V Praze to nešlo, Varšava zneužívané bernardýny žebrákům zabavila

15. 05. 202619:10
3 min. čtení
V Praze to nešlo, Varšava zneužívané bernardýny žebrákům zabavila
foto: PrahaIN/Cizinka s bernardýny u zastávky Malostranská

Cizinci, kteří s harmonikou a párem bernardýnů objíždějí města a na frekventovaných ulicích vybírají peníze do klobouku, narazili v Polsku. Tam je žebrání se zvířaty nelegální. Psi navíc byli v zanedbaném stavu, a proto byli na základě tamního zákona o ochraně zvířat odebráni a převezeni do útulku. České úřady si s těmito případy zneužívání psů k žebrání nevěděly rady.

Minimálně poslední tři roky upozorňovali Pražané na žebrající Rumuny, kteří v centru města zneužívali atraktivní plemeno psů k vybírání peněz. Praha sice zakázala pouliční umělecké vystupování, takzvaný busking, s využitím zvířat, žebrání se zvířaty je ale omezeno jen v částech města. 

K zákazu uměleckých vystoupení v hlavním městě přispěl právě i případ s bernardýny. Ti byli k vidění často na Václavském náměstí, a to za každého počasí. Nehybně museli sedět dlouhé hodiny, často bez přístupu k vodě a venčení.

Cizinci spolu s nimi žebrali o peníze. Regulaci, která takové počínání v centru města zakazuje, obcházeli tím, že hráli na harmoniku a vydávali se za pouliční umělce. Rady si s nimi často nevěděly ani přivolané hlídky městské policie. Jejich týrání neprokázala ani veterinární správa, na kterou se lidé s podněty obraceli.

 

Městská policie kontroluje cizinku s bernadýny v Praze. Autor: PrahaIN.cz

Zákaz aktivní i pasivní účasti zvířat při provozování pouliční umělecké veřejné produkce nakonec zastupitelé magistrátu schválili na podzim 2024. Vyzvala je k tomu i petice, kterou podepsalo přes 17,5 tisíce lidí. I s tím se skupina Rumunů vypořádala a začala se objevovat na jiných místech Prahy, například u metra Malostranská.

Polsko zasáhlo

Nyní ale proti těmto praktikám tvrdě zakročily úřady ve Varšavě. Jak informovala polská organizace na podporu zvířat Animal Support, jejich inspektor si na zastávce všiml tří psů bernardýnů – dvou dospělých a štěněte.

Zvířata ležela na rozpáleném chodníku uprostřed hluku, davů a dopravy. „Byla apatická, dezorientovaná a prakticky nereagovala. Štěně občas vypadalo jako v bezvědomí,“ uvedla organizace.

Psi podle svědků strávili na místě mnoho hodin. Přivolaná policie a městská stráž nejprve odmítly zasáhnout. Druhá přivolaná hlídka s veterinářem ale rozhodla jinak. Zvěrolékař potvrdil vážný stav zvířat. Psi nereagovali normálně na okolí, vykazovali poruchy koordinace a byli zanedbaní. Lékař nařídil urgentní vyšetření včetně toxikologických testů.

O tom, že cizinci podávají psům léky, které je omamují, se spekulovalo i při jejich kontrolách v Praze.

Na základě polského zákona o ochraně zvířat byla zvířata odebrána a převezena do útulku. Polská organizace zároveň upozornila, že využívání zvířat k žebrání je v Polsku nelegální – přesto je tento problém během léta ve Varšavě i dalších městech stále častější.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy