foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 6
Pod tlakem veřejného mínění se už jednou podařilo zamezit dražbě veleslavínského zámečku. Dle loňských plánů šesté městské části měl již brzy sloužit jako škola, kulturní centrum, prostor pro komunitní akce i park otevřený veřejnosti. Kvůli rozhodnutí hlavního města je možné, že půjde do soukromých rukou.
Veleslavínský zámeček se měl v řádu několika let otevřít lidem a stát se přirozeným centrem Veleslavína. Jak ale informuje web Prahy 6, z loňských plánů sešlo. Může za to hlavní město, které se rozhodlo změnit svůj postoj a neprodloužit výpůjčku areálu od státu.
V první fázi chtěla Praha 6 otevřít park pro veřejnost a v areálu zámku pořádat kulturní a komunitní akce. Jde totiž o jediné přirozené centrum pro trávení volného času. Veleslavín taková místa prý jinak úplně postrádá. Celý areál je ale příliš velký a ve velmi špatném stavu. Městská část proto nemůže situaci řešit samostatně a na spolupráci se dohodla s hlavním městem. To nyní z dohody vycouvalo.
Hlavní město svůj postoj přehodnotilo
„Dlouhodobě jsme byli zástupci hlavního města ubezpečováni, že trvá zájem Prahy na řešení situace Veleslavínského zámku, ať už krátkodobé nebo v delším časovém horizontu. V této věci jsem absolvoval řadu jednání a snažil jsem se zprostředkovat dohodu mezi státem a hlavním městem,“ uvedl místostarosta pro majetek Petr Prokop (STAN).
Hlavní město ale svůj postoj v závěru loňského roku přehodnotilo. Ze závazku vůči veřejnosti, že zámek převezme do svého majetku v rámci směny se státem, nakonec nic nebude. Vedení města navíc odmítlo prodloužit výpůjčku od státu. Je prý příliš drahý.
Stát prý požaduje 523 milionů
„Hlavní město mělo prioritně zájem o bezúplatný převod zámku Veleslavín a nikoli o úplatný, za což lze považovat i takzvané vzájemné převody majetku mezi státem a hlavním městem. Navíc stát za zámek požaduje protihodnotu 523 milionů korun, což považujeme za nepřiměřené. Ve chvíli, kdy není ochotný převést nemovitost na Prahu bezúplatně, nedává nám smysl pokračovat v krátkodobých výpůjčkách, protože to není řešení situace,“ vysvětlil na webu Prahy 6 rozhodnutí magistrátu Adam Zábranský (Piráti), radní hlavního města pro majetek.
ÚZSVM se ale proti tomuto tvrzení tvrdě ohradil. Na svém webu vysvětlil, že areál za udanou sumu 523 milionů korun k prodeji nenabízel: „Není pravdou, že ÚZSVM nabízel areál veleslavínského zámku hlavnímu městu Praze k prodeji za 523 milionů korun. Naopak ÚZSVM od samého počátku navrhoval zařazení tohoto zámeckého areálu do vzájemných majetkových převodů mezi státem a hlavním městem Prahou. Naposledy se tak stalo přípisem generální ředitelky ÚZSVM na radního hlavního města Prahy pro oblast majetku dne 15. 12. 2023. Bohužel do dnešního dne pan radní nereagoval.“
Psali jsme
Zástupci pražského magistrátu a dalších zainteresovaných subjektů jednali u kulatého stolu o projektu hospicového centra. Jde o jeden…
Správu areálu dotují daňoví poplatníci
Úřad je tak podle svého vyjádření nucen vynakládat na správu tohoto majetku peníze daňových poplatníků. Nabídku na převzetí výpůjčky pro letošní rok odmítla i šestková radnice, dle slov Petra Prokopa na webu městské části proto, že zatím nemá zpracovanou vizi na další využití bez účasti hlavního města.
„Vlivem nekonstruktivního jednání místní samosprávy ohledně nakládání s areálem zámku Veleslavín, odmítnutí výpůjčky a rovněž s ohledem na výdaje státního rozpočtu na prázdný a nepotřebný majetek je ÚZSVM nucen přistoupit k přípravě transparentního výběrové řízení s elektronickou aukcí na prodej zámeckého areálu,“ stojí dále ve vyjádření úřadu.
Proti první dražbě se postavili místní
Budoucnost zámečku byla přitom horkým tématem už na podzim roku 2018. Právě tehdy totiž ÚZSVM vyhlásil na jeho prodej první veřejnou dražbu s minimálním podáním 382 milionů korun. Proti bylo nejen vedení Prahy 6, ale i místní obyvatelé.
Jak tehdy úřad uvedl na webu, o areál neměla zájem žádná organizační složka státu a muselo tak dojít k veřejné dražbě. Její konání nakonec ÚZSVM zrušil na základě změny rozhodnutí Ministerstva kultury. Po zrušení dražby okamžitě vyhlásil výběrové řízení na pronájem, do kterého se dle informací z webu mohl přihlásit každý. Jednal prý také se zástupci magistrátu i městské části.
Do výpůjčky ho město nakonec získalo v říjnu 2022. Jak tehdy úřad uvedl na svých stránkách, zámek včetně parku o rozloze více než 3 hektary byl zařazen do směny majetku mezi státem a hlavním městem. Výměnou měl stát získat nemovitosti v areálech Nemocnice na Homolce a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.