foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Holub, ilustrační foto
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy zachránila v loňském roce více než 5 tisíc zvířat, nejvíce v historii. Nejčastějšími pacienty byla zraněná zvířata a nesamostatná mláďata. Záchranu neomezilo ani stěhování.
Jak informují Lesy hlavního města Prahy na webu, loňský rok byl pátým v řadě, kdy se počet pacientů záchranné stanice vyšplhal nad hranici 5 tisíc. Konkrétně jich bylo 5.740, o 565 více než v roce 2022. Překonán byl i dosud rekordní rok 2019, a to o 375 pacientů.
Ve 41 procentech se jednalo o zraněné jedince, a to zejména po střetech s dopravními prostředky, pokousání jiným živočichem nebo nárazech do překážek. Nárazy do prosklených bariér jsou nejčastějším důvodem příjmu ptáků. Do cesty se jim staví okna, prosklené stěny, zastávky, zábradlí i protihlukové stěny. Výjimkou přitom nejsou ani zranění zaviněná odpadky.
Nejvíce ohrožená jsou mláďata
Velkou skupinou jsou dále malá nesamostatná mláďata, tvoří asi 30 procent pacientů. V loňském roce se například záchranná stanice starala úplně poprvé o dvě vydří mláďata. Dvanáct procent osazenstva pak tvoří zvířata, která doplatila na celkové vyčerpání. Stát se to může ježkům, netopýrům a dalším hmyzožravcům, kteří v chladném počasí nemají co jíst. Deset procent potřebných uvízlo v některé z městských pastí. Těmi mohou být světlíky, komíny, kanály či sítě.
Nejvytíženějším měsícem je tradičně červen, kdy vrcholí sezóna mláďat. Právě těch končí v záchranné stanici nejvíce. Velké množství zvířat potřebovalo pomoc také v květnu a červenci. Za tyto tři měsíce přijala stanice téměř polovinu všech pacientů za celý rok.
Kromě druhů, které se v Praze vyskytují běžně, řešili záchranáři také 635 případů zvláště chráněných druhů. Mezi nimi i 5 kriticky ohrožených.
Psali jsme
Europoslanec a náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP09) zveřejnil na sociální síti sérii snímků, při kterých zachraňuje holubí mládě.…
Stěhování provoz neomezilo
Celá stanice se navíc začátkem loňského roku přestěhovala. Jak tehdy informovala tisková zpráva, stalo se tak z důvodu dlouho očekávané stavby nového zázemí. Dočasné náhradní působiště našli záchranáři i jejich pacienti v Praze 8 ve veřejně nepřístupné části areálu Zahradnictví Ďáblice, kde také přijímají nové pacienty.
Provoz je navíc velice finančně náročný, a proto je vedení stanice rádo za každý příspěvek z řad veřejnosti. Kromě sponzorství je možné přispívat také formou adopce jednoho z trvale handicapovaných zvířat, která se už do volné přírody nemohou vrátit. V loňském roce takto štědří dárci věnovali téměř milion a půl. Z toho 70 procent, tedy asi jeden milion, tvořily sponzorské příspěvky a 30 procent adopce.
Záchranáři vyrážejí každý den, pomáhají také telefonicky
Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy funguje 365 dní v roce. Její pracovníci vyrážejí několikrát denně k případům zraněných živočichů po celé Praze. Jako ohlašovna i telefonická poradna pro veřejnost slouží nonstop pohotovostní linka 773 772 771. Zájemci se na ni mohou obrátit v případě otázek týkajících se volně žijících živočichů a jejich záchrany.