foto: Vít Hassan, pro PrahaIN.cz/Ukrajinští Romové na hlavním nádraží v Praze
Stanové městečko v Troje už stojí, hasiči jej postavili přes noc a během dne bylo i připojeno k sítím. Přes to se budou uprchlíci, zejména ti romští z hlavního nádraží moci stěhovat až v průběhu víkendu. Důvodem je podle primátora Zdeňka Hřiba kromě potřebné přípravy především bezpečnost. Ta se bude podle primátora řešit mimo jiné i uzavřením celého uprchlického tábora na noc.
Stěhování romských válečných uprchlíků, kteří stále bivakují na hlavním nádraží začne až o víkendu. Přestože je již stanový tábor kompletně postaven a připraven přijmout své dočasné obyvatele, čekalo se na mimořádné zasedání krizového štábu. A ten stěhování odsunul.
Je třeba vše připravit
„Ačkoliv vidíte, že stany už stojí, je třeba vše důkladně připravit,“ řekl na tiskové konferenci primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).
„Aby se zajistil hladký provoz tábora, bude třeba zajistit a proškolit personál, zajistit stravování a připravit celé schéma fungování,“ přiblížil později na dotaz PrahaIN.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Uprchlíci pod zámkem?
Podle Hřiba se na jednání krizového štábu řešilo vedle dalšího především zajištění bezpečnosti, a to vnitřní, tedy uvnitř tábora, ale i té vnější. „Jedním z těch opatření, která mají zajistit bezpečnost, je uzavření tábora v době od dvaadvacáté hodiny do šesté ranní,“ potvrdil Hřib.
„Jde například o rušení nočního klidu a další aspekty. Ten režim bude podobný jako na studentském internátu, tedy přes den bude volný, ale v nočních hodinách, pokud někdo bude chtít tábor opustit, bude upozorněn, že se bude moci vrátit až ráno,“ upřesnil na dotaz PrahaIN.cz mluvčí hlavního města.
Bílí Ukrajinci omezení nemají
Zpráva záhy vyvolala rozpačité reakce v aktivistických kruzích. Někteří romští a občanští aktivisté se pozastavili nad tím, že takový režim mírně evokuje neblaze proslulé koncentrační tábory z období druhé světové války. Na druhé straně ale chválí stát, že se konečně odhodlal romským uprchlíkům alespoň touto formou pomoci. Ve vzduchu nicméně zůstala viset otázka, proč se takový postup řeší v případě Romů, zatímco etničtí Ukrajinci žádná podobná omezení nemají.
„Bohužel se k tomu nemůžeme vyjádřit, pan ředitel bude k dispozici až v pondělí,“ reagovala na dotaz PrahaIN.cz Veronika Kuželková, mluvčí organizace Romodrom, která má v táboře asistovat. Zmíněný ředitel, Nikola Taragoš, ještě brzy odpoledne podle agentury ČTK odhadoval, že by k přesunu uprchlíků z hlavního nádraží do stanového městečka mohlo dojít už ve čtvrtek večer nebo v pátek ráno. Uvedl ale, že rozhodnutí padne až na jednání krizového štábu.
Kapacita nestačí
Redakci PrahaIN.cz také zajímalo, z jakého důvodu byla pro dočasné přístřeší stanovena kapacita „jen“ 150 lůžek, když už ve středu zaznělo z pražského magistrátu, že to nebude stačit. To ostatně potvrzuje i vyjádření Geti Mubeenové z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která přímo na hlavním nádraží působí. „150 lůžek nám v žádném případě neuleví,“ řekla agentuře ČTK.
Podle odhadu zainteresovaných dobrovolníků, kteří na místě pomáhají se v prostorách Fantovy budovy hlavního nádraží zdržuje asi 400 až 500 lidí, kteří nemají kam jít. V drtivé většině jde o romské rodiny, které uvízly v situaci, kdy se prověřuje, zda nemají vedle ukrajinského i maďarské občanství. Jak už PrahaIN.cz uvedla po návštěvě hlavního nádraží, uprchlíci si často stěžují na nedostatek informací. Mnozí tu podle svých slov čekají už několik dní a nemají dostatek jídla a de facto žádné hygienické zázemí.
Spí na zemi a na lavičkách
Ačkoliv zde Správa železnic poskytla asi 70 provizorních lůžek a další asi dvě stovky lidí mohou přespat ve vyhrazených vagonech, stále tu řada lidí musí spát na podlaze či na lavičkách. Jako kritickou označil situaci i primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Přes veškerou snahu je situace uprchlíků na hlavním nádraží za hranou důstojné péče,“ prohlásil už ve středu.
„Pokyn ke stavbě stanového městečka přišel od ministra vnitra, tedy předpokládám, že i kapacita byla stanovena rezortem vnitra,“ reagoval na dotaz PrahaIN.cz mluvčí hlavního města Vít Hofman. Vzhledem k pozdní hodině po jednání krizového štábu se redakci už nepodařilo tuto informaci potvrdit ze strany vnitra.
Už přes den ale bylo jasné, že technicky by bylo možné kapacitu navýšit. Podle vyjádření mluvčího pražských hasičů Martina Kavky pro PrahaIN.cz by to z hlediska vybavení i prostoru, kde se tábor nachází, bylo možné.
Psali jsme
Celkem osmnáct armádních stanů tvoří nové stanové městečko v lokalitě Troja. Bude sloužit jako krizové ubytování zejména pro romské uprchlíky…
Psali jsme
Romským uprchlíkům z Ukrajiny, kteří už několik dní žijí v nevyhovujících podmínkách bez pomoci na pražském hlavním nádraží, svítá na lepší…