foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Návštěvníci pražské zoo
Poprvé v historii se v pražské zoologické zahradě chovají agamy límcové. Tvorové, kteří inspirovali například Michaela Crichtona při tvorbě jurského parku. V ZOO se také nově objevuje samice psa pralesního, která se nyní seznamuje s o tři roky starším psem, se kterým má utvořit chovný pár.
V pavilonu šelem a plazů můžeme nyní nově nalézt australské ještěry, tři samice a jednoho samce agamy límcové. Jak uvádí ZOO Praha, v teráriu jsou umístěni spolu s želvami plochohřbetými a často se během dne ohřívají v horních prostorách expozice, kde je umístěn zdroj světla.
Agamy australské jsou velmi zajímavým druhem především pro svůj nezaměnitelný kožní límec. „Jde o mimořádně atraktivní zvířata, která mají hodnotu nejen expoziční, ale i edukační. Ještěři mívají různé rohy či výrůstky, ale takto charakteristickým kožním límcem se nezaměnitelně pyšní pouze tento druh,“ říká kurátor plazů Petr Velenský.
Návštěvníci zahrady však roztažený kožní límec těchto tvorů jen tak neuvidí, není to ale zcela nemožné. Agamy jej totiž používají ve stavu ohrožení, když se snaží nepřítele zastrašit svou velikostí a výrazným syčením. Tyto nervové stavy jím zde nehrozí. Kurátor Petr Velenský však upozorňuje, že agamy tento límec používají i při námluvách a termoregulaci.
Psali jsme
Nový moderní expoziční celek koní Převalského i dalších obyvatel vnitřní Asie vzniká na takzvaných Pláních v horní jihovýchodní části Zoo Praha.…
V trojské ZOO se nyní sbližuje se svým novým partnerem také samice psa pralesního. Tato dvouletá fena byla vybrána koordinátorem Evropského chovného programu (EEP) jako vhodná partnerka pro psa pralesního, který se již v naší zoologické zahradě nachází. Přicestovala minulý rok v listopadu z francouzské ZOO Amiens, aklimatizovala se a nyní se může seznamovat se svým novým partnerem.
„Případná mláďata by obohatila evropský chov, protože samotný samec je také velmi geneticky cenný a nepříbuzný ostatním psům pralesním na kontinentě, jeho otec k nám přišel až z Japonska. Doufáme tedy, že se letos dočkáme mláďat,“ nastiňuje plány kurátor savců Pavel Brandl v tiskové zprávě zaslané médii.
Oba jedinci se hned při prvním setkání padli do oka. „Sbližování obou zvířat proběhlo bezproblémově. Samice si nejprve sama prošla a označkovala výběh. Není bez zajímavosti, že tak učinila při stání na předních nohou v takzvané stojce, aby značku umístila co nejvýše. Samec to poté zase přeznačkoval a o fenu ihned začal projevovat zájem. Nyní všude chodí spolu, dokonce i spí přituleni v noře,“ uvádí chovatelka malých savců Denisa Zběhlíková v tiskové zprávě.
Do pražské ZOO zavítal pes pralesní již v roce 1988. Zahradě se podařilo odchovat více jak padesát štěňat. A to i přesto, že je jejich chov velmi složitý a náročný. Při kopulaci mají totiž pralesní psi velmi vysoké nároky na klid a jakýkoli vzruch jejich činnost naruší. Návštěvníci mohou psi pozorovat v areálu malých amerických šelem. Zvířata od sebe mohou odlišit velikostí, ale i zbarvením srsti. Samice má srst ještě tmavou, což je typické pro mláďata tohoto druhu.