V Praze je hlad po oblečení z druhé ruky, říká majitelka jednoho z nejznámějších „sekáčů“

15. 04. 202319:28
V Praze je hlad po oblečení z druhé ruky, říká majitelka jednoho z nejznámějších „sekáčů“
foto: Second hand 1981, se svolením /Barbora Vilišová a David Homola

ROZHOVOR: Nakupujete v second handech a obchodech s udržitelnou módou, nebo dáváte přednost Fast Fashion a cena je pro vás hlavní? V rozhovoru s Barborou Vilišovou, spoluzakladatelkou jednoho z nejznámějších sekáčů v Praze (Second hand 1981), se dozvíte, jak přemýšlet ekologicky při nakupování módních doplňků a oblečení. Také to, jak velký dopad má módní průmysl na životní prostředí. A co jako zákazník můžete změnit. Nechybí ani několik tipů, jak si zařídit svůj udržitelný šatník.

Co bylo impulsem pro otevření vašeho second handu?

Jedna spontánní prodejní akce před šesti lety, při které jsme zjistili, jaký hlad je v Praze po oblečení z druhé ruky. Tenkrát to pro nás byl jasný signál k tomu založit značku 1981. 

Co jsou pro vás hlavní priority při prodeji oblečení? Je to udržitelnost?

Naší hlavní motivací je vracet oblečení zpátky do oběhu, prodlužovat jeho životní cyklus a tím snižovat poptávku po nových věcech. Zároveň nás ale baví samotná móda. Oblečení, které prodáváme. Takže je to propojení obou.

Které oblečení se v second handech prodává nejvíce?

Záleží na dané sezóně, ale třeba teď se nejlépe prodávají trenche, Levisky, viskózové květované šaty nebo hedvábné halenky.  

Jak velký je podle vás Fast fashion problém?

Módní průmysl je druhý největší znečišťovatel planety. Jeho změna k lepšímu není snadná a rozhodně se nestane ze dne na den. My jako zákazníci tomu ale můžeme přispět. Záleží jen na našem přístupu k nákupu oblečení. Každý nákup můžeme vnímat jako náš hlas, který určuje, v jakém prostředí budeme žít v budoucnu. 

Myslíte si, že v tomhle ohledu sekáče mohou pomoci?

Ano, sekáče jsou určitě jedním z mnoha způsobů, jak nakupovat ohleduplněji k naší planetě.

Jak velké procento Čechů nakupuje v sekáčích? Máte nějaký přehled? Jací lidé u vás nakupují a v jaké míře?

Naše zákazníky tvoří převážně ženy, kterým jde primárně o oblečení jako takové. Zajímá je, jak v kousku budou vypadat a fakt, že jde o originál, více než to, že je to udržitelné.

Je dle vás potřeba přejít kvůli životnímu prostředí na tzv. minimalistickou módu?

Myslím, že není potřeba někam přecházet, ale zpomalit. Pro rok 23 si dát malý cíl. Nakupovat méně, ale kvalitní věci, které nejen, že vypadají lépe, ale ještě nám vydrží dlouhá léta. 

Jak konkrétně by lidé měli nakupovat oblečení? Máme se klasickým obchodním řetězcům, jako je ZARA, H&M, Reserved, raději vyhýbat, když chceme přemýšlet ekologicky?

Nemám problém s tím, když se někomu líbí něco z Fast fashion. Důležité ale je zamyslet se, jestli daný kousek opravdu vynosím a nekupuju ho jen kvůli ceně, abych ho další sezonu mohla vyhodit a sháněla nový. Je důležitě začít vnímat kvalitu oblečení. Ve Fast fashion koupíme oblečení za nízké ceny, ale společně s tím kupujeme i nízkou kvalitu. Pokud se nad tím zamyslíme, zjistíme, že to není ekonomicky výhodné, protože ty věci nejsou kvalitně zpracované a nevydrží s námi moc dlouho.

Zdroj: Second hand 1981, se svolením

Nejlepší je vycházet z vlastní zkušenosti. Můj tip je koupit si jeden kvalitní kousek. Může být ze sekáče nebo třeba od nějaké udržitelné značky a sledovat, jak se v tom cítíme. Pokud si koupíme hedvábnou halenku, tak jsem si jista, že ji začneme upřednostňovat před těmi z polyesteru a časem zjistíme, že ty syntetické nechceme nosit vůbec, protože si to zkusíme na vlastní kůži, doslova. 

Některé známé Fast fashion řetězce prohlašují, že se snaží jít udržitelným směrem, myslíte si, že je to pravda?

Zelená visačka na tričku z Fast fashion řetězce v nás někdy vyvolá lepší pocit a obhájí koupi, ale zkusme se zajímat a zjistit, jestli tam visí právem. V 99 procentech případů se bude jednat o tzv. green washing. Zkuste upřednostnit opravdu udržitelnou značku, která zelené visačky nepotřebuje, protože má udržitelnost v DNA. 

Co jsou hlavní důvody, proč by lidé neměli nakupovat Fast fashion?

Především nízká kvalita. Z dlouhodobého hlediska je to neekonomické. Tyto nákupy mají negativní dopad na životní prostředí a zároveň to zahrnuje špatné pracovní podmínky.

Pokud mohu doporučit čtenářům, tak je to dokument True Cost, který stojí za zhlédnutí. 

Co je to udržitelná móda? Funguje u nás v Česku alespoň částečně?

Udržitelnou módu můžeme chápat jako výrobu oblečení, která bude zohledňovat nejen podmínky, za jakých oblečení vzniká, ale zároveň spravedlivě odmění všechny, kteří se na její výrobě podíleli. 

Hlavně ale taková výroba, která bude zohledňovat dopad použitých materiálů a procesů na životní prostředí a bude vyrábět jen tolik, kolik reálně může prodat. 

V Česku najdeme spousty udržitelných značek a obchodů, které se zabývají prodejem oblečení. Hlavně ale žijeme v době internetu, takže co se týká nákupu udržitelného oblečení, tak máme neomezené možnosti.

Kolik kusů oblečení podle vás stačí mít? Dáte čtenářům nějaké tipy, jak správně sestavit udržitelný šatník? A kde nakupovat?

Já hlasuju za trench coat, dlouhé šaty z hedvábí nebo viskózy, kašmírové sako, dobře padnoucí džíny, bílou košili a obyčejná trička z bio bavlny. To bude do začátku na nadcházející měsíce stačit. 

Pár tipů na sekáče v Praze: 1981, Textile house vintage, Young Dust a Vintage Avenue Prague.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných