foto: Facebook Den DYSlexie/Den Dyslexie
Den Dyslexie představí odborníky i lidi, kteří s dyslexií žijí, a poukáže na možnosti snadnějšího života se znevýhodněním. Bohatý program s workshopy si užijí děti i dospělí.
Den Dyslexie se bude konat v pátek 9. září od 10 do 18 hodin ve Vodárenské věži na Letné. Podle informací na webu Prahy 7 ho pořádá spolek DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. Vstup na akci je pro všechny zdarma.
Kromě dyslexie poukáže program i na ostatní znevýhodnění dys, tedy poruchu psaní dysgrafii, počítání dyskalkulii, řeči dysfázi a nebo na známé ADHD – poruchu pozornosti. Motto letošního 13 ročníku zní: Hledáte to správné spojeni? Najdete ho třeba na Dnu Dyslexie. Svět tvoříme my, ne svět nás.
Na život s dyslexií navazuje mnoho problémů
„Každý rok řešíme, zda Den Dyslexie je vůbec potřebný, zda už nebylo řečeno vše… jenže děti s různými DYS přibývá a přibývá i dospělých lidí, kteří se naučili svůj handicap dokonalé skrýt a nyní chtějí o tom mluvit. Na život s dyslexií navazuje mnoho problémů, jak se začlenit do běžného života. Dyslexie samozřejmě nemá vliv jen na psaní, čtení nebo počítání, ale i na běžný život pracovní i na partnerské vztahy, jak tito lidé fungují v práci, jaké zaměstnání mohou dělat. A když slyší stejné příběhy na Dnu Dyslexie, tak zjistí, že se podobný příběh odehrává v jejich vlastním životě, a to je jeden z cílů Dne Dyslexie,“ říká zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková.
Dále dodává, že je Den Dyslexie určen pro učitele, rodiče i samotné děti, které určitě najdou odpovědi na své otázky ohledně vlastního znevýhodnění. Organizátoři se snaží lidi s dyslexií podporovat, ukázat jim správnou cestu a najít možná řešení jejich problémů.
Den je rozdělen do dvou okruhů. V prvním představí své profesionální pohledy na uchopení života s poruchou odborníci, v druhém se návštěvníci v rámci workshopů seznámí s umělci, kteří s dyslexií sami žijí.
Z odborníků vystoupí operetní diva i speciální pedagožka
Z odborníků vystoupí v rámci programu například operetní diva Mária Navrátilová, která představí svůj projekt Sfumato (Splývavé čtení), ve kterém propojuje čtení se zpěvem. Matematickými dovednostmi dětí i dospělých se zabývá speciální pedagožka Renáta Wolfová, která je také spoluautorkou online aplikace Včelka.
Dys-centrum Praha bude v rámci Dne Dyslexie zastupovat Jana Pechancová, psycholožka, která se věnuje diagnostice dětí, dospívajících i dospělých. Libor Štěpán dále představí Irlen syndrom neboli metodu o barvách a o tom, jak pomáhají při čtení a také poslechový trénink Benaudira, který pomáhá při rozlišování toho, co slyšet a jak to správně napsat.
S dyslexií pomůže tanec, výtvarné umění nebo fotografie
Ze samotných dyslektiků se pak mohou návštěvníci těšit například na Ludmilu Leinweberovou, která na svém workshopu představí přístroj k trénování pozornosti a práci se stresem z programu Active Brain nebo na speciální pedagožku Stanislavu Emmerlingovou, která poukáže na emocionální příčiny vzniku poruch DYS z epigenetického pohledu.
S tancem proti dyslexii dále pomůže Simona Michl Egriová a Dagmar Rýdlová předvede mnoho pomůcek pro dyslektiky, které sama vytvořila. Její workshop ukáže, názorně a prakticky, jak se vyrovnává se životem s dyslexií a nadáním. Workshopů bude ale mnohem více a na své si přijdou milovníci matematiky, výtvarného umění, tvůrčího psaní nebo fotografie.
Den Dyslexie proběhl poprvé 9.9.2010 v Národní galerii v Praze. Založila ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která s touto poruchou sama žije, a která se rozhodla na nástrahy takového života upozornit i širší veřejnost. V koprodukci České Televize dokonce vznikl i film Jaroslava Černého Dar dyslexie.
Psali jsme
Již 13 kombinovaných parkovacích míst pro sdílená či soukromá kola, skútry a motorky zavedla v letošním roce sedmá městská část. Chce tak uvolnit…