„Vy se koupete v plné vaně?“ Francouzi se v pražském podnájmu nestačili divit

07. 01. 202305:32
„Vy se koupete v plné vaně?“ Francouzi se v pražském podnájmu nestačili divit
foto: Pixabay License/Vana, ilustrační foto

Většina Čechů se díky vysokým cenám energií snaží snížit spotřebu energií. Každá plná vana, každé rozsvícení i otočení kohoutku je dražší než v minulých letech. Snažíme se ale opravdu dost?

Ono je sice pěkné, že snížíme teplotu v bytě o jeden stupeň, ale pokud i tak máme doma 23 stupňů, je to zbytečné a ušetřit by se dalo ještě víc. Se svojí zkušeností se s námi podělila čtenářka, která pronajímá svůj byt na okraji Prahy skrz platformu Booking.

Vloni v prosinci si byt zarezervovala rodina Francouzů. Pobyt měli v plánu od roku 2020, ale kvůli covidu se stále posouval. Původně měli přiletět letadlem, kvůli drahým letenkám ale cestu z Lyonu dlouhou přes tisíc kilometrů absolvovali automobilem.

„Všechno bylo v pořádku, jen mě trochu zarazilo, když jsem jim ukazovala, jak se vypouští vana, tak vehementně odmítli, že to určitě ne,“ říká paní, která byt pronajímá. Proč tomu tak bylo, jí došlo, až když odjeli.

Tím, že je byt pronajímán příležitostně a zhruba polovinu roku je prázdný, snaží se i ona co nejvíc ušetřit za energie. Když v bytě nikdo není, vypíná ledničku, topení stahuje na minimum a než odejde, „raději třikrát zkontroluje, zda není otevřené okno nebo se někde nesvítí“. Pokud má někdo přijet, teplota je v bytě okolo dvaceti stupňů. Když je někomu zima, tak si prý přitopí.

Važte si toho, kde žijete

„Nemůžu je omezovat a říkat jim, že jsou drahé energie, ať šetří a moc netopí, nepouští televizi. To nejde,“ vysvětluje.

Rodina odjela do Lyonu dne 1. ledna. Dveře zabouchli, klíče nechali uvnitř a majitelka šla byt jen v pondělí zkontrolovat.

„Hned po otevření dveří jsem si všimla, že je tam poměrně chladno. Na teploměru bylo 17 stupňů. Co mě ale šokovalo, byly všechny spotřebiče vytažené ze zásuvky. Televize, konvice, mikrovlna i lednička byly vypnuté. Dokonce pod dveře mrazáku dali ručník, kdyby vytekla nějaká přebytečná voda. V myčce bylo vyrovnané nádobí, že by se tam snad už nevešla ani lžička,“ popisuje s tím, že to nikdy nezažila.

Naopak se spíše často stává, že se po odjezdu hostů v bytě svítí nebo je zapnutý větrák na záchodě.

U její nemovitosti se hned následujícího dne objevil komentář s hodnocením i s osobním vzkazem.

„V bytě jsme všechna světla zhasli, vypli topení a spotřebiče vytáhli ze zásuvky. Nádobí je poskládané v myčce, nechtěli jsme ji pouštět, když nevíme, kdy ji budete moct vypnout. Jen doufáme, že z lednice nevyteklo moc vody. Doma jsme zvyklí ji odmrazovat jednou za dva měsíce, aby moc nežrala. Ve Francii máme velmi přísná pravidla pro snížení spotřeby energie a nejsme zvyklí na takové teplo. Proto nás i velmi překvapilo, že nám nabízíte možnost vany. Taková spotřeba vody je velmi drahá. Važte si toho, kde žijete,“ uvedla po odjezdu paní Raphaëlle.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných