foto: Wikimedia Commons /Zásilka fentanylu zachycená americkou policií
Přestože se krajně nebezpečná droga zatím vyskytuje v naší zemi velmi málo, specialisté z Národní protidrogové centrály se připravují na okamžik, kdy fentanyl zasáhne českou drogovou scénu. „Očekáváme, že se problém s fentanylem a jeho analogy projeví i u nás, ale později a v odlišné míře,“ sdělila redakci PrahaIN.cz Lucie Šmoldasová, tisková mluvčí Národní protidrogové centrály.
Před několika lety fentanyl drasticky udeřil na USA a na předávkování zde umírají desítky lidí. Nebezpečnost fentanylu spočívá v tom, že závislost vzniká už po prvním použití. Odborníci upozorňují, že na vytvoření závislosti stačí asi dva miligramy. Zároveň je zhruba padesátkrát silnější než heroin, navozuje podobné euforické stavy a je levnější.
U nás se fentanyl zatím objevil pouze v malé míře. Protidrogová centrála je ale ve střehu.
„I přes nižší výskyt fentanylu a jeho analog na území ČR jeho rizika vnímáme a bereme je velmi vážně. Situaci v USA monitorujeme. Problematice fentanylu a jeho hrozbě pro Evropu byla také věnovaná rozsáhlá prezentace ředitelky americké DEA Anne Milgram na protidrogové konferenci v Haagu v prosinci 2022, které se policisté NPC účastnili,“ uvedla Lucie Šmoldasová.
„U uživatelů drog v ČR se s fentanylem a jeho analogy setkáváme, v porovnání s ostatními návykovými látkami zatím spíš méně. Nízké je i množství zajištěného fentanylu,“ dodala mluvčí.
Psali jsme
Tvrdé drogy jsou nebezpečné i proto, že nad nimi nemáme kontrolu. Stálí uživatelé kokainu se propadnou do vyčerpání a pasivity. „Při jeho…
Český tranzit
Upozornila zároveň, že na území České republiky dosud nebyla odhalena žádná nelegální laboratoř na syntézu této drogy.
Tisková mluvčí připomněla, že fentanyl není novinkou a je zakázaný už od roku 1998. Zároveň byl zařazen k nejvíce zneužívaným drogám. „Jeho záchyty a uživatelské preference jsou zatím spíše na nízké úrovni. Nevylučujeme ale, že přes české území mohou putovat zásilky obsahující tuto látku. A to včetně maloobjemových poštovních zásilek, do ostatních zemí. S tím se nejčastěji setkává celní správa, která vloni řešila šest případů,“ řekla redakci PrahaIN.cz Šmoldasová.
Poukázala také na skutečnost, že nové drogy se vždy na území ČR zabydlují později než v jiných evropských zemích. Je tedy otázkou času, kdy k nám fentanyl dorazí. „V České republice se trendy západních zemí včetně toxikomanie projevují vždy s určitým časovým odstupem. Očekáváme tedy, že se problém s fentanylem a jeho analogy projeví i u nás, ale později a v odlišné míře. Jestli půjde o dominantní nebo minoritní problém zatím nedokážeme odhadnout,“ podotýká mluvčí protidrogové centrály.
Pozor, pozor
Před smrtící drogou varuje adiktolog a terapeut Radek Němec.
„Fentanyl působí na centrální nervovou soustavu, jeho účinky jsou sedativní. Primární účinek je také snížení bolesti. V kombinaci s jeho dalšími účinky, jako je navození euforie, zklidnění či ospalost, znamená pro jedince velmi nebezpečnou záležitost, která oslabuje dýchací centrum a reflexy. Vzhledem k jeho velkému fyzickému a psychickému závislostnímu potenciálu a velké tendenci zvýšení tolerance je fentanyl velmi životu nebezpečný a předávkování touto látkou je velmi snadné,“ varuje Radek Němec z pražské kliniky NEO Centrum.
Psali jsme
ROZHOVOR: Přítomnost drog v odpadních vodách trvale sledují odborníci. Monitorují tak výskyt nejčastěji používaných drog v Česku. Podle výsledků…
Lidé, kteří fentanyl užívají, připomínají živé roboty. „Tento jev nastává díky účinkům, které opiáty, v tomto případě fentanyl, způsobují. Hlavní roli hraje sedativní účinek drogy, který se následně při opakovaném užití rozrůstá k naprostému ustrnutí či zpomalení organismu či úplnému stavu bezvědomí,“ vysvětlil adiktolog.
Jakmile fentanyl „dorazí“ na území ČR, lze předpokládat, že dopady jeho užívání budou značné.
„Jeho příchod ve větší míře může způsobit vyšší nárůst uživatelů opioidních drog, v tomto případě i vzhledem k větší rizikovosti předávkování a větší cenové dostupnosti se může zvýšit počet úmrtí spojených s předávkováním. Také se s tím pojí větší růst nedovolených výroben a prodejů na černých trzích,“ varuje Radek Němec.
Droga se v rekordně rychlém čase rozšířila v USA. Odborníky je označována jako smrtící epidemie a jeho uživatelé za chodící zombies. Adiktolog upozorňuje, že k podobnému scénáři může dojít i v Česku. „Tato situace může nastat. Již se tyto látky v našich oblastech objevují, a jednotlivě se také objevují i pokusy vyrobení fentanylu. Otázkou zůstává, v jaké míře a kdy se tato problematika probudí,“ zdůraznil Radek Němec.
Problém, který se poslední dobou objevuje nejen v USA, ale také ve Velké Británii, se netýká pouze této látky. Nebezpečným fenoménem je kombinování fentanylu s dalšími drogami nebo léčivy, které mají podobný efekt. Jsou to hypnotika, benzodiazepiny, heroin nebo oxykodon (silný narkotický lék proti bolesti) a také alkoholické nápoje.