foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Pobyt se psem u vody je příjemný, ilustrační foto
Znáte to. Jazyk vyplazený až na hrudi, zrychlené a výrazné dýchání a hledání stínu. V teplotách nad 30 stupňů Celsia nic výjimečného. Mluvíme teď o projevech psího vedra na naše čtyřnohé miláčky.
Dobrým nápadem je zchladit našeho psího kamaráda. V metropoli a v nejbližším okolí je to poměrně jednoduché, pes si totiž cestu k vodě najde sám instinktivně. Když se chcete ale vykoupat společně se svým psem, možností, kde toto místo najít, rychle ubývá.
V centru metropole je takovým příjemným místem pro odpočinek a případné pouze psí vykoupání Střelecký ostrov u Národního divadla. Psi tu ale mají povolený vstup pouze na vodítku. I tak se ale může zvíře ochladit ve vlnách Vltavy.
Jsou tu ale dvě nebezpečí, které nelze přehlížet. Prvním z nich je velká koncentrace šlapadel, kde může dojít ke kolizi zvířete a šlapadla. To hrozí zvláště u menších plemen, která při plavání nejsou na hladině příliš vidět. Další nebezpečí je mezidruhové. Dnes Střelecký ostrov okupují nutrie. Lidé je tu naučili se krmit a nutrie tu čekají na tradiční dávky mrkve, zelí nebo starého pečiva.
Nutrie však bere každého psa jako případného vetřelce, který jí chce ubrat část její potravy. Rozmazlování nutrií ze strany návštěvníků však posiluje dominantní pozici těchto hlodavců. Ty ztrácejí přirozenou ostražitost a považují Střelecký ostrov za své teritorium. Sami jsme byli svědky toho, jak se rozčílená nutrie pokusila na menšího psa zaútočit. Nutrie pak jako ponorky plovoucí podél břehu dokáží případné psí vetřelce dokonce dlouho dobu sledovat. A vystavit psa útoku nutrie je velmi nebezpečné, už vhledem k velikosti jejich zubů.
Bez problémů se lze se psem vykoupat pouze v oblasti přírodní památky komořanských a modřanských tůní na pravém břehu Vltavy. Oddechovou pláž zde vyhledávají hlavně rodiny s dětmi. Je zde totiž i přírodní ohniště, kde si můžete opéct špekáček nebo ugrilovat maso, ale také zelená plocha pro hry. Břeh je tu písčitý, příjemný. Když půjdete do vody se psem, nikdo se nebude pohoršovat a nikomu to nebude vadit. Místo s velkou oblibou také vyhledávají naturisté.
Problém nebudete mít ani u Hostivařské přehrady, tedy mimo místní koupaliště.
V těsné blízkosti Prahy se nachází řada pláží u písníků a přírodních jezer. Na většině z nich je však koupání se psem zakázáno. Výjimku tvoří volné pláže u jezera Sadská nedaleko Poděbrad. Pláže na koupání jsou tu tři, z nich je jedna nudistická. Zdejší město se stará o údržbu, neplatí se tu však vstupné a psi tu jsou vítaní.
V oblasti Voděradských bučin se můžete společně se psem vykoupat v Jevanech. Místní travnatá malá pláž přímo v obci však koupání psů také vylučuje. Z druhé strany rybníka ve stínu lesa se však můžete oddávat vodním radovánkám se čtyřnohým přítelem do sytosti.
S úspěchem se do vln i se psem můžete pustit také v Křeneckém jezeru v blízkosti Kostelce nad Labem. Jde o klasický písák, najdeme tu nádherné pláže, občerstvení i parkoviště. Další oblíbenou destinací je pak jezero Mezi mosty, které se nachází mezi Lázněmi Toušeň a Čelákovicemi.
Vůbec v oblasti labských vátých písků od Prahy až k Nymburku se nachází řada bývalých pískoven, kde je možné se koupat bez problémů. Ne všechny lokality jsou ale dobře přístupné.
V zahraničí existuje už zažitá praxe, že pláže, kde se mohou pohybovat psi, vyvěšují modrou vlajku, takže hned víte, na čem jste. V Česku si začínáme na tuto praxi teprve zvykat.
Mít na paměti osvěžení psa v horkých dnech je velice důležité. Pro PrahaIN.cz to potvrdila i veterinářka Gita Maršíková: „Pes se přehřeje velice rychle. Psi se totiž nepotí a ochlazují své tělo pouze pomocí odpařování tekutiny v otevřené tlamě s vyplazeným jazykem. Paradoxně pomáhá k ochlazení některým plemenům i jejich srst, která brání pronikání tepla ke kůži. Proto je důležité zvažovat, kdy zvíře například trimovat nebo stříhat. V dobré víře, že ho ochladíme, mu můžeme naopak ublížit.“
Psi jsou velmi náchylní k přehřátí. Gita Maršíková popsala, na co si máme dávat pozor: „Když budete svého psa sledovat, všimnete si, že při cestě míří vždy tam, kde je stín. Je to instinktivní chování. Stejně tak jako jeho brouzdání či polehávání ve vysoké trávě. Napomáhá to k ochlazení organismu. Rozhodně by pro nás měla být velkým varováním apatie, letargie a otupělost zvířete. A samozřejmě nikdy nesmíme nechat psa v uzavřeném autě, a to i přesto, že se vrátíme za „pár minut“,“ říká Gita Maršíková.
Nejcitlivějším místem, kde se pes nejvíce přehřívá, jsou jeho packy, které jsou v neustálém kontaktu s horkou plochou dlažby nebo asfaltu. Proto je nutné při přehřátí na ně myslet jako na první. Pes by se měl napít, doplnit tekutiny a pak je vhodné mu packy buď vodou polít anebo alespoň otřít chladivou vodou.