Vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos zkrášlí smrk ze severu Čech

26. 10. 202220:31
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos zkrášlí smrk ze severu Čech
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Vánoční strom, ilustrační foto

Letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí se budou odehrávat pod korunou pětadvacetimetrového smrku, který byl zasazen před padesáti osmi lety. Výběr stromu vzešel z nabídky dvaceti šesti tipů, které veřejnost zaslala společnosti Taiko, která organizačně zajišťuje pražské trhy. Kácení, převoz a vlastní umístění vánočního smrku bude probíhat v režii městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).

V tiskové zprávě společnosti Taiko se uvádí, že vybraný smrk vyrostl v Ústeckém kraji v malé vsi nedaleko České Kamenice na obecním pozemku. Do soutěže Hledá se strom ho přihlásil majitel blízkého domu Petr Kubica z důvodu bezpečnosti.

„Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ uvedl Kubica a dodal, že se obává možnosti jeho neočekávaného pádu.

Vybraný smrk na Vánoční trhy na Staroměstském náměstí / foto: Petr Kubica

Podle předběžné zprávy dendrologa, který ho prohlédl, je strom v pořádku a jeho umístění na veřejné trhy z hlediska bezpečnosti nic nebrání.

Logistické zajištění vánočního stromu na Staroměstském náměstí bude mít na starosti již třetím rokem společnost Technologie hlavního města Prahy. „Na základě víceleté zkušenosti už víme, že se jedná o logisticky velmi náročnou akci. Jsme ale zároveň rádi, že máme tu čest se na ní podílet a je to jeden z nejprestižnějších úkolů pro naši společnost,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy.

Tisková mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze na dotaz redakce PrahaIN.cz potvrdila platnost dalšího harmonogramu prací, který počítá s kácením stromu 20. listopadu. Během dalších dvou dnů bude jeho kmen převezen na Staroměstské náměstí, kde bude vztyčen a následně dojde k jeho ozdobení do 22. listopadu.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se bude chystat na sobotu 26. listopadu 2022, kdy také začnou Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů letos již podvanácté. Majitel vítězného tipu na vánoční smrk, které přicházely z míst po celé České republice, obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.