foto: MČ Praha 16, se souhlasem/Cvičná stavba mobilních prvků protipovodňové ochrany na území Radotína
Ochranu proti povodním vyzkoušely složky integrovaného záchranného systému v Radotíně v noci z pátku 21. na sobotu 22. října. Stavbu mobilních protipovodňových zábran tam otestovalo celkem 230 lidí.
Zkoušky ochrany Radotína se na levém břehu Berounky zúčastnilo celkem 230 členů pražského integrovaného záchranného systému. Společně se jim za noc podařilo postavit 423 metrů povodňových zábran. Informuje o tom web Prahy 16.
„Velice vítám, že se s magistrátním odborem bezpečnosti a složkami integrovaného záchranného systému podařilo domluvit společné cvičení. Podobná preventivní akce vždy ukáže připravenost a důležitou úroveň součinnosti všech zainteresovaných účastníků pro případ krizových scénářů, v tomto případě povodňového stavu na Berounce. Už z toho důvodu, že od poslední a zároveň první výstavby mobilních částí protipovodňové ochrany uplynulo dlouhých devět let,“ uvedl radotínský starosta Karel Hanzlík (ODS).
Radotínští trénovali již ve středu
Samotná stavba zábran probíhala naráz, a to od ulic K Lázním, Výpadová, Věštínská, Šárovo kolo a U Jankovky. V oblasti Šárova kola se o stavbu postarala jednotka sboru dobrovolných hasičů ve spolupráci se zaměstnanci technických služeb. Díky tréninku ze středečního nezávislého výcviku jim šla práce hezky od ruky a stavba i demontáž jim tak zabrala v součtu pouhé dvě hodiny.
„O podobnou akci jsme usilovali již v minulosti, ale původní návrhy termínů cvičení kolidovaly v posledních dvou letech s komplikovanými objízdnými trasami, které byly spojeny s náročnou modernizací železniční trati a s rozšiřováním křižovatky na náměstí Osvoboditelů,“ vysvětlil starosta Hanzlík.
Předpoklad k záplavám je na Berounce vyšší
„Je známo, že Berounka není regulovaným tokem, na rozdíl od Vltavy a její kaskády. Předpoklad povodní je proto na Berounce daleko vyšší. Proto jsme rádi za každou podobnou zkoušku a cvičení i přes to, že dochází k částečnému omezení provozu na území Radotína. Děkujeme všem, kteří se na zdárném průběhu radotínského cvičení podíleli,“ dodal Hanzlík.
Akce totiž omezila průjezd na hlavní Výpadové silnici, která byla uzavřena od páteční 18. hodiny až do sobotního rána. Provoz byl regulován i v okolních ulicích.
Organizace akce se ujal pražský magistrát a jeho Odbor bezpečnosti. Hlavní koordinátorkou se tak stala jeho ředitelka Markéta Štalmachová. Kromě jednotek dobrovolných hasičů z Radotína se zúčastnily také sbory z Velké Chuchle, Zbraslavi, Lochkova, Lipenců či Stodůlek i Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy, Aktivní zálohy Armády ČR, Správa služeb hlavního města Prahy, společnost Pražské vodárny a kanalizace, Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy a nechyběli ani příslušníci Policie ČR a městské policie.
Psali jsme
K rozsáhlé havárii vody došlo v noci na dnešek v jedné z budov Úřadu městské části Praha 14 na Černém Mostě. Voda podle informací PrahaIN.cz…
Akce skončila o tři hodiny dříve, než bylo v plánu
Systém proti povodním, jehož hmotnost přesahuje 53 tun, se skládá ze 132 železobetonových zdí. Pořizovací cena celé soustavy přesahuje miliardu korun, radotínská část pak vyšla asi na 253 milionů. Ochrana prošla kolaudací a splňuje podmínky vodního díla III. kategorie. Prvky budou použity zejména v případech ohrožení desítek až stovek lidí.
„Rozsáhlá preventivní akce, která byla svým rozsahem chystaná přibližně na desetihodinový průběh, byla díky skvělé připravenosti všech zúčastněných ukončena o tři hodiny dřív, než bylo v organizačním plánu. Celé cvičení potvrdilo funkčnost celého systému integrovaného záchranného systému a to, že rozsáhlá oblast s více jak sto nemovitostmi táhnoucí se od Horymírova náměstí dále kolem Výpadové ulice až po Šárovo kolo je na případnou povodeň dobře připravena,“ pochválil nakonec akci starosta Hanzlík.