foto: MČ Praha 7/Vítězný návrh nového bytového domu v Holešovicích
Nový městský bytový dům se zelenou střechou vyroste na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou. Nabídne 60 malometrážních bytů, obchody i dětskou skupinu. Mezinárodní architektonickou soutěž o jeho podobu vyhrálo studio Apropos Architects.
Sedmá městská část se výstavbou nového ekologického domu snaží vyjít vstříc svým obyvatelům. V červenci letošního roku proto vypsala mezinárodní soutěž, aby určila vzhled nové budovy, která pojme až 60 malometrážních bytů i potřebnou občanskou vybavenost. Informuje o tom na webu.
Parcela se navíc nachází v těsné blízkosti rozvojového území Bubny-Zátory, kde by měla v blízké budoucnosti vyrůst moderní ekologická bytová čtvrť společně s další občanskou vybaveností. I díky tomuto projektu je lokalita nedaleko metra Nádraží Holešovice vyhledávanou investiční šancí.
Praha potřebuje více cenově dostupných malometrážních bytů
„Považujeme za zcela nezbytné, aby město i městské části reagovaly na to, že se životní náklady všech Pražanů výrazně zvyšují. Praha potřebuje mnohem větší nabídku cenově dostupných malometrážních bytů. Jdeme tomuto požadavku naproti, již před lety jsme zastavili prodej obecních bytů, opravujeme a rozšiřujeme svůj bytový fond a nyní budeme stavět nový městský bytový dům, který pojme až 60 malometrážních bytů i občanskou vybavenost. Již v případě naší radnice nebo nové Základní školy Jana Vodňanského jsme ukázali, že nejlepší způsob, jak vybrat architekty a projektanty na významné veřejné stavby, je otevřená architektonická soutěž. Proto jsme se i tentokrát vydali touto cestou,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).
Konkurence byla silná
Architektonické soutěže se zúčastnilo celkem 45 architektonických studií. Kromě českých zástupců také například účastníci z Německa, Maďarska, Polska, Rumunska či Velké Británie.
Vítězem se nakonec stalo studio Apropos Architects, které působí kromě České republiky také ve Švýcarsku a Nizozemsku. Druhý nejlepší návrh předložila architektonická a projekční kancelář AVE architekt z Plzně a na třetí příčce skončil architekt Matěj Šebek z Prahy.
Porota při výběru ocenila zejména jasný koncept vítězného návrhu, vyvážené propozice v půdorysu i hmotě a také kvalitní řešení společných prostor i jednotlivých bytů.
Každý byt dostane soukromý venkovní prostor
„Vnitřní dispozice umožňuje jak soukromý venkovní prostor pro každý byt, tak i velkorysé sdílené prostory. Střešní terasa nabízí vyvážený mix otevřených a uzavřených prostorů. Efektivní dispozice nabízí vysoký počet bytů a spolu se zvoleným konstrukčním řešením také dostatek možností pro jejich spojování a obecně vysokou flexibilitu půdorysu,“ uvedla porota k výběru vítěze.
Nový bytový dům bude mít dle vítězného návrhu celkem šest plných a jedno ustoupené nadzemní podlaží směrem do ulice Železničářů a pět plných s jedním ustoupeným podlažím do ulice Za Papírnou. Návazností na okolní budovy vytvoří na křižovatce těchto ulic důstojné nároží. Architekturou i použitým materiály navíc odkáže na industriální minulost Holešovic.
Bydlení pro seniory, mladé rodiny či klíčové profese
Objekt by měl celkem nabídnout více než 60 bytových jednotek menších velikostí. Převážně se jedná o byty s dispozicí 1kk a podlahovou plochou do 30 metrů čtverečních. Celých 30 procent z nich je bezbariérových.
„Počet bytových jednotek v domě je koncipován s vysokou mírou variability. Byty budou určené pro seniory či lidi se zdravotním omezením, ale budou zde také startovací byty pro mladé rodiny a samoživitele či služební byty pro klíčové profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, policisté či hasiči. Byty jsou proto navrženy v modulovém řešení, aby bylo možné jejich snadné spojení do větších celků pro potřeby vícečlenných rodin,“ doplnil místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha sobě). Ten má vedení projektu na starosti.
Psali jsme
Pražský magistrát chce snížit minimální počet parkovacích míst, který musí stavebníci podle Pražských stavebních předpisů (PSP) budovat u nových…
Důraz na silnou komunitu a společné prostory
Sami autoři uvedli, že jejich cílem bylo vytvořit silnou sousedskou komunitu. Proto také do návrhu zakomponovali společné prostory, které by měly budoucí obyvatele navést ke společnému setkávání. Příkladem může být společná dvorní pavlač, místnost s přístupem do zahrady ve vnitrobloku nebo střešní terasa uzpůsobená k pěstování bylin či zeleniny.
Dům by měl být také ekologický. Součástí návrhu je i zelená střecha či fotovoltaické panely, které budou využívány ke společné úspoře při spotřebě energií.
Součástí návrhu je i prostor pro dětskou skupinu pro 21 dětí
Kromě bytů a komerční části počítá městská část také s umístěním nedostatkové občanské vybavenosti. Vzniknout by zde měla například dětská skupina pro minimálně 21 dětí.
Náklady na stavbu ve výši 170 milionů korun pokryjí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hlavního města Prahy. Hotový dům by měl na místě stát v závislosti na délce povolovacího procesu asi za čtyři roky.