foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Mobilní aplikační místnost pro drogově závislé
REPORTÁŽ: Hlavní město Praha chce využít zkušenosti Brna s mobilní aplikační místností, jejímž úkolem je chránit individuální i veřejné zdraví. Speciální sanitka, která už více než rok pomáhá v moravské metropoli, byla k vidění na Mariánském náměstí. Exkurzi v ní absolvoval i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Dvě největší česká města spojila síly ve snaze ochránit své obyvatele. Po více než roční dobré zkušenosti se brněnská nezisková organizace Podané ruce přímo v centru Prahy pochlubila speciální sanitkou, která slouží jako mobilní aplikační místnost pro drogově závislé. Pomáhat by totiž mohla již brzy také v hlavním městě. Na Mariánském náměstí byly kromě ní k vidění také dvě sanitky, které se už po Praze pohybují. Jejich hlavním smyslem je dát uživatelům drog k dispozici správné náčiní, naučit je správnou aplikaci drog a zabránit tomu, aby se použité náčiní povalovalo po městě.
Akce se zúčastnil také primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, který si sanitku detailně prohlédl a získal také odpovědi na řadu praktických otázek o tom, jak celá služba v praxi funguje. Jak následně uvedl, problém s drogově závislými osobami je celosvětový a ve velkých městech vždy o něco horší. „V Praze odhaduji plus mínus padesát procent všech drogově závislých, což je obrovské číslo. Vyžaduje to od nás, abychom na to byli nějakým způsobem připraveni. Droga má jedno takové úzké místo, a to je právě zacházení s drogou jako takovou,“ řekl primátor.
Jeden z nejlepších terénních programů
Zavedení služby mobilní aplikační místnosti by podle něj mělo například ukončit praktiky některých narkomanů, kteří část získané drogy odprodávají dalším uživatelům, čímž vytvářejí další skupiny závislých osob. Díky řízené aplikaci drog by toto mělo být pod kontrolou. „Navíc to, co já vidím jako velmi významné, je, že se s nimi naváže nějaký kontakt, že pochopí trochu, že ten svět může být i malinko jiný. Proto naše podpora této akci, protože v současné době celosvětově se to považuje za jeden z nejlepších terénních kroků,“ uzavřel primátor.
Bohuslav Svoboda si sanitku detailně prohlédl. Foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz
Podporu zavedení podobného programu, jako má Brno, vyjádřila také poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), bývalá starostka městské části Praha 5. Právě ve své funkci starostky prý problematiku drog řešila denně, zejména pak v okolí Anděla. Vnímá tedy, jak pohyb drogově závislých ve veřejném prostoru narušuje pocit bezpečí. Poukázala i na nedůvěru, kterou společnost má vůči nabízené pomoci. To by se podle ní mělo změnit. Nedůvěru mezi lidmi je prý třeba odbourat.
„I mezi některými kolegy poslanci vnímám, že když řeknu aplikační místnost, tak každý hned začne říkat, že jde o propagaci drog. Je to určité nepochopení účelu té aplikační místnosti. A naší úlohou je, aby se vysvětlilo, jaké přínosy ta místnost má pro veřejnosti. Primárně tady totiž nejde úplně tak o ty uživatele, v sekundární linii ano, ale aplikační místnost má primárně sloužit právě k ochraně široké veřejnosti,“ přiblížila Zajíčková.
Psali jsme
Radní hlavního města Prahy na svém jednání v pondělí 12. května neschválili granty pro zlepšení životního prostředí v hlavním městě pro letošní…
Většina závislých užívá stimulační látky
Dalším řečníkem byl Viktor Mravčík z brněnské neziskové organizace Podané ruce. Ten uvedl, že hlavním argumentem pro zřízení mobilní aplikační místnosti v Brně bylo bezpečí ve veřejném prostoru. „Brno skromně přijelo ukázat svoji mobilní aplikační místnost Praze. U nás to funguje už rok a osvědčilo se to,“ řekl Mravčík a popřál Praze, aby se i zde služba co nejrychleji integrovala do fungující sítě adiktologických služeb.
V České republice je prý asi 55 tisíc problémových uživatelů drog. Většina z nich užívá stimulační látky, ale zhruba jedna třetina z nich je závislá na opiátech. V případě opiátů prý aplikace probíhá až čtyřikrát denně, v případě stimulačních látek obvykle jednou za den. Samotná aplikace drog pak probíhá na různých místech, včetně například veřejných parků nebo ulic. Smyslem aplikačních místností je dostat aplikaci drog do odborného prostředí, kde jsou zároveň k dispozici pracovníci, kteří mohou poskytnout první pomoc.
Motivace je různá
Stejně jako primátor, i my jsme měli možnost do sanitky nahlédnout. Jak jsme se dozvěděli od sociální pracovnice, aplikační místnost můžou naráz použít dva klienti. Těm je k dispozici nejen čistý materiál určený k bezpečné aplikaci drogy, ale i případná pomoc.
„Motivace je různá. Buď jde o čistý zdravotnický materiál, nebo se třeba doma musí schovávat před někým, tak přijdou a jsou v klidu. Nebo by si dávali venku v zimě, ani by se jim nepodařilo aplikovat,“ sdělila nám pracovnice k důvodům, proč drogově závislí do sanitky přicházejí. Upřesnila také, že mobilní aplikační místnost obsluhují sociální pracovníci, nikoli zdravotníci. Použít ale mohou Naloxon, lék používaný k zastavení účinků opioidů, zejména při předávkování. V případě větších komplikací pak vždy volají sanitku.