foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Pietní místo za zavražděného učitele
Na místě bývalých Michelských pekáren na území Prahy 4 vznikla nová ulice. Pojmenování získala po středoškolském učiteli Janu Knaislovi, který byl svým žákem před dvěma lety brutálně zavražděn mačetou. Pojmenování už schválila rada hlavního města.
Ulice pojmenovaná po Janu Knaislovi vychází z další nové ulice na Batalionu a končí u domu s číslem popisným 69. V současné době se na ní staví, jde totiž o prostor bývalých Michelských pekáren. Praha 4 o tom informovala v tiskové zprávě.
„S návrhem pojmenovat ulici v Praze 4 na památku zabitého pedagoga místního učiliště, pana Knaisla, přišla magistrátní místopisná komise,“ uvedl ve zprávě radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který je současně členem Místopisné komise Rady hlavního města Prahy. Jde podle jeho slov o projev úcty k učiteli, který zemřel při výkonu svého povolání. Pozůstalí prý s návrhem souhlasili.
Ulice je nedaleko osudného učiliště
Nová ulice se nachází velice blízko ulici Ohradní, kde se nachází i stejnojmenné střední odborné učiliště. Právě tam došlo před dvěma lety k tragickému incidentu, při kterém přišel Jan Knaisl o život. Zemřel na následky napadení mačetou, kterou si do školy přinesl jeden z jeho žáků.
K incidentu došlo ve čtvrtek 31. března 2022. Jak jsme již tehdy informovali, první květiny a svíčky se spolu s portrétem „matikáře“ Jana Knaisla objevily u školního vchodu hned dopoledne druhého dne. Redakce tehdy hovořila s několika studenty učiliště, kteří učitele znali osobně.
Psali jsme
Reportér serveru PrahaIN.cz se v úterý odpoledne ocitl poblíž hotelu Prague Marriott v ulici V Celnici, kam se kolem 14:00 začaly sjíždět…
Jogín byl prý přísný, ale spravedlivý
„Byl to tak trochu blázen, ale v podstatě pohodář. Byl hodně zažraný do jógy a zdravého životního stylu,“ popsal nám tehdy osmnáctiletý student elektrotechnického oboru s tím, že právě všeobecně známá záliba v józe vynesla učiteli přezdívku Jogín. Jako pedagog podle studentů uměl své svěřence zaujmout, a přestože byl dost přísný, byl i spravedlivý.
„Nechápu, proč to ten kluk udělal, obecně bylo známo, že Jogín dává každému druhou šanci, vždy se sním dalo domluvit nějaké přezkoušení, nebo opravná písemka. Víc než o dril mu šlo o to, abychom látku opravdu pochopili,“ divili se studenti.
Ulice se mohou jmenovat po osobách, které měly k místu osobní vztah
Učitele si teď budou moci nejen studenti, ale i další kolegové či rodina připomínat prostřednictvím nové ulice. Název druhé nově vzniklé ulice Na Batalionu pak vznikl na základě původního místopisného označení z prvorepublikových map.
„Pokud pojmenováváme nějaké místo po osobnosti, nemůže jít o žijící osobu, a ideální je, aby měla osobní vztah k danému území. Pokud jde o geografický název, vychází se z názvosloví stávajících ulic v oblasti, případně z historických místně příslušných názvů ze starých map nebo stávajících geografických objektů,“ uvedl dále ve zprávě radní Hrdinka.
Jak uvádí pražský magistrát na webu, ze zhruba 7.350 pojmenovaných pražských ulic a prostranství se v roce 2012 jmenovala téměř třetina podle své polohy nebo místa. Jedenáct procent pojmenování pak vzniklo na základě místních názvů, dvacet procent dle českých vesnic a více než dvacet procent právě podle osob. Zbývajících zhruba 20 procent pak tvořily ostatní typy názvů, například podle zvířat, rostlin, zeměpisných pojmů nebo událostí.