foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Senior, ilustrační foto
Městská část Praha-Petrovice ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela nový domov seniorů. Díky nákladné rekonstrukci budovy bývalých jeslí vzniklo moderní a důstojné zázemí pro 39 klientů i komunitní prostředí podporující aktivní stárnutí.
Budova bývalých jeslí byla kompletně zrekonstruována. Nové prostory dle tiskové zprávy zahrnují obytné jednotky, společenské místnosti a moderní vybavení odpovídající současným standardům péče. Kromě pobytové péče bude Domov seniorů v Petrovicích nabízet také podporu aktivního stárnutí a zapojení klientů do komunitního života. Celková investice do projektu dosáhla 120 milionů korun. Hlavní město přispělo 79 miliony, Ministerstvo práce a sociálních věcí 33 miliony a zbylých osm milionů šlo z kasy městské části Praha-Petrovice.
„Z otevření domova pro seniory v Petrovicích mám velkou radost. Tento projekt se totiž rodil opravdu dlouho a dnes už konečně začíná jeho nová etapa – především pro jeho nové obyvatele. Spolupráce s městskými částmi je pro mě klíčová. Pražanům je opravdu jedno, kdo je zřizovatelem domova pro seniory. Lidé potřebují péči a my jim ji společně musíme nabídnout. A tady ji bude dostávat 39 klientů v krásných moderních 31 jednolůžkových a 4 dvoulůžkových pokojích. Přeji všem novým obyvatelům i pracovníkům tohoto domova, aby se jim zde dobře žilo, aby se tu cítili šťastní a v bezpečí, a hlavně aby věděli, že na své starosti i radosti nejsou sami,“ uvedla ve zprávě náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).
Psali jsme
V pondělí 17. března předstoupila před novináře Rada hlavního města Prahy v kompletním složení, aby při příležitosti výročí dvou let práce…
Spolupráce Prahy s městskými částmi je klíčová
Také podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) je nový domov seniorů důkazem toho, že při spolupráci města a městských částí mohou vznikat projekty, které reálně pomáhají lidem. Senioři si podle jeho slov zaslouží důstojné a moderní prostředí. Otevření nového zařízení je navíc součástí širší strategie města zaměřené na posilování kapacit sociálních služeb, podporu dostupného bydlení pro seniory a rozvoj zdravotních a pečovatelských zařízení.
Starostka Petrovic Olga Hromasová (STAN) ve zprávě poděkovala všem, kdo se na projektu podíleli. Také ona zdůraznila význam spolupráce s hlavním městem: „Tento domov je pro naši městskou část zásadní investicí, která přinese lepší dostupnost péče o seniory nejen pro Petrovice, ale i širší okolí. Jsem ráda, že se podařilo projekt zrealizovat a že jsme mohli ve spolupráci s hlavním městem vytvořit moderní a kvalitní zázemí pro ty, kteří potřebují pomoc.“
Investice se dočkala také Praha 14
Významné investice se dočkala také městská část Praha 14. O dva týdny dříve tam byl po rozsáhlé rekonstrukci otevřen Domov pro seniory Bojčenkova. Modernizace tohoto zařízení rozšířila kapacitu, ale především zajistila důstojné, bezpečné a komfortní podmínky k životu. Slavnostního otevření se dle tiskové zprávy kromě primátora Svobody účastnil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Původní objekt ze 70. let byl kompletně obnoven. Důraz byl kladen na bezbariérovost, energetickou efektivitu i kvalitu života rezidentů. Hlavní město rekonstrukci podpořilo částkou téměř 231 milionů korun.
„Navyšování míst v pobytových zařízeních je jednou z mých priorit. V Dolních Počernicích vyroste například nový komplex, který nabídne moderní zázemí pro 100 klientů. Za pár dnů začínáme stavět nový pavilon v Domově pro seniory Palata se 73 lůžky pro osoby s Alzheimerovou chorobou a dalších více než 180 lůžek přibude dohromady v Bohnicích, Krči, Nebušicích a Běchovicích. Péče o seniory je pro mě jednou z priorit, a přestože se snažím podporovat terénní péči a služby, aby každý mohl zůstat co nejdéle doma ve svém přirozeném prostředí, musíme mít také připravené kvalitní kapacity pro ty, kteří již domácí péči nezvládnou,“ uzavřela ve zprávě Alexandra Udženija.