foto: Pixabay.com license/Válka na Ukrajině, ilustrační foto
Není to žádná novinka, zahraniční média o této věci psala už v minulém roce. Redakci ale turistiku za válkou v nedávném rozhovoru připomněl někdejší ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.
Válečná turistika je trochu zvláštní model trávení dovolené. Že to není v pořádku, si myslí Cyril Svoboda. Celý koncept, včetně zájemců o tuto zábavu, nechápe a prostřednictvím serveru PrahaIN.cz vyslal pro české občany vzkaz, aby se podobným věcem vyhýbali.
„Dost dobře si neumím představit druh lidí, kteří tyto výpravy do válečných zón organizují, nebo osoby, které o tyto výlety projeví zájem. Pokládám za perverzní prožívat adrenalinové okamžiky v oblastech, kde zuří válečný konflikt. Kde je vražděno civilní obyvatelstvo a kde jsou terčem útoků města a vesnice. Jít za zážitky do míst, kde každý den umírají lidé, je děsivé a nepřijatelné pro každého normálního člověka,“ uvedl doslova Svoboda.
Podle něj tím lidé neriskují pouze svůj život, ale ohrožují velký počet dalších lidí. Dle jeho slov by například v případě únosu byl český stát povinen postarat se o vysvobození zajatců a zajistit jim bezpečný návrat domů
„V takových případech je pokaždé nasazeno velké množství lidí, kteří se nejrůznějšími cestami snaží ty lidi zachránit. Někteří riskují i svoje životy. V neposlední řadě může válečná turistika narušit i dobré vztahy s přátelskými zeměmi,“ dodal bývalý ministr zahraničních věcí.
Psali jsme
Švédsko bylo vždy zemí klidu, tolerance a svobody. Nedávné varování ministerstva zahraničí pro české občany před zvýšenou možností teroristických…
Hurá na Ukrajinu
V této oblasti nabízí své služby i Visit Ukraine. Dle jejich slov se jedná o „unikátní informační portál pro turisty cestující na Ukrajinu a Ukrajince plánující cestu do zahraničí.“
Na server už v srpnu minulého roku upozornil americký zpravodaj CNN. Stanice ve zmiňovaném materiálu napsala, že společnost mluví o cca sto padesáti prodaných letenkách. A návštěvnost stránek činí více než 1.5 milionu lidí měsíčně, což je poloviční nárůst oproti době před ruskou invazí na Ukrajinu.
Zájemcům nabízí možnost přihlásit se na komentovanou prohlídku a procházet se válečnou zemí mezi zničenými budovami, katedrálami, kostely, fotbalovými stadiony. Umožní vidět i zničenou vojenskou techniku a další škody, které Rusové napáchali.
Funguje vše i nyní?
Redakce PrahaIN.cz na začátku dubna zjišťovala, jak to s „cestovní kanceláří” vypadá nyní.
Visit Ukraine stále funguje, nicméně společnost nás opravila, že se jedná spíše o doprovod, než o prohlídku či exkurzi. „Je to pokrytí situace a důsledků ruské agrese. Všechny prostředky z těchto doprovodů jdou na obnovu ukrajinských měst,“ napsala společnost.
S Visit Ukraine jsme komunikovali jako zájemci o válečnou turistiku. Oslovili jsme ji prostřednictvím aplikace Whatsapp. Ujistili nás, že o svůj život se bát nemusíme. Celý výlet se prý koná na místech, která jsou odminována. „Budete mít také profesionálního průvodce, který tato místa zná a povede vás po bezpečných trasách.“
Společnost dále podotkla, že je nutné mít pojištění, které zahrnuje vojenská rizika. A samozřejmě dodržovat bezpečnostní opatření, takže dodržovat všechny pokyny průvodce. V neposlední řadě také nainstalovat takzvanou air rad aplikaci, která informuje o náletech.

Konverzace s Visit Ukraine. Zdroj: PrahaIN.cz/Whatsapp
Jen pro novináře a oficiální delegace? Očividně ne
Další odpověď na naši otázku nás trochu překvapila. Ptali jsme se totiž, jaké národnosti tuto službu nejčastěji využívají.
„Doprovod zajišťujeme pro novináře, oficiální delegace, diplomatické mise a další. Přicházejí k nám lidé z mnoha zemí. Je to individuální, takže vám bohužel nemohu říct, jestli tam potkáte někoho jiného či podobně,“ zněla zpráva od Visit Ukraine.
„Takže když nejsem novinář, nemohu se účastnit?“ zeptali jsme se.
Rázem nastal obrat. Problém by to pravděpodobně nebyl. Pracovník chtěl vědět datum, kdy bychom měli o výlet do válečné oblasti na Ukrajině zájem. Později sdělil, že stoprocentní jistotu účasti může potvrdit, až budeme znát přesné datum, kdy chceme do válkou zbídačené země vyrazit.

Zdroj: PrahaIN.cz/Whatsapp
Pojištění
Společnost Visit Ukraine nám v konverzaci na Whatsappu poslala odkaz na doporučené pojištění před cestou do válečné zóny. Jedno z nich stojí 2,65 euro na den, takže něco málo přes šedesát korun.
Zahrnuje:
- zdravotní pojištění pokrývající všeobecné lékařské služby a léčbu Covid-19 na Ukrajině. Rozšířená výše pojistného plnění – 30.000 EUR
- pohotovostní ošetření úrazů vzniklých při aktivním trávení volného času, sportovních aktivit jako například: cyklistika, čtyřkolka, koloběžka, gyro koloběžka, jízda na koni nebo velbloudu, turistika, aquapark, fotbal, volejbal
- léky předepsané lékařem
- diagnostikování covid-19 kontaktní osoby pojištěného
- v případě úmrtí návrat těla do místa bydliště
- ambulantní léčbu
- neodkladnou porodnickou péči poskytovanou pojištěnci ze zdravotních důvodů v případě ohrožení života a zdraví za předpokladu, že doba těhotenství je do 29 týdnů
- hospitalizaci
- pohotovostní stomatologickou péči do 150 eur
Zdroj: Visit Ukraine
|
Turistika za pár euro? Ani náhodou
„Uvědomili jsme si, že starostliví lidé chtějí vidět stopy války na vlastní oči. Abychom světu předali pravdu a pomohli lidem vidět, jakou cenu naše země platí za nezávislost, napadlo některé autory vytvořit zájezdy do statečných měst a my se k této myšlence hlásíme. Toto je historie před našima očima, památník pod širým nebem. Bojiště 2. světové války se svého času stala poutním místem turistů. Pak Černobyl. To, co se dnes děje na Ukrajině, je naše realita. Musíme informovat světové společenství o tragických událostech, které se bohužel staly v civilizovaném světě 21. století,“ citoval web Visit Ukraine svého obchodního ředitele Antona Taranenka.
A jaké jsou vlastně ceny za cestu na Ukrajinu od společnosti Visit Ukraine? Je to různé, neboť společnost nabízí několik kategorií. Press tours, hiking, city tours, gastro tours, ale i relax a příroda.
Třeba prohlídka Kyjeva stojí sedmdesát euro. Co zahrnuje? Cestovní pojištění a profesionálního průvodce po dobu tří hodin. Na Ukrajinu se již musíte dostat sami.
„Hlavní město naší země bylo hlavním cílem ruských útočníků od začátku války, plánovali ho dobýt za 3 dny. Ale díky profesionalitě naší armády a odvaze místní územní obrany Kyjev přežil...
A neuvidíte ani vitráže lanovky, která je proslulá svou krásou – jsou zakryté štíty. Také výstavba zátarasů a obranných opevnění, zejména na okrajích města: betonové bloky, pytle s pískem a protitankoví ježci se staly běžným prvkem krajiny hlavního města,“ láká Visit Ukraine na prohlídku s názvem Kyjev je neporazitelný.
Mnohem větší cifry létají u takzvaných press tours. U nich se píše to samé, co nám psala Visit Ukraine v konverzaci na WhatsApp, tedy doprovod pro novináře, oficiální delegace, diplomatické mise a další. Ovšem nakonec vyplynulo, že pro zájemce z řad veřejnosti rozhodně nejsou dveře zavřené.
Psali jsme
ROZHOVOR: Olympijské zlato z Nagana, dva Stanley Cupy i desítky individuálních trofejí z NHL. To je výčet některých úspěchů někdejšího hokejového…
Třeba doprovod do města Černihiv, které Rusové obléhali a bylo součástí takzvané Kyjevské ofenzívy (plán během několika hodin zabrat hlavní město Ukrajiny, více informací ZDE), vyjde na 515 euro, tedy bezmála dvanáct tisíc korun.
Zahrnuje: dopravu (z Kyjeva), překladatele, oběd a informace o bezpečnostních pravidlech.
„8:00 odjezd z Kyjeva.11:00 příjezd do okresu Černihiv (obec Kiinka), objížďka města ze směru od městské vesnice Ripki (invazní cesta ruských vojsk). 13:00- 15:00 prohlídka města s místním anglicky mluvícím průvodcem: historie města, ikonické předměty historie města, okolí, dnešní Černihiv. 15:00 oběd v jedné z restaurací v centru města. 16:00 -17:00 odjezd z Černihiva do Kyjeva. 19:00-20:00 Příjezd do Kyjeva,“ píše se o programu.
K dispozici je i čtyřdenní varianta s jídlem a hotelem. Ovšem budete mít průvodce pouze dva dny, protože první den se v podstatě stihnete pouze ubytovat na hotelu, program máte na další dva dny. Čtvrtý den je odjezd hned po snídani.
Cena? 1.075 euro, což je necelých 25 tisíc korun.
Na závěr opět připomínáme, že doprava na Ukrajinu a zpátky není v ceně zahrnuta. Do Kyjeva je možné dostat se například vlakem Regiojet. Jednosměrný lístek například pro termín 18. dubna ve 21:36 ve druhé třídě vyjde na 1.109 korun. Lůžko ve vlastním kupé na 3.479. Cesta trvá téměř 22 hodin. Do Lvova se dostanete druhou třídou za 699 korun. Pokud budete chtít lůžko ve vlastním kupé, uhradíte 3.069. Cesta trvá přibližně 14 a půl hodiny hodin.
Pokud byste chtěli využít autobus, pak se připravte na to, že vám cesta do Kyjeva se společností Flixbus zabere skoro třicet hodin a ceny se pohybují okolo dvou tisíc korun za lístek.
Společnost Visit Ukraine jsme se snažili oslovit i e-mailem, nyní už z pozice média. Ptali jsme se například na to, zda organizované cesty stále pořádají, zda jezdí i Češi. Chtěli jsme oficiálně zjistit trasy. A zajímalo nás také, kolik peněz se již podařilo vybrat na obnovu Ukrajiny. Chtěli jsme oficiální stanovisko, zda pořádají výlety do válečných oblastí, kolik lidí tuto možnost využilo a jak agentura zajišťuje bezpečnost. Na naše dotazy však nikdo nereagoval.