„Viděl jsem hodně, ale toto?“ Davy u Sněžky přepisují dějiny

04. 09. 202305:35
„Viděl jsem hodně, ale toto?“ Davy u Sněžky přepisují dějiny
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Sněžka. Turisté nikde

Z neplánovaného pochodu na Sněžku se na začátku července stala poměrně zajímavá sonda současných poměrů. Tehdy totiž naše zřejmě nejoblíbenější hory zely prázdnotou. Byl víkend a ani místní nečekali, že podobná situace může nastat.

Jenže horké léto přemalovalo mnoho plánů a na Sněžku se odebírá čím dál tím vyšší počet turistů.

Především Čechů a většinou na jeden den. Ze zmíněné horské oblasti se tak stává doslova lidská dálnice.

„Samozřejmě vrchol Sněžky je tradiční cíl, kam míří velké množství návštěvníků. Ostatní části hor ale nabízejí klidná místa i bez toho, že byste se prodírali davy turistů,“ uvedla na dané téma ředitelka Svazku měst a obcí Krkonoše Eva Šulcová.

Že jde o tradiční cíl, není potřeba rozvádět. PrahaIN.cz se na místo vypravila opakovaně. Při poslední návštěvě na konci srpna bylo místo přelidněné. Davy vadily všem. Řada lidí se rozčilovala, že „toto ještě neviděla“ a „že nejlepší bude, když zase pojedeme domů“.

Vypovídající... Foto: PrahaIN.cz (konec srpna 2023)

Jednodenní turismus

„Jezdíme sem každý rok na konci prázdnin, je to rodinná tradice. Lidí je to každým rokem víc a je to tím, že si řada z nich chce něco odškrtnout. Nepřespí, nepoznají jiná místa. Dorazí, projdou se a vrací se k televizi, mně už to přijde za hranou,“ poznamenal pro redakci Václav Bláha z nedaleké Pecky.

Nemluvě o odpadcích. Těch jsme totiž nacházely velké množství. Na tuto scenérii přitom nejsme z jiných túr zvyklí.

Situaci vnímá také KRNAP.

„Návštěvnost Sněžky je vysoká. Ostatní části KRNAP jsou v pohodě. Hodně se projevuje letošní trend, že do Krkonošského národního parku přijíždějí návštěvníci na jeden den a zase odjíždějí. Tento trend citelně znepokojuje partnery v regionu, protože jednodenní hosté oblast zatěžují, ale jejich přínos je nižší, než u dlouhodobějších hostů,“ řekl redakci Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku

Doporučuje proto navštívit i jiná krkonošská místa.

I ta jsou ovšem pod velkým náporem turistů. Jak vyplývá z poskytnutých dat sčítačů na turistických cestách, kromě Sněžky je velký zájem například o Labskou boudu nebo o Cestu česko-polského přátelství.

Červenec. Foto: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných