V Nuslích byla odhalena pamětní deska protinacistickým odbojářům z řad policie

10. 10. 202311:12
V Nuslích byla odhalena pamětní deska protinacistickým odbojářům z řad policie
foto: praha4.cz/Pamětní deska protinacistických odbojářů v ulici U Plynárny

Ve středu 4. října 2023 byla za účasti představitelů městské části Praha 4, Policie ČR a ministerstva obrany ČR odhalena na budově Obvodního ředitelství policie Praha IV pamětní deska věnovaná policejním odbojářům z bývalého 50. policejního revíru. Pamětní deska připomíná činnost deseti příslušníků české policie, kteří se v období okupace v letech 1939 až 1945 aktivně účastnili protiněmeckého odboje a pražského povstání v květnu 1945.

Jak je uvedeno na webových stránkách radnice Prahy 4, sídlil 50. policejní revír v budově dnešního Obvodního ředitelství policie Praha IV v ulici U Plynárny. Odhalená pamětní deska je věnována deseti příslušníkům české policie, sedm z nich bylo popraveno v období protektorátu za protinacistickou činnost, dva padli v bojích pražského povstání a jeden zemřel při přestřelce s gestapem.

Osm z uvedených nuselských policistů zahájilo protinacistický odboj už na začátku okupace v roce 1939 a v rámci svojí činnosti byli napojeni i na nejznámější domácí československé odbojáře ze skupiny Tři králové, což ve svém projevu připomněl i starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS).

„Kdo ve škole dával pozor nebo kdo alespoň zběžně sleduje sdělovací prostředky, tomu jistě něco řeknou pojmy a jména jako Tři králové, Balabán, Mašín, Morávek, Obrana národa, generálové Bílý, Homola, Eliáš nebo Kutlvašr. Ale kdo dokáže vyjmenovat aspoň jednoho policejního odbojáře? Skoro nikdo. I proto si policejní odboj musíme připomínat, je součástí naší historie, která nesmí být zapomenuta,“ pronesl Ondřej Kubín.

Vznik desky financovala městská část Prahy 4, na její podobě se podílelo Muzeum Policie ČR, které zdokumentovalo činnost odbojové skupiny. Pracovníkům muzea se podařilo v několika případech nalézt potomky těch, jejichž památku deska připomíná.

Vzhledem k okolnostem a významu obětí popravených a padlých policistů se rozhodl policejní prezident Martin Vondrášek udělit popraveným a padlým příslušníkům nuselské odbojové skupiny medaili in memoriam. Ty na místě z jeho rukou převzali pozůstalí policejních odbojářů.

Více o osudech jednotlivých členů odbojové skupiny lze najít na webu Prahy 4 nebo webových stránkách pražské policie.