plánu, anebo se prostor promění ve víceúčelové sportoviště s komunitními prvky.

Ani to ale nebylo některým po chuti. Jak vyplývá z debaty ve veřejné facebookové skupině BARRANDOVINY.CZ, v dalších návrzích veřejnosti se objevovala třeba snaha zřídit v místě psí louku nebo nechat to tak, jak je.

„Nevím, proč je pořád snaha jakýkoli volný prostor hned využít, zastavět, zkultivovat a tak dále. Jsem pro to nechat jako louku... to je dneska luxus... a kontrolovat, zda tam nejsou bezdomovci nebo nepořádek… občas posekat... nechat to broukům... cokoli tam uděláte, bude zničeno nebo nevyužito, o tom jsem přesvědčena,“ stálo v jednom z komentářů.

Rozhodnutí je jasné

Na anketu nakonec dle informací z webu Prahy 5 odpovědělo 553 respondentů. Téměř dvě třetiny z nich se vyslovily proti hřišti, tedy pro víceúčelové sportoviště spojené s komunitními prvky. Své rozhodnutí mnoho z nich argumentovalo tím, že fotbalové hřiště je určené pouze pro úzkou skupinu uživatelů.

Jak ale přibližuje vyhodnocení ankety, veřejnost bude obecně ráda za jakoukoliv z navržených variant. Hlavně, aby se prostor zkultivoval a nedošlo k jeho zastavění. Pro většinu respondentů je přitom klíčová dostatečná přístupnost hřiště pro širokou veřejnost a zajištění rozmanitých funkcí a vybavenosti prostoru.

Většině by mělo být vyhověno, jasno bude na podzim

S ohledem na závazek participace by mělo být většině vyhověno. V opačném případě by musela radnice nezpochybnitelně odůvodnit, proč se rozhodla jinak. Musela by navíc i tak zajistit sportovní i volnočasovou vybavenost, o kterou panuje mezi místními velký zájem.

„Městská část Praha 5 nyní na základě výstupů ankety zpracovává několik variant různého využití plochy. Varianty budou přibližně naceněny včetně možností provozu, a následně předloženy k projednání příslušným poradním orgánům Zastupitelstva a Rady městské části Prahy 5. Na podzim pak budou výstupy projednány s místními občany a bude učiněno rozhodnutí o konečné podobě tohoto prostoru,“ uzavírá městská část na webu k dalšímu postupu.