foto: Redakce PrahaIN.cz/Gymnázium, ilustrační foto
V přihlašovacím systému DiPSy byly v pátek zveřejněny výsledky druhého kola přijímaček na střední školy, v tomto kole uspělo 89 procent uchazečů z devátých ročníků základních škol. Celkově jich přijímací řízení absolvovalo 6 293 a většina se podle údajů MŠMT dostala na svůj preferovaný obor. V denní formě studia byla kapacita navýšena o zhruba 15 a půl tisíce míst.
Podle údajů v tiskové zprávě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se na všechny druhy oborů v druhém kole hlásilo přes 12 tisíc zájemců, kteří podali více než 29 tisíc přihlášek. Celkově mohl každý uchazeč podat až tři přihlášky seřazené podle vlastní priority.
Ve druhém kole nebylo na žádnou ze středních škol přijato pouze 701 žáků devátých ročníků. 73 procent deváťáků bylo přijato na obor s první prioritou. O něco hůře se podle údajů dařilo dostat se na preferovanou školu žákům v Praze a Karlovarském kraji. Úspěšnost uchazečů v Paze byla 76 a ve Středočeském kraji 87 procent.
Nejvíce se dařilo deváťákům hlásícím se na čtyřletá gymnázia, např. v Praze bylo přijato 77 procent uchazečů hlásících se v první prioritě. Z celkových 701 neúspěšných uchazečů hlásících se z 9. ročníků podalo alespoň jednu ze svých přihlášek 486 uchazečů na ostatní maturitní obory, 105 na lycea a pouze 78 na čtyřletá gymnázia.
Největší skupinu nepřijatých deváťáků tvoří ti, kteří měli prioritní zájem o jiné maturitní obory, než jsou gymnázia či lycea, a dále o obory s výučním listem. Situace napříč ČR je ve většině krajů podobná.
Psali jsme
Na konci května uspořádalo Ministerstvo školství odborný panel ,, Přijímačky 2030+ “, který se zabýval budoucností přijímacích zkoušek. Diskuze…
Ti, co nebyli přijati ve druhém kole a konali jednotnou přijímací zkoušku, mají možnost přihlásit se do třetího, případně dalších kol přijímacího řízení. V přihlašovacím systému DiPSy budou zveřejňovány informace o školách, které budou vypisovat následující kola, která již nejsou centrálně řízena a počet přihlášek není omezen.
Způsob konání zkoušek a termíny pro podávání přihlášek určí ředitelé škol, kteří je mohou stanovit nejdříve 28. června 2024.
Přihlášky lze podat pouze tištěnou formou a doručit je poštou, osobně nebo skrze datovou schránku.
Letošní přijímací zkoušky se ale neobešly bez potíží. V prvním kole například CERMAT kvůli pochybení některých ředitelů škol musel výsledky stáhnout a zájemce o studium znovu rozřadit, několik desítek ředitelů totiž špatně stanovilo pořadí uchazečů a šest z nich dokonce nastavilo u více než tisícovky budoucích studentů, že nesplnili kritéria přijímacího řízení, ačkoliv opak byl pravdou. Mezitím už ale některé školy výsledky zveřejnily, a tak někteří původně neúspěšní uchazeči mohli být přijati, jenže se mohl stát i pravý opak a úspěšní zájemci o studium nemuseli vyhovět, jak uvedl web TN.cz.