Z lesoparku u Motolského potoka se stává bludiště. I pro místní

19. 05. 202416:17
Z lesoparku u Motolského potoka se stává bludiště. I pro místní
foto: Julie Benčíková, PrahaIN.cz/Údolí Motolského potoka

Hlavní město nabízí nespočet parků, kde mohou místní trávit svůj volný čas. Jedním z nich je například i údolí u Motolského potoka na pomezí Prahy 5 a Prahy 13. Střetávání různých skupin ale podle některých není ideální.

Naši redakci oslovil čtenář, který v lokalitě bydlí. Stěžoval si na nedávno znepřístupněné cesty do údolí, podle něj k tomu došlo po nastěhování stájí, zmínil i střety jezdců na koních s pejskaři a malými dětmi. Stejný názor má prý více lidí z okolí. Do parku jsme se proto vydali.

Lesopark je obklopen frekventovanými silnicemi a vlakovým kolejištěm. Pokud člověk tedy nezná okolí dobře, je náročnější vstup do parku vůbec najít. Od autobusové zastávky bylo nutné přejít několik silnic bez značení přechodu, než jsme se dostali k jednomu ze vchodů. Ten byl zahrazen závorou, aby tudy nemohla projíždět auta.

Chodník přehrazený závorou u jednoho ze vstupů do motolského parku. Zdroj: Redakce PrahaIN.cz

Během naší návštěvy lidé využívali jedno z místních ohnišť a venčili v parku psy nebo hráli badminton na jednom z hřišť, během podvečera stráveného v areálu jsme však mnoho lidí nepotkali, a to navzdory teplému jarnímu počasí. Podle instrukcí čtenáře jsme se pokusili najít problematické místo, které měla způsobit zdejší jezdecká škola. Během našeho pátrání jsme však nenašli žádné přímé známky toho, že by byl park nějak výrazně znepřístupněn.

„V oblasti Na pískách jsou teď ohrady pro koně, do té doby to bylo tudy průchozí, teď je tam ale jedna velká bažina, kudy nemohou projet maminky s kočárky,“ uvedl čtenář.

V celém areálu jsme bohužel nenalezli jedinou mapu, která by nám pomohla se v parku lépe zorientovat, najít proto konkrétní místa, na která si místní stěžují, nebylo jednoduché.

Země nikoho

Zajímalo nás, zda stížnosti občanů doputovaly i na městskou část, ačkoliv je v údolí několik cedulí s odznakem městské části Praha 13, tiskové oddělení nám sdělilo, že pod ně lesopark nespadá.

„Naše městská část žádné stížnosti od obyvatel nemá. Tento zmiňovaný prostor již nepatří městské části Praha 13, ale Praha 5,“ uvedla Petra Fořtová z Městské části Praha 13.

Praha 5 na naše dotazy ani nereagovala.

Starost místním prý dělá hlavně časté potkávání koní se psy. V parku majitelé své chlupaté mazlíčky často vypouštějí na volno, mnoho z nich má proto obavu o to, aby nedošlo k vážným zraněním a konfliktům.

„Když jsem byl v parku, potkal jsem paní s vnoučaty a se psem, který se strašně vylekal, když kolem něj projel jezdec na koni, městská část tohle neřeší, ale stát se může cokoliv,“ sdělil nám čtenář.

Podobná situace je i v okolí Dalejského profilu, také tam na chodí s koňmi na vyjížďky. Jeden z redaktorů místo pravidelně navštěvuje, ale stížnosti ani obavy nezaznamenal.

Jezdecký klub s tragickou minulostí

Jezdecký klub se do údolí přestěhoval na začátku jara tohoto roku. O něm jsme již dříve psali ZDE v souvislosti s tragickým uhořením několika zvířat na bývalých pozemcích na Praze 7. Problémy ale zatím žádné nezaznamenává, naopak se prý snaží, aby byly průchody zachovány.

„Pozemky máme pronajaté jako celek, ale rozhodli jsme se nechat je i nadále průchozí. Setkáváme se tedy s cyklisty, pejskaři a nejčastěji s lidmi, co jdou na procházku. Mnozí jsou na naši školu, a především na koně zvědaví, těm rádi zodpovíme jejich dotazy a v případě zájmu si mohou koně pohladit, vyfotit nebo si i domluvit projížďku. S žádnou negativní reakcí jsme se zatím nesetkali, spíše naopak, příběh naší jezdecké školy, a především tragédie z minulého roku je díky široké medializaci dobře známý. I kvůli tomu nám mnozí lidé drží palce a vyjadřují podporu našemu rozhodnutí pokračovat v provozování jezdecké školy i nadále,“ uvedl majitel jezdecké školy Josef Koudela.