Viděli jsme, co nikdy předtím. Test záchodů linky metra A

25. 06. 202405:46
Viděli jsme, co nikdy předtím. Test záchodů linky metra A
foto: PrahaIN.cz/Záchody ve stanici Želivského

REPORTÁŽ: Alespoň každý to jednou zažil a vzpomínáme na to většinou hodně dlouho. Tipnete si? Odpověď na hádanku je prostá. Akutní potřeba navštívit toaletu. Pro mnohé z nás noční můra, zejména v centru Prahy a metru. Pokud toalety vůbec jsou, mají děsivou pověst. V podstatě by se o nich mohla napsat celá kniha. Rozhodli jsme se proto otestovat všechny toalety na pražských linkách metra. Protože jsme netušili, do čeho jdeme, jako první jsme vybrali tu nejkratší, tedy A.

A protože toalety jsou stále rozděleny na ty pro muže a ženy, vypravili jsme se na tento výlet ve dvou. Občas slýcháme, že pánové jsou sice, s prominutím, čuňátka, ale dámy jsou prý horší, tuto teorii jsme ale v rámci našeho testu nemohli potvrdit, je to vlastně logické, ani jeden z nás se na záchodky opačného pohlaví nedostal.

Linka A začíná ve stanici Nemocnice Motol a vede přes několik pro Prahu velmi důležitých míst, například Nádraží Veleslavín, odkud lidé využívají veřejnou dopravu na letiště. „Áčkem“ se dostanete také přímo na Staré Město a trasa končí v Depu Hostivař.

Naše trasa pro netradiční a poměrně náročnou reportáž začíná ve stanici Petřiny, konečná stanice v Motole má totiž už poměrně dlouho WC nefunkční. A hned na začátku jsme byli překvapeni, toalety zde provozuje společnost Pizza COMPANY, s. r. o., což není podstatné, a nachází se mimo prostor vestibulu metra, konkrétně vedle vstupu. I přesto, že je červen, 30 stupňů Celsia a spousta Pražanů už je na cestě do Chorvatska, na dveřích veřejných toalet svítí vánoční světýlka.

Petřiny v červnu 2024. Zdroj: PrahaIN.cz

Automat zde není, a tak 10 korun platíme příjemné starší paní. Na jejím stolku jsou zajímavé, ale kýčovité sošky psů a nad nimi se nachází nástěnka, kde jsou připevněné kartičky herců ze seriálu TV Prima ZOO, podepsané i s věnováním. „To není moje, to tady mají mladý,“ odpovídá s úsměvem starší paní, pravděpodobně důchodkyně.

Samotná čistota toalet je pak v pořádku, lidově řečeno to není žádná hitparáda, stěny kabinek jsou potagované a k dubajským toaletám to je pořád hodně daleko, ale v krajním případě rozhodně poslouží, aniž byste byli zážitkem nějak poznamenáni.

Toulky stanicí metra A

To samé platí v případě dámských i pánských záchodů na dalších zastávkách, kterými jsou Nádraží Veleslavín a Bořislavka, byť třeba na druhých zmiňovaných záchodech vidíme několik nedostatků, jako třeba nefunkční fukar na ruce, manipulace s dávkovačem na mýdlo je obtížná, do toho citíme nepříliš vábný závan moči, stále to není ovšem nic, co by se nedalo vydržet, navštívit tuto toaletu zvládnou bez větší újmy i ženy.

Jedeme dál a mezi desítkami studentů přicházíme na veřejné záchody ve stanici Dejvická. A rovnou prozradíme, že jsme objevili skoro to nejlepší z linky A. Čisté, prostorné, osvětlené, dotykové tlačítko na spláchnutí, vstup přes turnikety. Za takové prostředí by se nemusela, trochu s nadsázkou řečeno, stydět ani restaurace, bez nadsázky pak určitě mnohé řetězce rychlého občerstvení. Co ovšem nezaručí této stanici plný počet bodů, je zápach z cigaret při vstupu, vůni fialek tady prostě nečekejte.

Dejvická. Zdroj: PrahaIN.cz

Přes Hradčanskou, kde nám úsměv na tváři vykouzlila cedule u zrcadla na pánském záchodě, která zakazuje pánům holení, pokračujeme do centra města, tam už je to horší. Na Malostranské si připadáme jako v minulém století, záchody jsou staré, nepěkné, kabinky jsou potagované.

Vyloženě špatné to není na Staroměstské, je tu relativně čisto, ale nelíbí se nám stísněný prostor a poměrně výrazný zápach. Renomé centra města vylepšuje Můstek, tam je to paráda, a ačkoli nám zrovna dochází drobné a běžně funkční automat, co rozměňuje stokoruny, je mimo provoz, milá obsluha nám sama nabídne, že dojde rozměnit.

Vítěz je Jířího z Poděbrad, hrůza je na Želivského

Kritizovat nemůžeme ani Náměstí Míru, natož pak toalety na Jiřího z Poděbrad, krásně čisto, a dokonce necítíme ani cigaretový odér, takže tu máme vítěze.

Na Floře nevystupujeme, protože toalety jsou zde mimo provoz a vydáváme se k tomu nejhoršímu, co je na trase A „k mání“. Záchody v metru Želivského ve vás vyvolají pocit, jako byste se teleportovali do filmu Alfreda Hitchcocka. A hororový zážitek to pro slabé povahy opravdu může být. Na zemi se válí ubrousky, s čistotou si tyto záchody evidentně nikdy ruku nepodaly. „Zlatým hřebem“ jsou pak kovové toalety s přivrtaným plastem, které má vytvářet iluzi prkénka. Takže sem, dámy a pánové, rozhodně ne.

Pánský i dámský záchod na Želivského. Zdroj: PrahaIN.cz

Naše cesta se blíží ke konci a podobnou hrůzu už naštěstí nezažijeme, Strašnická v pořádku, Skalka super, konečná na Depu Hostivař také v pohodě. Na celkové hodnocení se můžete kouknout v galerii níže.

Závěrem můžeme říct, že stav toalet v metru A obecně překvapil. Na většině míst jsou toalety v dobrém stavu, nebo alespoň ve stavu, kdy ho v krajní nouzi využijete bez toho, abyste se museli dvě hodiny dezinfikovat. Oproti TOI TOI z festivalů je to vlastně paráda. Ale ačkoli se provozovatelé snaží, stále je to tak trošku ostuda.

Jediná toaleta, na kterou bychom se už dobrovolně, a možná ani nedobrovolně, nevydali, je ve stanici Želivského, jejíž použití mimochodem stojí osm korun. Zbytek je za deset.

Ve spolupráci s Julií Benčíkovou.