V přestrojení za Chaplina prosil šoféry o peníze. Jeden pochopení neměl

11. 08. 202318:02
V přestrojení za Chaplina prosil šoféry o peníze. Jeden pochopení neměl
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Muž s kelímkem na drobné pobíhá mezi vozy

Je všední den okolo páté hodiny odpolední. Na semaforu blikne červená a do křižovatky mezi Anglickou a Škrétovou ulicí blízko známé restaurace Demínka vstupuje do vozovky muž převlečený za Charlieho Chaplina. V jedné ruce má hůlku a ve druhé kelímek na drobné.

Že je zrovna tou dobou silný provoz a na zelenou projede jen pár aut, netřeba těm, co křižovatku znají, předem říkat. Řidiči jsou nervózní i bez přítomnosti muže, který začíná mezi auty poskakovat a pohazovat hůlkou.

Vesele se pohybuje a lidem, kteří se na něj koukají, zaťuká na okénko a upozorní na kelímek.

Z deseti se však otevře jedno jediné. Komik se pokloní a poděkuje, na semaforu skočí zelená, projedou dvě auta a celá situace se opakuje.

U některých aut se tak muž objevuje podruhé, potřetí, počtvrté… Těm viditelně jíž dochází trpělivost a dělají, že koukají jinam. Minci do kelímku mu nepřidá už nikdo.

„Běž radši do normální práce, ty komiku,“ volá na muže mládenec z auta. Ten však dělá, že je neslyší, nebo je opravdu v ruchu, který okolo panuje, neslyšel.

Žebrání je zakázané

Na případ jsme se ptali u městské policie, kterou v tomto případě nikdo předtím nekontaktoval. Jak ale uvedla Irena Seifertová, tisková mluvčí městské policie, podobný problém v minulosti řešili u křižovatky vedle Tančícího domu.

Dříve se na rušných křižovatkách hojně vyskytovali zejména mladí chlapci, kteří do křižovatky vbíhali a lidem chtěli mýt přední okna. I ti se ale spíše setkávali s odmítnutím. To řidiči dávali najevo buď pohledem jinam, odmítavým kroucením hlavy nebo spuštěním stěračů.

V metropoli přitom žebrání zakazuje vyhláška a její porušení je možné řešit třemi způsoby. Domluvou, pokutou na místě až do výše 10 tisíc korun nebo oznámením správnímu orgánu.

„V loňském roce hlídky městské policie na území metropole odhalily 7.512 přestupků v souvislosti s žebráním. Nejvíce jich řešili strážníci na Praze 1, konkrétně 5.453 a také strážníci z Hlídkového útvaru, kteří mají na starostí primárně městskou hromadnou dopravu. Za prvních sedm měsíců letošního roku jsme zatím zjistili 5.297 těchto přestupků, za stejné období roku 2022 to bylo 4.664 přestupků,“ přiblížila pro PrahaIN.cz Irena Seifertová z pražské městské policie.