V Praze se objevily turbo-včely o velikosti čmeláků

04. 06. 202217:01
V Praze se objevily turbo-včely o velikosti čmeláků
foto: Pixabay.com license (rovněž obrázek v článku)/Drvodělka

Nejen Český hydrometeorologický ústav, ale taky Jiří Pohan z chatové oblasti na Zbraslavi nás upozornil na výskyt drvodělky. Včela Xylocopa je velká a snadno si ji můžete splést se čmelákem. Dosahuje velikosti až tří centimetrů.

„Je to největší včela v Evropě a je takzvaná ´osamělá´ včela. Její let je rychlý a velmi hlasitý, ale není agresivní a málokdy píchá," uvedl v sobotu ČHMÚ.

„S tím plachá bych trochu brzdil. Fotím je už několik let a jsou naprosto fotogenické a bez problému počkají na foto, a i se včelou medonosnou na jednom květu, žádný problém. Tuhle jsem měl červené triko a jedna mě chvilku zkoumala, jestli ze mě něco kápne," svěřil se na Twitteru Zdeněk Charvát.

Jiří Pohan, který do redakce PrahaIN.cz pravidelně posílá informace o sazenicích a dalších zahrádkářských úspěších, řekl, že včela je velmi hlasitá a člověk se jí snadno lekne. „Myslím, že jsou to ony, bavili jsme se o nich, protože jsou opravdu hlučné a velké, měli jsme jich tu několik, ale nikde jsme neobjevili roj nebo úl, o tom nevíme," prozradil redakci.

Má to své důvody.

zdroj: Twitter, ČHMÚ

„Protože nemají hnízdo, které by mohly bránit, tak prakticky neútočí," řekl pro iReceptář Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského.

Pro zahrádkáře je to prý vítané zpestření příchodu letní sezóny. „Máme pařeniště, stromky, máme zasazeno, tak teď už jen čekat, aby nám to nevzal mráz," doplnil důchodce Jiří Pohan.

Drvodělky obvykle zimují ve škvírkách nebo dutinách, přes léto si samičky samy vrtají vlastní hnízdní komůrky. Jedná se o blanokřídlý hmyz, stejně jako sršně, vosy, čmeláci nebo žlabatky.

Zajímavé je, že anglický překlad drvodělky zní včela tesařská. To zřejmě souvisí s opakovaně zmiňovanou velikostí a hlučností.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných