Večerní Václavák připomíná panoptikum

21. 02. 202418:10
Večerní Václavák připomíná panoptikum
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Blikající kýče na Václavském náměstí.

REPORTÁŽ: Centrum Prahy naplno bují nočním životem, přestože hlavní turistická sezóna je ještě daleko. Někdejším Koňským trhem procházejí v pátek večer po plných chodnících davy lidí. Odevšud zní hudba, cinkot skleniček a příborů. Plné je kluziště i lavičky uprostřed náměstí, nad tím vším se ozývá pestrá směs jazyků z celého světa, podbarvená zvuky projíždějících tramvají.

Pátek večer 20.15. Na Můstku, uprostřed pěší zóny, se snaží „ulovit“ zákazníky výsadek několika pouličních prodejců. Nenabízejí snímky, mapy Prahy nebo průvodce Starým Městem, jak by člověk v této části města čekal, ale balónky v příšerných barvách. Některé mají uvnitř umístěnou hlavu Mickey Mouse, v dalších jsou uvězněna valentýnská rudá srdce. Procházející lidé blikající kýče ignorují a prodejce spíš vnímají jako zábavnou kuriozitu.

MůstekMickey Mouse v igelitu. K dostání na Můstku. Foto: PrahaIN.cz

V dolní části náměstí se zastavují turisté a nadšeně si fotografují noční Václavák, kterému shora dominuje historická budova Národního muzea. Nedaleko amatérských fotografů si postavili svůj ministánek příslušníci náboženské skupiny Svědkové Jehovovi. Tři dámy nabízející literaturu duchovního charakteru na sebe nijak nepoutají pozornost. Tiše se dohadují o tom, zda stojí na strategicky správném místě a po přesunu o několik metrů dál pokračují v hovoru a vzájemně si sdělují, jak prožijí víkend.

Svědci Jehovovi.Svědkové Jehovovi. Foto: PrahaIN.cz

Proti obchodnímu domu, kde nabízí svůj sortiment slavná obuvnická firma, číhá na zákazníky další „vrstva“ blikacích nafukovadel, které jsme viděli na pěší zóně. Dvě dámy z Ukrajiny přesvědčují našeho redaktora, že o balónky, za které chtějí 260 korun, je mimořádný zájem. „Kupují mladí i staří. Už jsme jich prodali hromadu,“ tvrdí prodavačka. Nicméně my jsme žádného kupujícího neviděli, a ani u lidí, kteří by náměstím procházeli. Zájem projevili pouze dva mladíci. Zboží si důkladně prohlédli, vyzkoušeli i blikací mechanismus a pak je vrátili zklamaným prodejcům.

Kluziště na Václaváku.Pohoda na ledě. Foto: PrahaIN.cz.

Rušno je uprostřed náměstí na pouliční ledové ploše. Kluzištěm se za zvuků hudby, prohání zástup spokojených malých i velkých bruslařů. A jak jinak, atrakci si fotí množství turistů. Plno je i v horní části náměstí. Obrázek je stejný jako dole. Plné chodníky, obchody, obsazené restaurace i kavárny, včetně venkovních zahrádek. Tradičně je největší kumulace turistů před svatým Václavem. Blikající nafukovací kýče u sochy slavného světce kupodivu vidět nejsou.