V ulicích Prahy se objevují další Kameny zmizelých
foto: MČ Praha 1/Nově nainstalované stolpersteiny
Kameny zmizelých, v originále stolpersteine, jsou mosazné dlažební kostky, které připomínají oběti holokaustu a nacistického režimu. V ulicích Prahy je jich přes 400 a další stále přibývají.
Kostky jsou vsazeny do chodníku nejčastěji přímo před poslední bydliště obětí. Pomocí krátké informace přinášejí připomínku konkrétního tragického osudu jednotlivých osob. Kolemjdoucí by podle původního záměru autora, rýnskokolínského umělce Guntera Demniga, měli zastavit a na chvíli se nad tragickými osudy zamyslet.
Jedinečné je na projektu to, že každá oběť má svůj vlastní kámen. Podle autora je to proto, že ve vyhlazovacích táborech vězni přišli o veškerou svou individualitu, včetně jména. Každý umučený člověk tak symbolicky získává své jméno zpět a s ním i svou důstojnost a jedinečnost.
Nové kameny stále přibývají
Nové dva kameny přibyly tento týden v ulicích Prahy 1. V Celetné ulici před palácem Hrzánů z Harasova připomínají Františka a Martu Stadlerovy. Oba zemřeli tragicky v roce 1942 v koncentračním táboře v Lodži.
Památku nově uctívají také kameny na území Prahy 2. Konkrétně v Italské ulici, v Čelakovského sadech a na Rašínově nábřeží. Další umístění již dříve instalovaných stolpersteinů v Praze ukazuje speciální mapa.
Zapojilo se 22 zemí
Design takzvaných Kamenů zmizelých navrhl Gunter Demnig už v roce 1993. První z nich ale nainstaloval až o tři roky později v Kreuzbergu v Berlíně. Nejprve byla tato kostka považována na nezákonnou, ale později ji úřady zlegalizovali. Celkem se dosud do projektu zapojilo 22 zemí v jejichž chodnících se dnes nachází přes 66 tisíc pamětních kamenů.
První stolperstein v Praze byl zasazen 8. října 2008. S nápadem tehdy přišla Česká unie židovské mládeže. Od té doby jich je v pražských ulicích k vidění přes 400. Další stovky jsou pak rozesety po zbytku naší republiky.
Získat takový kámen ovšem není jednoduché. Podle informací z webu Prahy 2 trvá celý proces více než rok. Potřeba je podat žádost, doložit potřebné dokumenty a vyčkat, než bude ručně vyrobený kámen hotov a připraven k umístění.
Psali jsme
Zvonařská dílna Grassmayr v Innsbrucku dokončila takzvaný falešný zvon, který bude sloužit jako základ pro zvonovou formu Zvonu #9801. Projekt má…
Tagy
Speciály