foto: George Bidenko,PrahaIN.cz/Kurátor výstavy, profesor Miroslav Bárta, senátor a egyptolog.
REPORTÁŽ: Množství nových informací a poznatků zahrnuje právě otevřená a rozsáhlá výstava o umělé inteligenci na Kampě, u Karlova mostu. „Umělá inteligence proniká do všech oblastí našeho života. Je to něco, čím se musíme zabývat, protože změní realitu,“ řekl serveru PrahaIN.cz při vernisáži profesor Miroslav Bárta, známý egyptolog, senátor za STAN a kurátor výstavy.
Výstava se koná pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN), ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) a náměstka pražského primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09). Cílem tohoto projektu je informovat veřejnost a také ji inspirovat k zamyšlení nad rolí člověka v rozvoji a využívání umělé inteligence. Kurátorem výstavy je profesor Miroslav Bárta, producentkou Olga Menzelová.
Projekt je koncipován tak, aby si návštěvníci při jeho zhlédnutí položili otázky a zamysleli se, jakým směrem se budou naše civilizace v příštích letech ubírat a jaká rizika, ale i příležitosti přináší svět, ve kterém stále častěji rozhodují stroje místo lidí. „Umělá inteligence proniká do všech oblastí našeho života. Přirozeně i do oblasti mého a našeho života doma. Myslím si, že je to něco, čím se musíme zabývat, protože změní realitu, nebo už ji mění. Mění náš způsob práce, náš způsob uvažování, ale i to, jakým způsobem se svět chová. Umělá inteligence má přirozeně veliký význam v mé práci. Ať už je to výzkum civilizací, nebo práce s moderními společnostmi, což se mě týká jako senátora,“ řekl nám Miroslav Bárta.
Výzva civilizaci
Otázky, které výstava pokládá, jsou mimořádně zajímavé, ale také zneklidňující. Umělá inteligence je velmi diskutované téma, její možnosti však zatím málokdo dokáže využít a ocenit. Internet je sice zahlcen obrovským množstvím informací o technologiích, přesto si velká část společnosti neuvědomuje jejich vliv na svůj život, nebo s nimi pracuje jen s minimálními znalostmi. Z tohoto důvodu se autoři projektu rozhodli zvolit formát výstavy. Na veřejném prostranství ji tvoří velkoformátové panely s vlastním osvětlovacím systémem napájeným solárními panely, které jsou zdarma přístupné 24 hodin denně.
Profesor Miroslav Bárta prohlásil, že nemá nejmenší pochybnosti o tom, že AI znamená už v současné době obrovskou výzvu naší civilizace, je podle něj schopná lidem pomoci vyřešit řadu problémů, mnoho jich ale může způsobit a prohloubit. „Nemálo povolání během krátké doby bude nahrazeno. Zvítězí ten, kdo bude schopen změně nové reality porozumět, chápat svět v nových kontextech, formulovat správné otázky a zajistit dostatek energie, které AI v nebývalé míře vyžaduje. A moc nám přeji, abychom patřili právě my k vítězům,“ konstatoval Miroslav Bárta.
Nová doba
Příchod umělé inteligence je počátkem nové éry dějin lidstva. Přesvědčen je o tom ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. V této souvislosti připomněl, že v minulých stoletích přetvořila svět industrializace, digitalizace pak změnila naše životy na přelomu tisíciletí. „Umělá inteligence dnes otevírá dveře k další naprosto významné transformaci naší společnosti. Je to éra, která slibuje nebývalý pokrok ve vědě, průmyslu i každodenním lidském životě. Zároveň ale přináší nové výzvy k zamyšlení se například nad tím, jak technologiím v našich životech správně nastavit hranice, aby sloužily ony nám, ne my jim,“ zdůraznil Vlček.
Ministr životního prostředí Petr Hladík konstatoval, že možnosti umělé inteligence skokově rostou. „Zásadně se zrychluje její schopnost reakce na získaná data i přesnost, jak ukázaly povodně ze září 2024. Když data upozornila na riziko extrémních povodní, získali jsme dost času na to, abychom dokázali zachytit a zpomalit povodňovou vlnu na velké části území. AI už dnes pomáhá při optimalizaci řady procesů, které ovlivňují životní prostředí. Od veřejné dopravy přes svoz odpadů až po spotřebu energií nebo řízení obnovitelných zdrojů energie,“ dodal Hladík.
Hlavní město nechce zůstat pozadu a chce využít potenciál umělé inteligence i v oblasti kultury, proto Muzeum Prahy zakládá první metodické centrum v České republice, které se zaměří na to, jak AI začlenit do muzejního prostředí a využít jeho výhod naplno. „Chceme tím nejen posunout hranice, ale také inspirovat další kulturní instituce. Věřím, že se Muzeum Prahy stane lídrem v této oblasti a ukáže cestu ostatním,“ prohlásil náměstek primátora Jiří Pospíšil.
Pořadatelem výstavy je společnost Medialogue. Výstavu společně připravili vědci a odborníci z Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého v Olomouci, České zemědělské univerzity, ČVUT, institutu CATRIN, TAČR a ARCDATA PRAHA. Producentkou výstavy je Olga Menzelová. Expozici tvoří 40 témat a je možné ji vidět do 29. června 2025 na Kampě v Praze.