foto: Misha Veselý, PrahaIN.cz/34. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Mluvili jsme s Alexandrou Udženijí a Adamem Zábranským o potížích, se kterými se potýkají obyvatelé pražských bytů. Hluk, výkaly na chodbách a šváby. Je tomu skutečně tak? A jaké řešení situace navrhují.
Na 34. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy bylo nejrozebíranějším dopoledním tématem, zda zařadit do jednání bod o asociální a diskriminační bytové politice.
Na úvod se tradičně schvaloval program zasedání. Většinu času zabrala diskuze o stavu pražských obecných bytů. Ty jsou podle Alexandry Udženije (ODS) přidělovány lidem z nízké sociální skupiny, kteří je ničí. Přitom poctivě pracujícím občanům jsou zvedány nájmy na základě výše jejich platů. Pokud si matka samoživitelka najde přivýdělek ke svému zaměstnání, aby mohla dětem přilepšit, nakonec musí tyto peníze investovat do vyššího nájemného. Paradoxně tedy poctivě pracující lidé na svou snahu doplácejí.
Udženija uvedla, že předsedu výboru pro bydlení Zastupitelstva hlavního města Prahy Adama Zábranského a obecně Pirátskou stranu osudy slušných lidí nezajímají. Místo toho podporují ,,nepřizpůsobivé”.
Řekla, že v bytových domech osobně byla a to co se tam děje, je strašné. Jako příklad přednesla stížnost matky, jejíž syn byl během online výuky požádán, aby si ztlumil televizi. Žák se následně omluvil, že se nejedná o puštěnou televizi, ale nekončící párty u sousedů, která trvá už od půlnoci. V bytech se rojí štěnice a šváby, na chodbách před výtahem lidé nachází výkaly.
Jeden takový člověk v domě ničí klid všem ostatním. Pro dosažení na byt je třeba 30 bodů, ty prý snadno získá každý bezdomovec s psychickými problémy, který žije na ulici v Praze alespoň dva roky.
Nakonec Zábranský slíbil, že v této věci bude jednat bytový výbor. K vyřešení stížnosti dnes na schůzi zastupitelstva nedošlo.
,,Primárně musíme vyhodit ty diskriminační požadavky, jako je, že každý slušný pracující člověk, který si chce prodloužit nájemné, musí na bytový odbor dokládat výši příjmů,” uvedla Udženija pro PrahuIN.cz. Podle jejích slov je nepřípustné, aby byly lidem, kteří se snaží vydělat si více peněz, zvyšovány nájmy.
To, že v bytech dochází k zásahům policie, hromadí se tam špína a lidé jsou rušeni hlukem, by řešila přenastavením pravidel. Každý nájemník ze sociálně slabší skupiny, který dostane byt, má přidělenou i neziskovou organizaci (která za to dostává zaplaceno) a sociálního pracovníka. Ten má dohlížet na začlenění nájemníka do společnosti.
,,Já tady vidím i selhání neziskových organizací, které za svěřené peníze nic nedělají. Pak by tady nebylo tolik stížností, jsou jich opravdu stovky,” uvedla Alexandra Udženija. Řekla nám, že s nájemníky, kteří si stěžují, hovoří osobně a nechtějí nic jiného než klidný život.
Nejsou to jen bezdomovci, ale i rodiče samoživitelé
Prostor k vyjádření jsme poskytli i Adamu Zábranskému, který během čtvrtečního dopoledne opakovaně uvedl, že opozice situaci popisuje jinak, než tomu skutečně je. Podle něj jsou nájemníky převážně rodiče s dětmi. Často se jedná o samoživitele.
Pro PrahuIN.cz řekl, že samozřejmě nepopírá, že problémoví nájemníci jsou, je jich ale minimum, konkrétně uvedl zhruba 10 procent. Také bodový systém, který dopomáhá k získání bytu, se podle něj skládá z mnoha kritérií. ,,Rozhodně ten systém nevede k tomu, že bychom stěhovali lidi bez domova do bytů. I když takové případy jsou, i u nich se většinou daří začlenit je do společnosti a ty problémy nedělají,” řekl PrazeIN.cz
Podle něj neziskové organizace velmi pomáhají začlenit sociálně slabé rodiny zpět do společnosti. ,,Neříkám, že nejsou žádné problémy. Jakýkoliv systém sociálního bydlení s sebou ale nese nějaká rizika. Ne všichni se začlenit dokáží.”
Uvedl, že sám si uvědomuje několik problémových aspektů systému. ,,Jedním z nich je, že ne všichni nájemníci podávají tu stížnost. Pak si stěžují třeba na facebooku nebo nějakým zastupitelům, ale když bytový odbor stížnost nemá, nemůže ji řešit. Mohou podat stížnost bytovému výboru přes podatelnu, máme referenty, kteří se tím zabývají, můžou jim poslat email nebo zavolat. Každému vyhovuje něco jiného, ale toto je opravdu první bod, na kterém se snažíme pracovat,” řekl Zábranský, přestože podle Alexandry Udženije jsou stížností stovky. Praha má přes 7000 bytů, které takto přiděluje.
Na otázku, zda i radní Adam Zábranský plánuje byty osobně navštívit a zjistit reálnou situaci, řekl, že to zvažuje, nicméně svou roli vidí spíše v tom nastavit systém, aby fungoval. ,,Skoro každý den přijde nějaká stížnost a není úplně v mých silách objíždět všechny byty a všechny bytové domy. Systém musí být nastaven tak, ať ty stížnosti aktivně řeší lidé na úřadech, kteří jsou za to zodpovědní,” uvedl pro PrahuIN.cz
Psali jsme
AKTUALIZOVÁNO / ANKETA Dnešní ranní invaze Moskvy na Ukrajinu vyvolala rozhořčenou reakci představitelů západního světa. Premiér České republiky…