V létě začne revitalizace Vítkova

11. 07. 202308:58
V létě začne revitalizace Vítkova
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Vítkov

Slibovaná proměna Vítkova odstartuje v průběhu prázdnin. Renovace se má dočkat kamenná dlažba a v parku přibude i třicet nových laviček, pítko nebo zajímavě řešené bistro.

Nejdůležitější součástí stavebních prací bude podle informací z webu Prahy 3 výměna dlažby. Asi šest tisíc metrů čtverečních asfaltových ploch bude nahrazeno velkoformátovou kamennou a betonovou dlažbou.

Návštěvníci parku se mohou těšit i na proměnu původního parkoviště pro vojáky. Nově se z něj stane klidová piazzeta se stromy a lavičkami.

Vítkov má být příjemným místem pro setkávání

„Na Vítkově vznikají nové cesty, přibylo tam mnoho schodišť, vinice i cvičební prvky. Smysluplnější využití parkoviště na konci promenádní ulice je dalším logickým krokem. Těším se, že získáme příjemné místo pro vzájemná setkávání,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

Novým živým centrem parku se pak má stát bistro zapuštěné přímo do svahu. V interiéru by mělo nabídnout místo až pro 24 sedících zákazníků. Další návštěvníci budou moci v teplých dnech využít nedaleké venkovní posezení na schodových stupních.

Přibydou lavičky, koše, pítka i stromy

Chybět nebude ani nový mobiliář v podobě třiceti nových laviček, deseti odpadkových košů a nového pítka. Renovace se dočká i momentálně nefunkční kašna, stožáry a svítidla veřejného osvětlení. Elektrická přípojka povede na vrch z Tachovského náměstí.

„První etapa projektu je počátkem kompletní obnovy páteřní promenády Vítkova. Osobně mě těší, že v rámci revitalizace dojde taky k výsadbě 40 nových stromů a celkové obnově zeleně,” doplnila náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Tradiční vinice i významná socha

Podle informací z webu prague.eu se park na Vítkově rozkládá na ploše o velikosti 14,93 hektarů. Nachází se na pomezí Karlína a Žižkova a již od dob Karla IV. na něm byly vysazovány vinice.

Největších úprav se dosud park dočkal v rámci budování Národního památníku v roce 1929, kdy na jeho vrcholu vyrostl také současný ústřední bod Vítkova, 22 metrů vysoká bronzová jezdecká socha Jana Žižky.

V parku roste bujná vegetace, například trnovník akát, javor mléč, pajasan žláznatý, jírovec maďal, lípa malolistá, dub cer, morušovník bílý, borovice vejmutovka zimolez či tavolníky. Přístupová cesta od Ohrady je lemována javory stříbrnými.

Současné práce na parku Vítkov by měly být hotovy do konce roku 2024.