foto: Redakce PrahaIN.cz/Zahájení kampaně Srdce na dlani
TISKOVÁ KONFERENCE: Praha spustila kampaň na podporu a nábor pracovníků v sociálních službách, která nese název Srdce na dlani. V kampani, na kterou Pražené mohou již narazit, vystupují reální pracovníci v sociálních službách. Cílem je upozornit na důležitost těchto pracovních pozic, ale také sehnat nové pracovníky, kterých je velký nedostatek.
Zahájení kampaně a tisková konference se konala v areálu Domova Palata pro zrakově postižené. Ten poskytuje komplexní službu lidem se zrakových postižením, kteří nemohou, nebo nechtějí žít ve svých domovech. Zařízení poskytuje klientům s těžkými zrakovými vadami celoroční pobyt, sociální poradenství i kulturní aktivity.
Konference se zúčastnila Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví, ředitel Domova Palata a viceprezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Jiří Procházka a také ředitel společnosti HEWER, která poskytuje osobní asistenci, Jiří Boháček.
Respekt k pracovníkům
Kampaň poběží zhruba dva měsíce a Pražané ji budou moci vidět v tisku, pražském mobiliáři a později také slyšet spoty v rádiích. Součástí kampaně jsou webové stránky, kde zájemci najdou jak základní informace, tak seznam všech pražských příspěvkových organizací, které poskytují sociální služby a seznam volných pracovních míst.
„Touto kampaní můžeme splnit zásadní tři věci. Nesmírně poděkovat všem pracovníkům v sociálních službách, dále chceme ukázat, jaká vůbec ta práce v sociálních službách je a namotivovat zájemce, aby se zajímali a přišli pracovat do sociálních služeb v hlavním městě. Jestli i tímto někoho namotivujeme, tak budeme nesmírně rádi,“ uvedla na konferenci Udženija a ocenila, že v kampaních se ukazují reální lidé, kteří danou práci opravdu dělají.
Každý, kdo pracuje v sociálních službách, si podle jejích slov zaslouží respekt za to, že pomáhá potřebným lidem překonávat ty nejnáročnější životní situace.
Jiří Procházka, ředitel Palaty, zmínil, že pro sociální služby jsou lidské zdroje to největší bohatství. „A pro nás jako pro Asociaci poskytovatelů sociálních služeb České republiky je to téma velmi důležité. My jsme si v letošním roce dělali průzkum volných pracovních míst v sociálních službách a zjistili jsme, že je přes tři tisíce volných míst v celé republice a potřeba bude výrazně narůstat, protože se zvětšuje počet poskytovatelů sociálních služeb a celková potřebnost sociální služby. Je důležité, aby i občané získali povědomí, že mohou pracovat v sociálních službách, v oboru, který dává smysl,“ zmínil Procházka.
Psali jsme
Serveru PrahaIN.cz se podařilo získat usnesení rady hlavního města týkající se pravidel pro posuzování žádostí o uzavření nájemní smlouvy…
Velký nedostatek pracovníků
Odhadem jen v Praze chybí přes 500 pracovníků. „Je tady velká nabídka od jiných subjektů a většina těch pozic je nízko kvalifikovaných zaměstnanců a poptávka po recepčních, uklízečkách, pradlenách, kuchařích a údržbářích je ohromná tady Praze. Hodně konkurujeme na trhu práce a málokdo si uvědomí, že tady třeba potřebujeme i kuchaře, protože se tu vaří a že by mohl pracovat,“ zmínil na dotaz redakce PrahaIN.cz Jiří Procházka.
Dotazovali jsme se také na průměrný plat. „Praha segment sociální péče dost podporuje, takže tady se průměrný plat pohybuje okolo 35-40 tisíc hrubého. Není to moc, ale je to bez přesčasů a máte jistotu práce. Všechno má své výhody a nevýhody,“ uvedl.
Jiří Boháček hovořil o obrovské náročnosti práce v sociálních službách. „Chodíte do práce o víkendech, o svátcích, protože ti klienti nemohou zůstat bez pomoci jenom proto, že je zrovna svátek. Ve všech případech pracovníci do práce prostě chodit musí, ale musí také chodit včas, musí chodit se spolehlivostí. Práce v sociálních službách také nemá mezi lidmi vysokou prestiž, panují určité předsudky, že to je práce nižší kategorie, možná ani není dobře finančně ohodnocena. Je to práce psychicky, fyzicky i časově náročná a s těmito aspekty najít zaměstnance je velmi obtížné. Je to vlastně nadlidský úkol,“ uvedl Boháček.
Podle jeho slov má kampaň ukázat, že je to práce těžká, ale zároveň krásná. „Když pomáháte konkrétním lidem, tím největším oceněním je jejich úsměv a radost z toho, že mohou i přes svá omezení zůstávat doma, kde to mají rádi. Nebo v pobytovém zařízení, ve kterém potkávají milé a ochotné tváře personálu,“ uzavřel Boháček.