foto: Redakce PrahaIN.cz/Zamrzlý rybník, ilustrační foto
Díky nízkým teplotám se hladiny pražských nádrží a rybníků pokryly vrstvou ledu. Mnoho Pražanů tak už na přírodní plochy pomalu vyráží s bruslemi. Podle odborníků to však zatím není bezpečné a jde o hazard se životem.
S dotazem, zdali je vstup na pražské vodní plochy bezpečný, jsme se obrátili přímo na vedoucí oddělení komunikace a propagace příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy, Petru Fišerovou. Ta zatím vstup na žádnou z ploch nedoporučila. Led je podle ní zatím příliš slabý.
„Přes mrazivé počasí posledních dní jsme na všech měřených lokalitách zjistili prozatím tloušťku ledu pouze několik centimetrů, zhruba 6-7 centimetrů. Upozorňujeme, že odborníci uvádí pro individuální bruslení minimální bezpečnou tloušťku ledu až od 15 cm, pro hromadné bruslení dokonce až od 18 centimetrů,“ uvedla Fišerová.
Vstup se rovná hazardu se životem
Lesy hlavního města podle jejích slov provádí měření tloušťky ledu na vodních dílech druhé a třetí kategorie. Jedná se o Hostivařskou přehradu, Džbán, Šeberák a Jiviny. Namátkové měření probíhá na Počernickém rybníce, Kyjském rybníce nebo Pískovně.
„Na všechny, kteří si chtějí zabruslit nebo si jen zkrátit cestu přes zamrzlý rybník, apelujeme: Vždy si důkladně prohlédněte stav ledu, nevstupujte do míst přítoků a odtoků z vodních děl, všímejte si prasklin i děr a nevstupujte na ledové plochy, nejste-li si jistí jejich bezpečnou tloušťkou. Vstup na neznámou plochu se rovná hazardu se životem,“ zdůraznila Fišerová.
Psali jsme
Veškerá protipovodňová opatření skončila. Pražané se mohou vrátit na náplavky. Na místě je ale opatrnost, protože Vltavská kaskáda stále hlásí…
Najdou se i tací, kteří na led vstupují
Dále také upozornila na fakt, že všichni, kdo vstupují na zamrzlou vodní plochu, tak činí vždy na vlastní nebezpečí. Musí přitom navíc počítat s tím, že tloušťka ledu je proměnlivá. Nejtenčí je led v místech nátoku a odtoku.
To, že na zamrzlé plochy zatím není radno vstupovat, zdůraznila na svém facebookovém profilu také Praha 15, na jejímž území se nachází Hostivařská přehrada. Jak vyplývá z komentáře, který pod příspěvkem zanechal uživatel Jan, najdou se i tací, kteří doporučení nedbají: „Včera v noci cca po šesté hodině byli 2 osoby na ledě téměř 10 metrů od mola. Hned jsem upozorněně zakřičel, ať hned opustí led. Bylo slyšet křupání..“