V Praze-Petrovicích byl otevřen domov seniorů pro 39 klientů

23. 03. 202511:20
4 min. čtení
V Praze-Petrovicích byl otevřen domov seniorů pro 39 klientů
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Senior, ilustrační foto

Městská část Praha-Petrovice ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela nový domov seniorů. Díky nákladné rekonstrukci budovy bývalých jeslí vzniklo moderní a důstojné zázemí pro 39 klientů i komunitní prostředí podporující aktivní stárnutí.

Budova bývalých jeslí byla kompletně zrekonstruována. Nové prostory dle tiskové zprávy zahrnují obytné jednotky, společenské místnosti a moderní vybavení odpovídající současným standardům péče. Kromě pobytové péče bude Domov seniorů v Petrovicích nabízet také podporu aktivního stárnutí a zapojení klientů do komunitního života. Celková investice do projektu dosáhla 120 milionů korun. Hlavní město přispělo 79 miliony, Ministerstvo práce a sociálních věcí 33 miliony a zbylých osm milionů šlo z kasy městské části Praha-Petrovice.

„Z otevření domova pro seniory v Petrovicích mám velkou radost. Tento projekt se totiž rodil opravdu dlouho a dnes už konečně začíná jeho nová etapa – především pro jeho nové obyvatele. Spolupráce s městskými částmi je pro mě klíčová. Pražanům je opravdu jedno, kdo je zřizovatelem domova pro seniory. Lidé potřebují péči a my jim ji společně musíme nabídnout. A tady ji bude dostávat 39 klientů v krásných moderních 31 jednolůžkových a 4 dvoulůžkových pokojích. Přeji všem novým obyvatelům i pracovníkům tohoto domova, aby se jim zde dobře žilo, aby se tu cítili šťastní a v bezpečí, a hlavně aby věděli, že na své starosti i radosti nejsou sami,“ uvedla ve zprávě náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).

Spolupráce Prahy s městskými částmi je klíčová

Také podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) je nový domov seniorů důkazem toho, že při spolupráci města a městských částí mohou vznikat projekty, které reálně pomáhají lidem. Senioři si podle jeho slov zaslouží důstojné a moderní prostředí. Otevření nového zařízení je navíc součástí širší strategie města zaměřené na posilování kapacit sociálních služeb, podporu dostupného bydlení pro seniory a rozvoj zdravotních a pečovatelských zařízení.

Starostka Petrovic Olga Hromasová (STAN) ve zprávě poděkovala všem, kdo se na projektu podíleli. Také ona zdůraznila význam spolupráce s hlavním městem: „Tento domov je pro naši městskou část zásadní investicí, která přinese lepší dostupnost péče o seniory nejen pro Petrovice, ale i širší okolí. Jsem ráda, že se podařilo projekt zrealizovat a že jsme mohli ve spolupráci s hlavním městem vytvořit moderní a kvalitní zázemí pro ty, kteří potřebují pomoc.“

Investice se dočkala také Praha 14

Významné investice se dočkala také městská část Praha 14. O dva týdny dříve tam byl po rozsáhlé rekonstrukci otevřen Domov pro seniory Bojčenkova. Modernizace tohoto zařízení rozšířila kapacitu, ale především zajistila důstojné, bezpečné a komfortní podmínky k životu. Slavnostního otevření se dle tiskové zprávy kromě primátora Svobody účastnil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Původní objekt ze 70. let byl kompletně obnoven. Důraz byl kladen na bezbariérovost, energetickou efektivitu i kvalitu života rezidentů. Hlavní město rekonstrukci podpořilo částkou téměř 231 milionů korun.

„Navyšování míst v pobytových zařízeních je jednou z mých priorit. V Dolních Počernicích vyroste například nový komplex, který nabídne moderní zázemí pro 100 klientů. Za pár dnů začínáme stavět nový pavilon v Domově pro seniory Palata se 73 lůžky pro osoby s Alzheimerovou chorobou a dalších více než 180 lůžek přibude dohromady v Bohnicích, Krči, Nebušicích a Běchovicích. Péče o seniory je pro mě jednou z priorit, a přestože se snažím podporovat terénní péči a služby, aby každý mohl zůstat co nejdéle doma ve svém přirozeném prostředí, musíme mít také připravené kvalitní kapacity pro ty, kteří již domácí péči nezvládnou,“ uzavřela ve zprávě Alexandra Udženija.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy