foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Z metra Můstek
Spolek pro tvorbu mozaiky ART A CRAFT Mozaika má přes rok a půl galerii ve vestibulu metra Můstek. A po celou dobu to tady, a to i dle slov předsedkyně Magdaleny Kracík Štorkánové, nevypadá dobře. Lidé si z buňky dělají barové stoly, všude je špína a mnoho nedopalků od cigaret.
Black Cube Galerie mozaika je umístěna ve vestibulu metra Můstek, uprostřed Václavského náměstí a výstava byla zahájena 3. května loňského roku.
„Black Cube Gallery. Je to za účelem zkulturnit a zušlechtit ten prostor. A lidem přinést mozaiku, která byla vždy součástí metra, bývalo tam umění ve veřejném prostoru. Vždy je tam nějaká složka toho, co je tam historicky dané a jak se to vyvíjí v současnosti,“ popsala serveru PrahaIN.cz předsedkyně spolku Magdalena Kracík Štorkánová.
Zkulturnit prostor se nedaří
Vitrína je ale v tristním stavu. Kolem ní je obrovský nepořádek. Jsou zde plechovky piva, vše je velmi špinavé a je zde také spousta odpadků a nedopalků od cigaret.
Pohled to není příliš hezký.
Předsedkyně spolku Štorkánová o celé věci ví.
Je prý zklamaná, protože galerie byla vytvořena za účelem toho, aby se právě tyto věci neděly. Ale dějí se. Už více než rok a půl.
„Už je to rok a půl zpátky, věřila jsem, že to lidi posune k tomu, aby nad tím prostorem metra celkově přemýšleli. Protože to takhle vypadá všude už dlouhodobě. Jsem z toho maličko zklamaná, je to opravdu tak, že tu výstavu obměňujeme každé dva měsíce a co dva měsíce, kdykoliv tam přijdeme, posílají mi to i kamarádi, vždy to tam vypadá stejně. Je to příšerné. Lidé si z toho udělali barový stolek. Je tam pokaždé i lak na nehty. Já pak chodím do pedikérny vedle a vždy mi tam dávají aceton, už jsem říkala, že budu muset koupit bednu acetonu a budeme odlakovávat,“ říká Magdalena Kracík Štorkánová.
Není třeba komentáře... Zdroj: PrahaIN.cz
Štorkánová dále opakuje, že se jedná o zklamání, lidé nevnímají kulturní prostor, přestože se metro mění na čistší místo, než tomu bylo v uplynulých dvaceti letech.
„Co na to říct, kdyby bylo nějaké řešení, tak ho podnikneme.“
Prostor má spolek v pronájmu od Dopravního podniku hl. m. Prahy. Nicméně podle slov předsedkyně se jedná především o domluvu a nájem v uvozovkách za korunu. Spolek prý poskytoval dopravnímu podniku některé služby.
Štorkánová říká, že s podnikem komunikuje pravidelně, ale ambice řešit s nimi znečištění prostoru nemá.
„Všechno tam strašně dlouho trvá, než se cokoliv dostane k někomu. Řešila jsem problém, že nám tam rozbili vitrínu hned asi po čtrnácti dnech. Kromě buňky tam máme ještě vitrínu a tu v noci někdo rozbil a něco nám tam poškodil. Dopravní podnik zajistil nové sklo. Jsme domluvení, že my zodpovídáme za to zevnitř, dopravní podnik za to venku. Ale o tom, že by nám to tam měli vyčistit, o tom jsme se nebavili,“ popisuje předsedkyně Art a Craft Mozaika.
Spolek ART A CRAFT Mozaika se snaží rehabilitovat techniku mozaiky, věnuje se ale také publikační a osvětové činnosti, poskytují restaurátorské služby, preventivní služby o muzívní památky. Spolek ale také pořádá různé workshopy a výstavy. Spektrum jejich činnosti je opravdu široké.
Členy spolku jsou například Irena Řehořová, která je historičkou umění a pedagogem na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Dále zmíníme Pavlu Bauerovou, geoložku, doktorandku ČVUT, Janu Höferovou, mozaikářku a historičku dějin umění. Kapacit je ve spolku ale mnohem víc. Jen pro zajímavost, zastoupeny jsou zejména ženy. Jediným mužem, který je členem, je grafický designér, ilustrátor, výtvarník a pedagog, Jakub Štěpánek