foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Hlavní město Praha
Pokud by došlo k přesahu aktuálního konfliktu na Ukrajině i do dalších oblastí Evropy, zasáhla by válka i nás. Pro civilní obyvatelstvo by to znamenalo předzvěst možných evakuací. PrahaIN.cz přináší alespoň stručný přehled pravidel, podle kterých by měl každý postupovat v případě nařízené evakuace.
Stejně jako v případě mimořádných událostí typu povodní či jiných živelných katastrof se i v případě válečného stavu musí civilní obyvatelstvo především ukrýt. To v praxi velkoměsta znamená, že si každý musí sbalit potřebné věci a přesunout se do některého z blízkých krytů civilní ochrany.
Jaká jsou ale v takovém případě pravidla?
Přednost mají děti a nemocní
„Především je důležité zachovat klid a sledovat pokyny složek, které evakuaci řídí,“ uvádí ministerstvo vnitra na svém webu.
Podle informací PrahaIN.cz od pražských hasičů je to primárně právě záchranný sbor, dále pak státní i městská policie, kdo evakuaci řídí.
Psali jsme
Dosud nevídaný protest proti ruské agresi na Ukrajině zažila v úterý večer ruská ambasáda. V dunivých rytmech elektronické hudby se tu sešlo…
„Evakuace se vztahuje na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí (tedy i v případě války) s výjimkou osob, které se budou podílet na záchranných pracích, na řízení evakuace nebo budou vykonávat jinou neodkladnou činnost; přednostně se plánuje pro děti do 15 let, pacienty ve zdravotnických zařízeních, osoby umístěné v sociálních zařízeních, osoby zdravotně postižené, doprovod osob výše uvedených,“ uvádí vnitro.
Evakuaci oznámí sirény, televize i rozhlas
Na samotnou nutnost evakuace má obyvatelstvo upozornit vysílání veřejnoprávních médií, tedy Českého rozhlasu a České televize, i místních rozhlasových a televizních stanic. Zprávu o evakuaci má také hlásit výstražný systém integrovaného záchranného systému, tedy sirény. Signál všeobecné výstrahy má podobu kolísavého tónu sirény, který trvá 140 sekund, opakovat se může i několikrát za sebou v přibližně tříminutovém intervalu. U elektronických (mluvících) sirén je varovný tón doplněn o hlasovou informaci, která upřesňuje charakter ohrožení a je doplněna o výzvu ke sledování vysílání Českého rozhlasu a České televize. Zprávy chodí také pomocí SMS a například také mobilní aplikací Záchranka.
Hlavně bez paniky
„Všechno je sice závislé na konkrétní situaci, ale vždy je nutné respektovat nařízený způsob evakuace, aby nedošlo ke zbytečné panice a dopravním problémům,“ varují hasiči.
Asi nejdůležitějším bodem, kterému je stran evakuace třeba věnovat pozornost, je z praktického hlediska příprava evakuačního zavazadla. To by měli mít lidé připraveno už od chvíle, kdy začne hrozit nebezpečí. Pak již stačí v případě vyhlášení evakuace, případně konkrétního poplachu, opustit byt a s evakuačním zavazadlem odejít do nejbližšího evakuačního střediska.
Psali jsme
Včerejší benefiční koncert na podporu Ukrajiny, který se uskutečnil na Václavském náměstí vynesl desítky milionů korun. Podle pořadatelů z České…
„V případě evakuace je třeba opustit byt, patřičně jej zabezpečit (zamknout) a ideálně umístit na dveře ceduli s informací, že byl byt evakuován. Ta pomůže zainteresovaným složkám, které v případě nařízené evakuace musí zkontrolovat, zda jsou všichni v dané lokalitě v bezpečí,“ upozorňují hasiči.
Evakuační zavazadlo
Pro přípravu evakuačního zavazadla se nejlépe hodí batohy, které jsou nejpohodlnější pro transport, použít lze ale také cestovní tašky nebo příruční kufry. Vždy je důležité mít zavazadlo označené jménem a adresou.
Co se týká obsahu, především je důležité sbalit si dostatek pitné vody a také nádobu, do které bude možné vodu doplnit, dále pak základní potraviny. Ideální jsou konzervy (a také otvírák) a další trvanlivé jídlo, dobře zabalený chléb a případně další trvanlivé potraviny typu energetických tyčinek, piškotů a podobně. V této souvislosti je třeba přidat také jídelní propriety, optimálně misku, hrnek a příbor. Nejvhodnější je kovové nebo plastové nádobí.
Důležité jsou i osobní doklady, peníze a cennosti včetně pojistných smluv a případně i lékařské dokumentace.
Stran oblečení je primární spací pytel nebo přikrývka, základní prádlo, pláštěnka, odpovídající obuv a oblečení. Součástí evakuačního zavazadla by měl být také radiový přijímač, mobilní telefon a také nabíjecí kabel a náhradní baterie. Z praktické výbavy je třeba neopomenout také kapesní nůž, zápalky nebo zapalovač, svítilnu, potřeby pro šití a další drobnosti, jako je například pinzeta nebo kapesní sada nářadí. Chybět nesmí ani toaletní a hygienické potřeby, léky a zdravotní materiál k ošetření základních zranění.
Zásady pro opuštění bytu v případě evakuace
- uhaste otevřený oheň v topidlech
- vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček)
- uzavřete přívod vody a plynu
- ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt
- nezapomeňte dětem vložit do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou
- kočky a psy si vezměte s sebou v uzavřených schránkách (nezapomeňte na krmivo)
- exotická zvířata, která přežijí delší dobu, nechejte doma, zásobte je před odchodem potravou
- vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste byt opustili a dostavte se na určené místo
Psali jsme
Jednotlivé městské části nabízejí uprchlíkům především ubytování. Dětem nabídnou školní docházku a výuku českého jazyka. Připraveny jsou také…
Co si sbalit před evakuací
- základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu, případně i tablety na čištění vody
- předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor
- osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti
- přenosné rádio s rezervními bateriemi, mobilní telefon a nabíječka
- toaletní a hygienické potřeby
- léky (nemocní si berou své pravidelné léky, dále pak základní medikamenty na zvýšenou teplotu, žaludeční obtíže, léky na bolest, vitamíny. Obvazový materiál k ošetření základních zranění)
- náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku
- kapesní nůž, svítilnu, zápalky, šití a další drobnosti. (kapesní nářadí, pinzeta apod.)
Psali jsme
Už druhý vlak Českých drah přijel v úterý dopoledne do ukrajinského Čopu. Momentálně probíhá humanitární pomoc připravená občany České republiky.…
Psali jsme
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) důrazně vyzval všechny vzdělávací a výzkumné instituce, aby zvážily pokračování své spolupráce se subjekty,…