foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Děti, ilustrační obrázek
Dny pěstounství cílí na podporu náhradní rodinné péče. Hlavní město chce jejich prostřednictvím poděkovat pěstounům a také nalákat nové zájemce. Zahájení programu proběhlo ve čtvrtek 2. června na náměstí Jiřího z Poděbrad a ukončen bude v pátek 10. června.
Akci zaštítí Milena Johnová (Praha sobě), radní hlavního města pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. Spolupracovat budou ale i jednotlivé městské části a neziskové organizace. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.
Pěstounská péče umožňuje dětem, o které se jejich biologičtí rodiče nemohou postarat, vyrůstat v úplné rodině a vést plnohodnotný život. Pěstounských rodin je ale nejen v metropoli dlouhodobý nedostatek. A právě proto se Praha rozhodla jim prostřednictvím Dnů pěstounů poděkovat. Chce navíc motivovat další potencionální zájemce, rozšířit osvětu ohledně náhradní rodinné péče a přiblížit výhody pěstounství.
Pěstounů je málo a je třeba si jich vážit
Momentálně je v Praze asi 1 275 pěstounů. Několik desítek jich ale stále chybí, a to v rámci dlouhodobé, ale i přechodné péče. Dítě by mělo v rámci pěstounské péče získat druhou šanci. Měla by mu pomoci přestát složité období v životě, kdy se o něho jeho vlastní rodina nemůže postarat.
„Přála bych každému nahlédnout do života některé z pěstounských rodin. Je úžasné vidět, kolik lásky, péče a radosti mohou díky pěstounům zažívat děti, které by jinak vyrůstaly v ústavu. Moc si všech pěstounů vážím a ráda bych Pražany pozvala na Dny pěstounství, aby zjistili víc,“ řekla Milena Johnová.
Besedy zodpoví důležité otázky
V rámci Dnů pěstounství budou probíhat různé besedy, diskuze s pěstouny a nebo také promítání dokumentárních filmů s tematikou náhradní péče. Samozřejmostí je také zodpovězení různých otázek ohledně pěstounství či náhradní péče jako takové. Zájemci se dozví, jak je možné se stát pěstounem, co je k tomu potřeba a nebo jaké existují pro rodiny podpůrné služby. Bližší informace jsou k nalezení také na //novipestouni.cz/.
Celý program byl zahájen 2. června v Praze 3. Na náměstí Jiřího z Poděbrad bude otevřen informační stánek v rámci veletrhu Veletrojka. Akce bude zakončena 10. června v rámci setkání s pěstouny na přechodnou dobu.
Praha 10 chce, aby se o tématu mluvilo
Do Dnů pěstounství se zapojí například také Praha 10, jak informovala na webu. V pondělí 6. června uspořádá den otevřených dveří a zájemcům představí jak samotné pěstouny, tak i sociální pracovníky z oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). V desáté městské části je v pěstounské péči umístěno momentálně více než sto dětí.
„Naši sociální pracovníci provedou účastníky celým procesem pěstounské péče a jejími specifiky. Dlouhodobí i přechodní pěstouni pak přidají praktické zkušenosti, chybět nebudou ani informační materiály, odborná literatura a další praktické dokumenty. Chceme, aby se o důležitém tématu hovořilo a rádi bychom zároveň motivovali naše občany k výkonu této profese, která je bez přehánění posláním,“ říká radní Prahy 10 Michal Kočí (Piráti).
Den otevřených dveří bude určen jak občanům, kteří se plánují stát pěstouny, tak i těm, kteří si chtějí pouze rozšířit obzory. Setkání se bude konat mezi 14. a 17. hodinou ve Středisku územního rozvoje v budově radnice.
Psali jsme
Veletrh vědy začíná už ve čtvrtek 2. června a potrvá do soboty 4. června. Na Výstavišti v Letňanech se představí přes 100 expozic Akademie…