foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/České Švýcarsko, ilustrační foto
Riziko lesních požárů se v posledních několika letech na území střední Evropy zvýšilo, a to především v důsledku změn klimatu. To bylo mimo jiné důvodem pro navázání spolupráce napříč regiony i zeměmi, které vytvořily projekt Wildfire CE varující před lesními požáry. Na projektu se podíli i Česká informační agentura životního prostředí.
Vysoké teplo a sucha jsou znamením zvýšeného nebezpečí lesních požárů. Jak uvedla tisková zpráva z 13. července 2023 Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VULHM), počet přírodních požárů byl v roce 2022 nejvyšší za posledních 10 let. Vzniklo jich 2 473 a představovaly 12 procent všech požárů v Česku.
Projekt pro ochranu lesů
První setkání řešitelů projektu proběhlo již v polovině června v německém městě Bad Schandau, jak vyplývá z tiskové zprávy ministerstva životního prostředí. V rámci jednání partneři projektu nejen naplánovali další kroky v rámci třech pracovních balíčků, ale navštívili i místa po požáru v Národním parku České Švýcarsko. To je také součástí pilotního území v České republice.
Cílem je připravenost, schopnost reagovat a přizpůsobit se rostoucímu riziku požáru způsobeného změnou klimatu. Prvním krokem v rámci pracovních balíčků je sběr a zpracování dat, které bude poté sloužit pro orientaci v oblastech i modelování rizik lesních požárů. V druhém balíčku bude poté vytvořen mapový portál.
„Přeshraniční spolupráce a sdílení znalostí a zkušeností povede k integrovanějšímu a cílenějšímu přístupu při řešení této rostoucí hrozby. Mezi řešitele projektu patří experti z různých oblastí klimatologie, požární prevence, zpracování dat a lesnictví. Společně z dalšími partnery, jako jsou krajské a samosprávní úřady a složky integrovaného záchranného systému bude vytvořen nový koncept řízení rizik lesních požárů,“ uvádí ministerstvo ve zprávě.
Podle webu portálu Interreg Central Europe je na projekt vymezen rozpočet 2,25 milionů eur. Zapojeno je 5 zemí a 7 regionů.
Psali jsme
Lesníci z městské příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) loni na území metropole vysadili 139.994 stromků, což bylo o 68.385…
Požáry ovlivňují zásoby uhlíku v půdě
V současné době pokrývají lesní ekosystémy zhruba třetinu povrchu pevniny. Ve své půdě ukrývají lesy jeden ze základních stavebních prvků živé hmoty, uhlík. Jeho zásoby v půdě se však z důvodu lesních požárů ztrácejí. Podle tiskové zprávy VULHM může obnova k původní zásobě trvat i více než 100 let.
„Asi nejvýraznějším jevem ovlivňujícím zásobu uhlíku v lesních půdách jsou lesní požáry. Požár významně snižuje zásobu půdního uhlíku. V nadložních humusových vrstvách je ztráta uhlíku v průměru 59 procent, v celém půdním profilu pak 26 procent“ uvádí ústav v tiskové zprávě.