foto: Nadace rodiny Vlčkových/Vizualizace budoucí kavárny v usedlosti Cibulka
Usedlost Cibulka v Košířích se již v příštím roce alespoň zčásti otevře veřejnosti. Jako první se rekonstrukce dočká klasicistní domek zahradníka, který se promění v kavárnu pro návštěvníky parku. Po dlouhých letech chátrání se tak Cibulce i místním blýská na lepší časy. O další tři roky později, by již měl být opraven celý areál, fungovat zde bude Středisko dětské paliativní péče s lůžkovým hospicem.
„Chceme, aby Cibulka začala co nejdříve žít a sloužit místní komunitě a lidem, kteří chodí do parku na procházky. Domek zahradníka je svou polohou pro kavárnu ideální, protože je přirozeně oddělený od zbytku usedlosti, jehož rekonstrukce bude samozřejmě náročnější a bude trvat déle,“ říká architekt a vedoucí projektu Cibulka František Brychta z týmu Nadace rodiny Vlčkových, která historický objekt v loňském roce po desetiletích chátrání odkoupila od původního majitele.
Usedlost Cibulka v Košířích je dnes v žalostném stavu. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Spolu s architektkou Ivanou Dvořákovou připravili studii i vizualizace zrekonstruovaného domku zahradníka. Od začátku při práci kladou velký důraz na to, aby si stavba zachovala původní historický charakter, a vše konzultují mimo jiné také s památkáři. „Byla zahájena jednání o podobě revitalizace a obnovy usedlosti Cibulka v Košířích,“ potvrdila pro PrahaIN.cz Andrea Holasová z Národního památkového ústavu.
Podle jejích slov odborníci vítají, že chce investor zachovat památkovou hodnotu někdejšího zámečku.
Návrat do 19. století
Cílem úprav je vrátit domek zahradníka do stavu z dvacátých let 19. století, do doby, kdy jej navštěvoval její nejznámější majitel, biskup Leopold Thun-Hohenstein. V první fázi budou odstraněny nepůvodní příčky a zazdívky oken, následně budou obnoveny bohatě zdobené fasády včetně iónských hlavic na jižní fasádě.
„Prvky, jejichž podoba se nedochovala, například původní okna a dvojitě lomený strop oranžerie nebo štítové okno v přízemí, budou nahrazeny střídmými novějšími útvary,“ přiblížil na dotaz PrahaIN.cz Mirek Čepický, mluvčí Nadace rodiny Vlčkových.
Plánovaná podoba interiéru kavárny. Mezi okny je vidět figura Číňana. Vizualizace: Nadace rodiny Vlčkových.
Návrh podle jeho slov počítá i s návratem původní sochařské výzdoby, slepé okno vedle hlavní brány usedlosti opět zkrášlí busta zahradníka, jejíž originál od sochaře Václava Nedomy se datuje do počátku 19. století. Do nového výklenku před oknem kavárny bude zase umístěna měděná figura Číňana. Tu návštěvníci budoucí kavárny uvidí zevnitř na pozadí nedalekého Čínského pavilonu, na jehož střeše byla původně umístěna. Před kavárnou zůstane i jalovec virginský, který je díky svému stáří a mohutnosti ve střední Evropě unikátní.
Takto uvidí návštěvníci kavárny nedaleký Čínský pavilon. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
„Kavárna bude ve spodní části domku. V přilehlé zahradě vybudujeme také letní posezení a dětské hřiště, vše volně přístupné přímo z parku. Horní patro domku zahradníka dočasně poslouží jako kancelář Nadace. Po roce 2026 však počítáme s využitím i tohoto patra pro veřejnost, buď pro rozšíření kavárny nebo tu bude například klubovna či prostor pro různé komunitní akce,” upřesnila pro PrahaIN.cz aktuální plány Ivana Plechatá, ředitelka Nadace rodiny Vlčkových.
Prostor nad kavárnou prozatím poslouží jako zázemí nadace. Vizualizace: Nadace rodiny Vlčkových.
Celý areál usedlosti koupila Nadace rodiny Vlčkových v havarijním stavu v dubnu 2021. Do té doby objekt léta chátral, zachránit se jej několikrát pokoušeli různí aktivisté a squateři. Od května do začátku prosince tu probíhaly nejnutnější práce, aby se kritický stav budov dále nezhoršoval. Jednotlivé stavby, v nichž bylo místy až po pás suti, už vyklidila specializovaná firma. Její pracovníci také masivními dřevěnými konstrukcemi podepřeli stropy a krovy, protože už akutně hrozilo jejich zřícení. Velmi poškozenou a děravou střechu severního křídla, nahradila provizorní střecha, která by měla zajistit, že do objektu nebude až do začátku rekonstrukce zatékat.
Finální podoba v březnu
Nadace rodiny Vlčkových začala otevírat areál pro veřejnost už vloni. Zorganizovala tu například hudební festival Cibulka Open. Jeho další ročník je plánovaný na 14. května 2022. Konají se tu i prohlídky pro veřejnost. Již v březnu by měla být vyhodnocena aktuální architektonická soutěž a tudíž by mělo být i jasné, jak bude areál po rekonstrukci vypadat. Stavební akce za stovky milionů korun se podle odhadu architektů nicméně ještě prodraží vlivem rostoucích cen stavebních materiálů. Přesnou výši investice nadace nezveřejnila.
Usedlost Cibulka byla v největším rozkvětu v roce 1826 po rozsáhlé rekonstrukci, kterou nechal provést její tehdejší majitel, hrabě Leopold Thun-Hohenstein. Otevření kompletně zrekonstruovaného areálu je plánováno na dvousté výročí jeho úmrtí.
|
Psali jsme
Jedné z nejslavnějších pražských ruin, chátrající usedlosti Cibulka v Košířích, se konečně blýská na lepší časy. Po desetiletích, kdy…