V koupališti Motol se zhoršila kvalita vody, v Šeberáku a Džbánu jsou sinice
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/koupaliště Džbán, ilustrační foto
Voda v přírodním koupališti Motol se za poslední dva týdny mírně zhoršila. Hygienici zaznamenali její sníženou průhlednost. Pro návštěvníky z toho ale žádné omezení nevyplývá. V Šeberáku a Džbánu se ve zvýšené míře vyskytují sinice, voda tak není vhodná ke koupání pro děti a citlivé osoby.
Totéž zjistili hygienici u těchto dvou koupališť už při předchozím testování před dvěma týdny. Vyplývá to z výsledků posledních odběrů vody, které pražská hygienická stanice zveřejnila na webu.
Pražští hygienici letos sledují kvalitu vody v přírodních koupalištích Motol, Šeberák, Hostivař a Džbán, v betonové nádrži Divoká Šárka a v biotopech Lhotka a Radotín. Vzorky vody naposledy odebírali v pondělí 14. července.
Podle jejich výsledků je voda vhodná ke koupání v obou pražských biotopech. V koupališti Motol a v hostivařské přehradě hygienici zaznamenali sníženou průhlednost vody, žádné omezení tam ale neplatí. Nejhorší voda je momentálně v koupalištích Šeberák a Džbán. Vyskytují se v ní ve zvýšené míře sinice, což by mohlo zejména dětem a alergikům způsobit zdravotní obtíže. Všem hygienici radí se po koupeli raději osprchovat. Aktuální data z koupaliště Šárka nejsou na webu dostupná.
Pražská hygiena sleduje kvalitu vody v koupalištích pravidelně každé dva týdny. Pokud se výrazně zhorší, může udělat i mimořádné odběry. V laboratořích zkoumá zejména výskyt bakterií Escherichia coli nebo enterokoků, které by mohly signalizovat znečištění vody fekáliemi. Sledují také přítomnost sinic, které mohou způsobovat zdravotní potíže. Vedle toho kontrolují průhlednost vody či přítomnost vodního květu. Kvalitu označují na pětistupňové škále, jednička značí vodu vhodnou ke koupání, naopak pětka znamená zákaz koupání.
Tagy
Speciály