foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Kapslový hotel ve Vídni
REPORTÁŽ: Kapslové, nebo také buňkové hotely, jsou oblíbené zejména v Japonsku nebo Číně. Postupně se ale začínají dostávat také do Evropy. Jejich lákadlem je zejména nízká cena, která ovšem kompenzuje jistý pocit stísněnosti a nepohodlí. Jeden takový hotel jsme vyzkoušeli ve Vídni, odkud jsme si přivezli kousance od štěnic a probdělou noc.
Ubytovací zařízení s názvem Global Apt Vienna jsme vybrali díky velice nízké ceně, šlo o úplně nejlevnější nabídku portálu Booking.com, kdy jedna noc pro dvě osoby vycházela na v přepočtu zhruba 850 korun. Příhodné bylo také umístění nedaleko centra Vídně. Nízké hodnocení 5,1 z 10 nás neodradilo, nečetli jsme ani slovní recenze. Plánovali jsme ve městě strávit pouze jednu noc a lákavý byl i nevšední zážitek.
Na první pohled působilo vše dobře. Ke vstupu do zařízení sloužil kód, který jsme od ubytovatele včas a bez problémů získali. Samotné prostředí bylo čisté a uklizené, postel ustlaná a připravená. Nechyběly ani ručníky. V rámci společných prostor jsme mohli využít WC, koupelnu a kuchyňku.
První problém nastal v noci
Jednotlivé buňky, tvořené dvoulůžkovou matrací v dřevěné krabici o velikosti asi 160 na 300 centimetrů, byly označeny jménem hostů i datem příjezdu a odjezdu. Bylo jich v místnosti asi deset, vždy po dvou nad sebou se zhruba metrovými rozestupy. Uvnitř kapslí nechyběly zásuvky, světlo a polička na věci. Naše místo v horní části bylo vybaveno i oknem, které ovšem nešlo nijak zastínit.
Problém nastal až v momentě, kdy jsme ulehli ke spánku. Stěny jednotlivých „pokojů“, totiž kromě zvuků propouštěly také světlo. Samotná místnost obsahující spací kapsle byla vybavena automatickým světlem, které se rozzářilo vždy, když někdo prošel. Pro ideální spánek by tak byla potřeba špuntů do uší v kombinaci s maskou na oči.
Kapsle vypadala na první pohled čistě a uklizeně, nechyběla zásuvka a světlo. Foto: PrahaIN.cz
Někteří hosté kvůli štěnicím odešli
A právě i díky zvukové propustnosti k nám zhruba kolem třetí hodiny ranní dolehl rozhovor dalších ubytovaných hostů. Jednalo se o štěnice.
„Jsou tady štěnice. Já tady spát rozhodně nebudu, našel jsem si jiný hotel. Řešil jsem to i s Bookingem a oni mi to prý proplatí. Tady by to chtělo celé tak maximálně spálit,“ dolehlo k nám anglicky přes tenkou stěnu. A právě tento moment v nás vyvolal nepříjemné pocity.
Dosud jsme si totiž drobných broučků vůbec nevšimli a řešili jsme spíše zvukový a světelný nekomfort. Byla to ovšem pravda, i v naší kapsli se štěnice opravdu vyskytovaly. Stěhování do jiného hotelu bylo zbytečné, protože do našeho plánovaného odchodu zbývaly necelé tři hodiny. Znovu usnout už se nám samozřejmě nepodařilo a jen jsme se modlili, aby si hmyz nenašel cestu do našich zavazadel. Naštěstí se tak nestalo.
Psali jsme
Možností ubytování v Praze je celá řada. Od nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelů až po kempy, které v současné době v hlavním městě praskají…
Hodnocení jsou převážně negativní
Po návratu jsme znovu nakoukli do hodnocení hotelu na portálu Booking.com. Stížnostmi se to jen hemžilo: „Brouci, štípance po celém těle, hluční spolubydlící, neustále se rozsvěcující světlo, špína,“ uvedla uživatelka Viktorie. Ještě drsnější jsou pak recenze Google. Slova štěnice, nepohodlí a hluk se vyskytují skoro ve všech.
Musíme ale dodat, že některá hodnocení byla i pozitivní. „Velmi milá paní, vše nachystala a vše čisté, dala nám na výběr mezi buňkami, všechny buňky jsou velké (vyspali by se i 4 lidi), se zásuvkami a světlem, velmi příjemná měkká postel včetně peřiny a polštáře. Bylo tam i příjemné teplo. Cena kvalita super, doporučuji,“ uvedl na Bookingu Luky.
Za nás ale ubytování rozhodně doporučit nemůžeme. Kromě štípanců od štěnic a probdělé noci jsme si odvezli jen příšerný zážitek a vědomí, že někdy se vyplatí do přenocování investovat. Budeme také věnovat větší pozornost recenzím a hodnocením předchozích hostů.