foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Vombat obecný Cooper
Samička vombata obecného jménem Winkleigh dorazila do pražské zoologické zahrady ve středu 12. dubna. Po měsíci se konečně seznámila se svým druhem Cooperem a představila se také návštěvníkům, kteří ji už teď mohou pozorovat v Darwinově kráteru.
Ve čtvrtek 11. května skončila povinná měsíční karanténa, do které vombatice nastoupila ihned po svém příjezdu. Do Prahy cestovala 13 hodin z kodaňské zoo. Cesta vedla nejprve z Kodaně trajektem a potom přes Německo.
Seznámení čtyřleté Winkleigh a dvouletého Coopera proběhlo dle informací z tiskové zprávy nejprve divoce: „Cooper měl snahu Winkleigh pářit, ale ta neměla zájem, takže došlo na cenění zubů i kousání. Nyní už jsou však spolu ve výběhu každý den a lidé se tak mohou přijít podívat na vůbec první vombatí pár v Česku,“ informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Oficiálního přivítání se ujal Ondřej Sokol
V Praze ji pak v sobotu 13. května kromě zástupců zahrady a návštěvníků oficiálně přivítal také herec a moderátor Ondřej Sokol. Právě ten loni v televizní soutěži pronesl větu: „No to mě poser vombat,“ kterou reagoval na unikátní tvar vombatího trusu. Má totiž podobu krychliček.
„Každý umělec se chce zapsat do historie něčím významným. Mám velkou radost, že po mně tady zůstane něco tak hodnotného, jako právě citát o vombatích kostkách,“ pronesl Ondřej Sokol. Jeho památná věta zdobí i trička z vombatí kolekce Zoo Praha.
Psali jsme
Luskouní samička Šiška se v pražské zoo narodila před čtvrt rokem. Stále ještě je závislá na mateřském mléce, ale pomalu už začíná ujídat i kaši…
Bude zajímavé sledovat, jak si samice zvykne
„Cooper přišel ze Zoo Hannover trochu ochočený, a tak je úzce fixován na svého chovatele, reaguje na jeho hlas a dle jeho slov je Cooper rozmrzelý, když ho ráno chovatel nepřivítá pořádným podrbáním. Winkleigh taky nepatří podle našich informací k těm divočejším jedincům, a tak bude zajímavé sledovat, jak si zvykne nejen na samce Coopera, ve kterém by měla nalézt partnera v rámci chovu, ale i na nový režim, chovatele, zkrátka nový domov,“ informoval naši redakci tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek v polovině dubna.
Oba vombati patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který má oproti těm kontinentálním šedší srst, je menší a lépe snáší české podnebí. Jde o nejbližšího příbuzného koaly. Obývá Tasmánii a vlhké oblasti Austrálie.
Většinu života tráví v podzemí
Živí se převážně různými druhy trav. Aktivní jsou zpravidla v noci a své teritorium si vyznačují trusem ve tvaru krychle. Většinu svého života tráví tito vačnatci hloubením podzemního systému nor a chodeb. I proto mají samice obrácený vak otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.
Návštěvníci mohou Coopera i Winkleigh již nyní pozorovat v Darwinově kráteru, který s nimi obývají také tasmánští čerti, ježury nebo klokani. Nejlepší čas pro pozorování vombatů je kolem druhé hodiny odpolední.