Vážky. Ty potvrzují kvalitu Cholupického mokřadu na Praze 12

12. 02. 202218:09
Vážky. Ty potvrzují kvalitu Cholupického mokřadu na Praze 12
foto: MČ Praha 12 / Jana Soukupová/Vážka obecná

Botanická inventarizace a průzkum na Cholupickém mokřadu potvrdili přítomnost odonatocenózy (vážek). Ty lze považovat do jisté míry za indikátory podmínek prostředí a jejich změn.

Za pomoci vážek je možné mokřad monitorovat a vhodně o něj pečovat. Jak se v průzkumu prokázalo, mokřadní biotop hostí téměř 70 druhů rostlin a až 10 druhů vážek.

Tyto počty by mělo být možné nadále udržovat za pomoci odborných zásahů. Příkladem takových zásahů může být mozaikovité kosení, ponechání bezzásahových zón a nebo pravidelná kontrola stavu fauny a flóry. Správné pečování o mokřad by také mělo zvýšit biodiverzitu a biotop by se tak měl stát lákavějším pro vzácné a unikátní druhy.

Mokřad v Cholupicích se snažíme revitalizovat

Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti) doplňuje: „Mokřad v Cholupicích se společně se spolky a aktivními občany snažíme revitalizovat. Úpravou odtokové strouhy se zabránilo vysychání. Ekocentrum Koniklec společně s dobrovolníky mokřad seče, aby se omezil výskyt invazivních rostlin. Vyčlenili jsme i další pole kolem mokřadu z intenzivní péče na ekologicky udržitelné hospodaření.“

Oba průzkumy byly provedeny spolkem ZO ČSOP Koniklec v rámci národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity. Projekt podporuje i MČ Prahy 12, která spolku umožňuje pravidelně provádět zásahy pro ochranu k zachování kvality mokřadu.

Výsledky průzkumů je možné si prohlédnout na stránce www.ekocentrumkoniklec.cz v sekci „Ochrana přírody“.