foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Pitná voda, ilustrační foto
Kdo má doma studnu a chtěl by znát kvalitu vody, může využít nabídky společnosti Pražské vodovody a kanalizace a.s. (PVK) a navštívit její akreditované laboratoře na den otevřených dveří. Ten se bude konat v sobotu 25. března 2023. Těm zájemcům, kteří si přinesou vzorek vody, udělají při té příležitosti její orientační rozbor. Pro účast na akci je nutná včasná registrace.
Jak informuje PVK ve své tiskové zprávě, akce se bude konat v sídle zákaznického centra PVK v Dykově ulici 3 v Praze 10 od 09:00 do 14:00 hodin. Registrace je nutná.
Předpokládá se, že o návštěvu bude velký zájem, při podobných akcích tomu tak bývá často.
„Na prohlídku je nutná registrace, která bude spuštěna v pondělí 6. března v devět hodin na webových stránkách www.pvk.cz,“ upozorňuje tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek a dodává, že vstup bude každou hodinu umožněn nejvíce 25 osobám.
Ve společnosti mají čerstvou zkušenost s účastnickou registrací na akci spojenou s oslavou Světového dne vody. „Když jsme v pondělí 27. února vyhlašovali registraci na den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství, který se chystá na neděli 19. března, tak druhý den ráno byla kapacita již naplněna,“ upozornil redakci PrahaIN.cz Tomáš Mrázek.
Psali jsme
Prostory Podolské vodárny, kde sídlí Muzeum pražského vodárenství, se zdarma otevřou návštěvníkům v neděli 19. března 2023 u příležitosti…
Jaký přinést vzorek vody
Zájemci budou moci zdarma získat výsledky u základních chemických parametrů, které lze provést na místě. Jedná se o stanovení množství dusičnanů ve vodě, o určení její tvrdosti, pH, zákalu a výskytu železa.
1,5 litru pitné vody je potřeba přinést s sebou v PET láhvi. V té se nepřipouští výskyt vzduchové bubliny, proto je nutné ji naplnit až po okraj. Provedený rozbor má informativní charakter, nenahrazuje rozbor pitné vody, který stanovuje fyzikálně chemické a mikrobiologické ukazatele, které se provádějí dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví.
Rozbory vody mají více variant
Na trhu v Česku operuje více společností, které jsou schopné svým klientům, využívajícím k zásobování pitnou vodou studny nebo vrty, vyhotovit laboratorně akreditované rozbory pitné vody v různém rozsahu sledovaných parametrů. Platí, že čím větší rozsah, tím je výsledný obraz pitnosti vody přesnější.
„Z hlediska zjišťování pitnosti máme optimální nabídku v podobě rozšířeného rozboru, který obsahuje mikrobiologické ukazatele, dále dusičnany, dusitany, chloridy, sírany a širokou škálu těžkých kovů a minerálů,“ upřesnila pro PrahaIN.cz Kateřina Setničková ze společnosti Vodohospodářská správa ČR a dodala, že testují i několik tisíc vzorků vody za rok.
Další společností, která nabízí rozbory pitné vody pro občany je Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, který má svoje pobočky téměř v každém okresním městě. Krácený rozbor pitné vody s ovlivněním povrchovou vodou stojí necelé dva tisíce korun. Zájemce si musí vyzvednout vzorkovnice vody na pobočce.
Analýzy pitných vod jsou prováděny dle požadavků vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na kvalitu pitné vody a četnost a rozsah její kontroly.